Vytápění, ohřev vody, klimatizace

JakubJakub
03. srp 2019 16:51 #25180
Nacházíme se ve fázi, kdy nám firma dělá základovou desku.
Dům bude bez plynové přípojky - plynovodní řád cca 40m a velmi složitá / drahá realizace přípojky, takže jsme od toho odstoupili
Dům je dvou patrový, nízkoenergetický, v projektu máme krb a podlahové topení
Aktuálně řešíme vytápění, ohřev vody, klimatizace v novostavbě RD, zajímá mě váš názor, jaký typ a způsob byste volili vy?

Podlahové topení teplovodní nebo elektrické?
Přinese nám ten krb vlastně něco? Využijeme ho?
Nebo raději zapomenout na krb / komín a náklady spojené s ním a realizovat fotovoltaické panely? Případné dotace?

Moc si nevíme rady, prosím o vaše rady, realizaci, zkušenosti

Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
03. srp 2019 18:21 #25181
Ahoj.

Plyn dnes reálně nemá smysl. U domu s nízkými tepelnými ztrátami se vyplatí vytápění elektřinou (levné pořizovací náklady, nulové náklady/starosti s údržbou), u domu s vyššími tepelnými ztrátami se vyplatí tepelné čerpadlo. S plynem jsou akorát starosti.

Podlahové topení určitě teplovodní. Má samé výhody oproti kabelům. Kabely mají jedinou výhodu a to je nižší pořizovací cena.
Krb se dnes většinou pořizuje jen pro hezkou atmosféru nebo přitopení na jaře/podzim, kdy se už/ještě netopí centrálně. Krb na centrální vytápění a tedy s velkou akumulační nádrží napojenou na podlahovku je spíš jen pro velké fanoušky topení krbem. Krb může být ale důležitý i pro PENB, protože čistě elektřina bez krbu by nejspíš neprošla kvůli neobnovitelným zdrojům a krb to může zachránit.
Fotovoltaika je nesmysl. V dnešní době se investice (i s dotacemi) nejspíš nikdy nevrátí vzhledem k životnosti panelů.

Moje doporučení by tedy bylo rozhodně teplovodní podlahové topení. A pak záleží na tepelných ztrátách budovy, jestli jít cestou tepelného čerpadla (klidně vzduch/voda) nebo elektrokotle. Každopádně kvůli financím můžete začít elektrokotlem, který pořídíte za pár korun relativně a časem k tomu nechat dodělat tepelné čerpadlo - tak jsme to dělali i my, kdy jsme dům postavili s elektrokotlem a po dvou letech k tomu nechali relativně jednoduše dodělat tepelné čerpadlo vzduch/voda - když si na to uděláte přípravu, je to pak velmi jednoduché.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
08. srp 2019 02:17 #25209
Dobrý den, snažíte se řešit věci, ke kterým zatím nemáte žádné podklady. Záleží na velikosti domu, kolik v něm bude bydlet osob, zda budete chtít rekuperaci, a především na tepelných ztrátách domu. Ani jedno z toho neuvádíte a teprve od toho můžete určit, co by bylo pro vás ekonomicky i komfortně nejzajímavější. Možností existuje mnoho, rozumných už méně a taky dost záleží na tom, zda budete chtít čerpat nějakou z dotací na novostavbu, což dost může zúžit váš výběr, protože budete limitováni dotačními podmínkami, především limitem neobnovitelné primární energie. Takže musíte dodat více informací, aby bylo možné na váš dotaz přesněji odpovědět. Pro začátek jen mohu za sebe uvést, že jak píšete, plynové vytápění se u novostavby zpravidla nevyplatí, krb jestli nějaký budete chtít, tak doporučuji jen něco bez výměníku, levného, s malým výkonem a pro radost, jakákoli forma solárních a FV panelů je zpravidla nenávratná, a to i s dotací.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Lucka a Vašek
19. říj 2019 20:33 #25534
Dobrý večer p. Kubíček,

sleduji delší dobu Vaše příspěvky a komentáře a požádal bych Vás o radu. V PD jsme měli naprojektovaný jako hlavní zdroj vytápění krbovou vložku s výměníkem, do akumulační nádrže s přikládáním ze zadní technické místnosti. Po delší době jsme dospěli ke konečnému rozhodnutí, že tento způsob nahradíme TČ vzduch/voda a krbovou vložku necháme pouze jako tzv ,,designovku". Nyní k RD. Máme bungalov o celkové ploše 175m2, ale obytná plocha je 140m2 v Třebechovicích pod Orebem (u HK). Bydlet tam budeme jako čtyřčlenná rodina s tím, že by TČ ohřívalo i TUV. TZ domu spočítané nemáme, ale dle Vašich instrukcí, které jste dával zde na webu nějaké paní, jsem z PNB štítku spočítal TZ kolem 5KW. Poptal jsem více firem a do užšího výběru se dostali dvě firmy, které ovšem nabízejí rozdílně výkonný TČ. Jedna spol. jej nabízí 8Kw, druhá 13Kw, každá si stojí za svým. Konečně by mě zajímal Váš názor jako nestraníka.

Děkuji Trojan Václav

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
21. říj 2019 13:43 #25537
Dobrý den, předně bych chtěl říci, že vaše rozhodnutí s výměnou topného zdroje plně schvaluji. Ty TZ kolem 5 kW bych při vaší velikosti domu odhadoval též, takže jste to asi spočítal dobře.Co se týká výběru TČ, zde záleží na několika okolnostech: zda se jedná o TČ s inverterem nebo bez inverteru, co je to za značku - tedy jaké jsou produktové řady této značky a od jakého výkonu se mění spodní výkon případného inverteru, jaký druh zapojení TČ vzduch/voda vám byl nabízen - zda s AKU případně taktovací nádrží, nebo úplně bez nádrže, nebo zda se náhodou nejedná o systém s kondenzátorem TČ přímo vnořeným do AKU nádrže, což je něco jiného než split nebo monoblok, případně, jak má být řešen ohřev TV. Na všech těchto věcech je závislý vhodný výkon TČ pro vaše TZ domu, takže to chce ty nabídky upřesnit. Obecně ale platí, že u TČ bez inverteru byste měl volit výkon mírně pod TZ domu, nebo můžete i vyšší, ale pak je potřeba nějaká nádrž navyšující objem vody v topném systému a zabraňující tím cyklování. S nádrží by to bylo investičně dražší, ale zase by méně spínala bivalence. U TČ s inverterem i bez nádrže bych se nebál při vašich TZ zvolit nominální výkon kolem 7-8 kW. Výkon TČ 13 kW mi přijde jako nesmysl, jedině, že by se jednalo o systém s pořádnou nádrží, ale za to je podle mne zbytečné utrácet, nebo by se muselo jednat o nějakou produktovou řadu určité značky, kdy i to 13 kW TČ může mít stejný spodní výkon jako třeba 6-8 kW TČ. Tuším, že u LG se ty výkonové řady dělí 10 nebo 13 kW, ale nevím to přesně.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.