Kotel na tuhá paliva

David a Peťa
22. kvě 2019 15:14 #24841
Zdravím všechny s jedním dotazem. Máte někdo pozitivní/negativní zkušenosti s nějakým typem/značkou kotle na tuhá paliva? Každý tu řeší tepelné čerpadlo, kterým rozhodně topit nehodlám (to si raději pověsím ke kotli na TP nějaký levný elektro kotel na protápění, když nebudu moct topit), ale kotlům se věnuje málokdo, i když si myslím, že to rozhodně není "mrtvá" oblast. Dříve bývaly dobré kotle OPOP H4, tak nevím,jestli do něj jít i nyní. Pak se mi také líbil Viadrus U32... Nejradši bych nějaký, co nejuniverzálnější kotel, kde se dá topit jak uhlím, tak dřevem. Žádný automat. Díky za Vaše názory.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
22. kvě 2019 19:26 #24843
Dobrý den, ono je to hlavně o tepelných ztrátách domu a o tom, zda chcete mít úplný komfort. O svém domě v tomto ohledu nepíšete nic, ale většina dnešních novostaveb se pohybuje na tepelných ztrátách třeba někde kolem 3-6 kW a zde je doopravdy celkem nesmysl pořizovat kotel na tuhá paliva, když dům o tak malých TZ si zaslouží plně komfortní systém bez nutnosti běhání kolem kotle a nějaké pořádné AKU nádrži kvůli výkonu topného zdroje, který je úplně někde jinde, než jsou TZ domu, které jsou ještě k tomu většinu topné sezóny poloviční než výpočtové a navíc dnešní nové domy využívají především nízkoteplotní topný systém, což je opět v rozporu s kotlem na tuhá paliva, takže to znamená směšováním složitější regulaci atd. Takže kotel na tuhá paliva je sice fajn, ale záleží na tom do jakého domu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od David a Peťa
23. kvě 2019 08:43 #24848
Dobrý den pane Kubíčku,

děkuji Vám za odpověď. Ano, samozřejmě tepelné ztráty jsou pro finální rozhodování důležité, nicméně většina kotlů na TP má pro daný typ více výkonových variant, proto v tomto kroku nejsou tepelné ztráty stěžejním tématem. Spíše mi šlo o zkušenosti uživatelů z daným typem/značkou kotle... Pokud jsou tepelné ztráty nízké, nedává mi naopak smysl investice do drahého TČ, když si mohu natopit akumulační nádrž, nahřát bojler, nechat kotel v klidu vyhasnout a topit z aku, a to za pár korun. Tím mi nevznikne situace, že přijdu z práce a doma bude 15 stupňů... Ano, pokud bych stavěl někde v satelitu s malou zahrádkou, asi bych taky volil TČ, nicméně stavíme v Brdech, všude kolem lesy a dřevo za pár korun. Někdo zkrátka vyžaduje topení, o které se nemusí starat, já naopak po celém dni v kanceláři uvítám relax a trochu pohybu při přípravě dřeva a topení-lepší než nadarmo plýtvat energií někde ve fitku (ale to už trochu odbočuji), no a až mě to ve stáří přestane bavit, vyhodím kotel a TČ se tam připojí, protože ne ve všem jsem zpátečnický :-) a všude bude teplovodní podlahové topení, čili na TČ ideální.
