Podlahové vytápění v kombinaci s koberci

Husajn
25. zář 2019 11:59 #25438
Zdravím,
máte někdo zkušenost s podlahovým vytápěním a místo dlažby koberce? Uvažuji o podlahovém vytápění elektrickém, které by nemělo být kobercema nijak zastíněno a při koupi koberce přímo pro to určeném, už vůbec ne. Chtěl jsem nejdříve podlahové vytápění vodou v kombinaci s radiátory, ale zdá se mi zbytečné pro 4 radiátory ohřívat vodu na cca 70°C a pak do podlahovky ji ochlazovat na cca 30°C. Máte někdo zkušenosti nebo můžete poradit?
Díky.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od travas
25. zář 2019 13:03 #25441
Proč do radiátorů 70°C?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Husajn
26. zář 2019 06:46 #25445
Jelikož se tak ptáte, tak asi víte víc než já, rád se poučím, jestli nyní radiátory umí předat teplo při nižších °C, tak sem stím, ale ptát se na otázku otázkou, to si běžte psát někam jinam, já chtěl poradit, pokud neznáte odpověď, nepište vůbec.
Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od travas
26. zář 2019 11:10 #25447
Pokud takto tak odpověď neznám, ale řešení existuje.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
26. zář 2019 13:55 - 26. zář 2019 14:00 #25450
Dobrý den, vše je trochu složitější a pár věcí mi ve vašem popisu chybí. Podlahové topení se dá provozovat i s kobercem a mělo by být podle toho nadimenzováno. Stejně tak můžete provozovat nízkoteplotní radiátory napojené přímo na rozdělovač podlahového topení a na teplotu topné vody v podlahovce nebo udělat třeba kombinaci obojího, opět je to o nadimenzování celého topného systému. Důležité ale je vědět tepelné ztráty jednotlivých místností, to pak určuje případnou plochu radiátorů nebo rozteč a výkon podlahového topení. K tomu ale platí nějaké normy pro teplotu podlahy při použití podlahovky. Takže nejdříve by vám měl někdo spočítat TZ jednotlivých místností, dále by při použití podlahovky měla být podlaha dobře tepelně zaizolována, to jsou okolnosti které nepopisujete. Obecně se dá říci, že čím je dům lépe tepelně zaizolován, tím bude mít podlahovka nebo nízkoteplotní radiátory menší problém objekt vytopit a to i s malou teplotou topné vody. Další věcí je, že když bude mít dům nějaké větší TZ, je nesmysl topit elektrickou podlahovkou vzhledem k nákladům na vytápění. Měl byste mít tedy spočítané celkové TZ domu a podle toho volit topný systém, při TZ větších jak cca 3,5 - 4 kW už jednoznačně doporučuji pouze teplovodní systém a jakoukoli podlahovku jen s dobře zateplenou podlahou (to znamená minimálně 15 cm izolace). Dále byste měl mít spočítané TZ jednotlivých místností, protože TZ nejsou v rámci domu rozloženy rovnoměrně do plochy domu, jiné měrné TZ bude mít nějaká rohová místnost a úplně jiné nějaká středová místnost. Teprve podle těchto všech údajů bude jasné, jaký je potřeba výkon na vytopení jednotlivých místností a zda lze vůbec použít podlahovku, protože se taky může stát, že místnost bude mít takové měrné TZ, že na to podlahovka nemusí stačit (to se týká především starých nezateplených domů). Dále se z těchto údajů určí plocha a výkon případných radiátorů a taky zda je možné zkombinovat radiátory a podlahovku a třeba i na stejnou teplotu topné vody. Nejlépe byste měl na celý systém vytápění mít dobře udělaný projekt. Lidé jsou všeumělci a můžete to vše udělat a osadit od oka, ale pak se vám taky může stát, že celý systém se bude špatně regulovat, některé místnosti se budou přetápět, jiné zase nepůjdou vytopit, tak jak si přejete a bude to celé tak špatně nadimenzované, že už se problémů nikdy nezbavíte. Mohl bych pokračovat dále správnou délkou smyček podlahovky, rozdílností délky smyček v rámci domu atd., ale tím už vás nebudu unavovat, prostě byste měl mít udělaný projekt s veškerými výpočty a návrhem řešení.
Poslední úprava: 26. zář 2019 14:00 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Husajn
26. zář 2019 15:48 #25451
Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající odpověď.
Takhle mi to bohatě stačí a vím alespoň už od čeho se odpíchnout.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.