PS pane Kubíčku, zmínil jste se o vypočtení tepelných ztrát, s ohledem na množství Vašich příspěvků, které jsem přečetl zde nebo i na TZB info(mimochodem velmi věcné a poučné a děkuji za ně), jsem Vás chtěl poprosit, nemáte někde odkaz, jak tepelné ztráty vypočíst (určitě už jsem to někde viděl), jde to přes PENB, že ano? Díky moc, zdravím DZ

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
23. kvě 2019 11:42 #24852
Dobrý den, též souhlasím s tím , že do každého domu není nutné pořizovat TČ, ale od určitých TZ se to láme a tam už TČ smysl má, taky nemusíte pořizovat ty nejdražší značky na trhu, lze pořídit dobrá TČ za velice přijatelné ceny. Mimochodem, na jaký peníz vás dohromady vyjde ta sestava s pořádnou AKU nádrží a automatem na tuhá paliva, vše komplet i s ohřevem TV až po dovedení třeba k rozdělovači podlahovky ? Jsem si jistý, že to nebude daleko od ceny nějakého slušného TČ a komfort je úplně někde jinde, navíc potřebujete skladovací prostory, mnohem větší prostor pro kotel se zásobníkem a velkou AKU nádrž. Jestli se vám tohle oproti plně komfortnímu systému s TČ vyplatí, tak budiž, nezbývá, než respektovat váš názor a priority. Pak tu jsou domy, kam doopravdy není nutné TČ pořizovat, ale ty mají hodně malé TZ a často výdaje za ohřev TV jsou větší jak za vytápění, a zde už je kotel na tuhá paliva úplný nesmysl, na řadu přichází vytápění elektřinou, případně levnou klimatizací, k ohřevu TV lze též použít různá úsporná zařízení, topit dřevem lze v nějakém krbu pro radost. Je to o prioritách a především o velikosti domu, členitosti domu a o těch TZ domu. Nezbývá, než respektovat vaše nadšení a rozhodnutí pro vytápění v kotli na tuhá paliva a ať vám to tu radost a relax přinese. S výpočtem TZ domu vám klidně pomohu, obzvláště, jestli je už vyhotoven PENB, bude to velice rychlé, stačí doplnit tyto informace: umístění domu, zda bude v domě rekuperace, vnitřní plochu vytápěné zóny, průměrnou světlou výšku stropů, a z PENB údaj o celkových měrných TZ prostupem v jednotkách W/K (tento údaj je uveden v pravém dolním rohu tabulky s plochami a vlastnostmi ochlazovaných konstrukcí). Ta tabulka by se hodila ofotit celá pro kontrolu, zda tam nejsou nějaké zásadní chyby. Žádné kalkulačky k výpočtu TZ na webu nepoužívám, pouze jednu k výpočtu TZ větráním a druhou k výpočtu nebo kontrole součinitele prostupu tepla.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od David a Peťa
23. kvě 2019 13:39 - 23. kvě 2019 14:12 #24854
S ohledem na to, že automat nechci pořizovat, neměla by pořizovací cena být nijak závratná. Ano, samozřejmě je třeba připočíst aku nádrže a nějakou technologii, která bude vše ovládat, ale i tak to vyjde levněji než TČ, i když o tolik asi zase ne (ale je to spíše můj upřednostňovaný systém topení než úplně věc financí). Krb pro radost bude taky :-) Ještě uvažuji o solárech na ohřev vody, když teď nabízejí dotaci. Tam můžu být s cenou konkrétnější, mám zatím jednu nabídku na 158 700,- bez kotle (aku 1000l, 3x solární panel, bojler 200l, řídící jednotka, čerpadla,..) Pokud by to bylo s dotací 50tis, jsem na přibližně na 110tis.+kotel 20tis. Někdo do toho počítá i komín, ale dům bez komínu si opravdu netroufnu postavit.. Na ten výpočet jsem nemyslel přímo kalkulátor, ale nějaké vzorečky. Nicméně pokud jste ochotný se mi na to podívat, budu moc rád. Výběr z PENB by měl být v příloze. Bude tam určitě změna oken na trojskla, ale to asi neudělá tolik.. Díky a přeji pěkný den DZ

Ještě doplňuji - výška stropů 2550mm, užitná plocha přízemí 89,79m2, dům je na příbramsku.
Přílohy:
Poslední úprava: 23. kvě 2019 14:12 od David a Peťa.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
23. kvě 2019 15:58 #24855
Pokud chcete vzorečky a umět si to spočítat sám, koukněte na stavba.selfici.com/2019/03/vypocet-tepelne-ztraty-budovy/

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
24. kvě 2019 12:50 #24858
Dobrý den, vezmu to nějak postupně. Na jednu stranu píšete, že jste schopen dát za soláry na ohřev TV po dotaci 110 tis., na druhou stranu rozhodně nechcete TČ, které je ale podstatně a podstatně smysluplnější. Nevím, zda si uvědomujete, že soláry i s dotací jsou absolutně nenávratnou záležitostí. Nevím, kolik osob v domě bude, ale jedna osoba orientačně spotřebuje na ohřev TV cca 1 MWh energie za rok. Ty soláry jsou schopny uspořit maximálně 1/2 této spotřeby, tedy 500 kWh energie za rok. Záleží na sazbě EE, ale nepředpokládám, že i s kotlem na tuhá paliva a AKU nádrží byste chtěl mít tu nejdražší sazbu D02, ale byla by to přinejhorším D26d, nebo třeba i D57, když k tomu bude napojen jako záložní zdroj elektrokotel. To znamená, že cena 1 kWh EE bude kolem 2,5 Kč, takže úspora solárů na jednoho člověka za rok bude maximálně 1250,-Kč, a to v případě, že byste TV ohříval celý rok pouze elektřinou. Když už ale chcete kotel na tuhá paliva, tak v topné sezóně byste určitě TV ohříval třeba tím dřevem, takže ta úspora solárů by byla ještě podstatně menší. I s ohřevem pouze pomocí EE je to prakticky nenávratná záležitost, nebo věc pohybující se na hranici životnosti těch solárů, při ohřevu TV část roku pomocí kotle na tuhá paliva už to jsou naprosto vyhozené peníze. Pořád nechápu, co vás vede k tomu, že byste upřednostnil nekomfortní systém s AKU nádrží, kotlem na tuhá paliva a nenávratnými drahými soláry, když za celkově menší cenu můžete mít naprosto komfortní systém s podobnými nebo menšími provozními náklady, když pořídíte místo uvedené kombinace TČ a necháte si jen nějaké topidlo na dřevo pro radost bez výměníku, protože toto topidlo budete moci používat i při výpadku EE, k tomu budete mít sazbu D57d pro celou domácnost a ještě při vaší velikosti a tvaru domu (celkem malý bungalov) i to topidlo bez výměníku jen pro radost vytopí velkou část domu při jeho použití. Mimochodem, kam tu pořádnou AKU nádrž a kotel na tuhá paliva u takového domku chcete dát ? Kde budete uskladňovat palivo ?

Nyní k TZ domu, hodnoty v tabulce s ochlazovanými konstrukcemi vypadají, že jsou v pořádku, jen jsem přepočítal okna na trojskla a při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C vám vycházejí TZ prostupem 3,9 kW, TZ větráním při průměrné intenzitě větrání v domě 0,3 1/h vycházejí cca 0,9 kW, celkové reálné TZ vycházejí cca 4,8 kW, což znamená, že většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ kolem 2,4 kW. Podle mne při takový TZ máte tři rozumné možnosti, obě zahrnují nějaký krb bez výměníku pro radost a nejlépe teplovodní podlahové vytápění:

1) rovnou do domu pořídit nějaké levné TČ vzduch/voda s ohřevem TV a chlazením do podlahy, např. by vám stačil inverter zančky LG o nominálním výkonu 6-8 kW, podle mne za celkovou cenu kolem 150 tis. to lze sehnat
2) dům vytápět elektřinou (je jedno, zda třeba přímotopy, el. podlahovkou, olejovými radiátory nebo elektrokotlem s podlahovkou - zde by byla výhody možnosti výměny topného zdroje v budoucnosti a asi bych tuto možnost upřednostnil) a do největšího otevřeného prostoru v domě dát obyčejnou levnou klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě může chladit, v zimě ve velké části domu levně vypomůže s vytápěním, zbytek dotopí elektřina, ohřev TV by se řešil podle počtu osob buď obyčejným el. bojlerem nebo v případě 4 osob a více bojlerem s vestavěným TČ (je nutné ale vyřešit přepínání odtahu a nasávání vzduchu mezi exteriérem a interiérem) nebo pomocí klimatizace napojené přes výměník na zásobník TV: baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era (bude to mít lepší průměrný COP než bojler s vestavěným TČ)
3) první možnost, ale s tím, že do domu dáte ještě pasivní rekuperaci, tím se vám ještě o něco sníží TZ a navíc můžete čerpat dotaci v programu NZÚ pro novostavby v oblasti B0: www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/ , v této oblasti podpory nemusíte řešit potřebu tepla na vytápění, takže to nemusí být pasiv ani NED blížící se pasivu, ale jsou tam přísné limity neobnovitelné primární energie, takže hlavní topný systém nemůže být čistě elektrický, ale je potřeba nějaké to TČ, dostanete ale celkovou dotaci 185 tis.
Nebo budete trvat na svém přesvědčení, že v domku s takto malými TZ bude pro vás nejlepší plně nekomfortní kotel na tuhá paliva s pořádnou AKU nádrží a k tomu třeba ty nenávratné soláry, ale to už je na vás, co si vyberete.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od David a Peťa
24. kvě 2019 23:36 #24861
Dobrý den, pane Kubíčku, předně Vám děkuji za vyčerpávající analýzu a zejména za propočet TZ domu. Je opravdu radost s Vámi debatovat, neboť Vaše argumenty mají "hlavu a patu" a opravdu dávají smysl.
Jak jsem se již zmínil, soláry jsou opravdu ve stádiu úvah a propočtů. Ano, momentálně jde o domek s poměrně malou užitnou plochou 90m2, zastavěnou 121m2, nicméně nejde o bungalov. Dům je projektován jako přízemní s neobytným podkrovím, které má však parametry, aby bylo možno počítat s budoucím využitím jako obytného prostoru (miako strop a klasický krov)- čili cílem je kolaudace dle projektu a následná dostavba obytného podkroví, čímž TZ narostou. Nejsem příznivcem bungalovů roztažených do šířky, přijde mi to neefektivní a do naší venkovské krajiny neestetické-nežijeme ve středomoří, ale o tom se raději nebudu rozepisovat, už tak jsem tady za exota s kotlem na dříví :-) Ale proč trvám na kotli na dříví. Mám s tímto způsobem vytápění dobré zkušenosti. Momentálně bydlím(e) na bývalé chatě (částečně zrekonstruovaný zděný domek, užitná plocha cca 75m2), kde je vytápění řešeno jednak pomocí krbových kamen, bez výměníku, v obýváku - ty využíváme především teď, na jaře, a na podzim, kdy je potřeba se přihřát při chladných večerech a dále ústředním topením s radiátory a historickým kotlem H4 na tuhá paliva (dokud drží, měnit ho nehodlám)- bez jakékoliv aku nádrže, kotlového okruhu a dalších vychytávek, kdy jedinou elektronikou je oběhové čerpadlo grundfos a příložný termostat. Kromě přidání několika radiátorů a výměny starých kapajících ventilů za termostatické (bez term. hlavic) tento systém slouží déle než 30 let bez jakékoliv investice (s tím oběhovým čerpadlem Grundfos asi 10, před tím tam bylo nějaké ruské s příkonem asi 110W, což je z dnešního pohledu šílené), otevřená expanzka. Ohřev TUV máme 80l bojlerem bez dohřevu od kotle (nemá význam vyhazovat funkční bojler za verzi s výměníkem), se standardní sazbou (bez nízkého tarifu, protože to bude vyžadovat přivést a hlavně vykopat cca 30m na kabel pro HDO); ve dvou osobách a tímto systémem platíme za el 1000Kč měsíčně (roční doplatek 200Kč, což zahrnuje i vodu, protože ta je z vlastní studny, tudíž také na elektřinu) a za paliva do 8tis. Většina spotřeby elektřiny tak jde na vrub ohřevu teplé vody. Proto má prvotní myšlenka byla taková, že v novostavbě budu v zimě ohřívat vodu kotlem a v létě pomocí solárů, čímž se téměř úplně vyhnu el. ohřevu. Možná jsem paranoidní, ale kdo ví, jak to bude do budoucna s elektřinou. Není to tak dávno, co si mnoho lidí pořizovalo s nadšením přímotopy a jak byli překvapeni po zdražovaní elektřiny. Nyní se dostává do popředí elektromobilita a všichni si pořizují TČ, tedy topení na elektřinu. I když je TČ poměrně efektivní způsob, rozhodně není spotřeba el. energie zanedbatelná a ta do budoucna rozhodně levnější nebude, neboť je sice elegantní propagovat tento způsob topení či dopravy jako EKO, ale někde se musí vyrobit. Poku se ještě vrátím k té návratnosti solárů, tak ano, u fotovoltaiky klesá s léty poměrně razantně účinnost, ale u termických? Jaká je životnost? 30let? Co by se pokazilo na Cu trubkách pod sklem.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
25. kvě 2019 23:27 #24864
Dobrý den, vůbec si nemusíte připadat jako exot, ale trošku něco jiného je topit s kotlem na tuhá paliva v domě s vyššími TZ na rozdíl od domu s malými TZ, kde si to zaslouží plně komfortní způsob vytápění. Tím ale neříkám, že takovým kotlem topit nemůže, samozřejmě můžete a je to možné, a jestli vás tento způsob vytápění nějak naplňuje a jste do toho fanda, tak do toho jděte, je to váš dům a bude sloužit k vaší spokojenosti. Vy pravděpodobně víte, co chcete a co od toho můžete očekávat a jak vás to bude naplňovat, na rozdíl od jiných, kteří jen něco slyšeli, nebo jsou na něco zvyklý ze starého domu s velkými TZ a úplně jinými potřebami a jen tápají a často si nechají špatně poradit, a nejlépe od někoho, kdo chce na nich vydělat. Já jsem vám jen nastínil nejsmysluplnější způsoby vytápění a ohřevu TV o menšího domu s malými TZ, a to s ohledem na komfort, cenu realizace, nějakou rozumnou návratnost a provozní náklady. Ale jestli vás těší práce se dřevem, nebude vám vadit nějaký nutný skladovací prostor a zabrání prostoru pro kotel a doopravdy pořádnou AKU nádrž, tak do toho kotle na tuhá paliva jděte a na nic se neohlížejte, je to váš dům a sám víte, co vám bude dělat největší radost. Jde jen o to, aby to tak bylo a svého rozhodnutí jste brzy nelitoval. Ty soláry v dnešní době, za dnešní ceny sestav a při dnešních cenách EE prostě zatím postrádají smysl a je to jen pro sklaní fanoušky, obzvláště při běžné spotřebě TV a menším počtu osob v domě. Třeba ta klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV je podstatně smysluplnější, mnohem rychleji návratnější a TV vám, bude velice levně vyrábět téměř celý rok (možná s výjimkou pár dnů s hodně velkými mrazy někde pod -10°C, ale to se dohřeje elektřinou).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od David a Peťa
29. kvě 2019 08:41 #24885
Pane Kubíčku, možná je to tím, že jsem zkrátka i trochu nadšenec do téhle techniky a pořádná kotelna je tak trochu i můj sen. Samotné TČ mi zkrátka přijde jako hrozná nuda :-)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
29. kvě 2019 09:15 #24886
Dobrý den, proti gustu žádný dišputát, ale možná vám nakonec nějaká ta nuda bude i scházet, až zjistíte, kolik je stále práce kolem domu a na zahradě :-)).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.