Tepelné čerpadlo NEBO elektrický kotel?

Jiřka a Radek
25. bře 2019 13:47 - 25. bře 2019 13:48 #24624
Zdravím,
téma je to asi ohrané, ale řešíme dilema, pro jaký zdroj vytápění se rozhodnout. Od začátku jsme byli rozhodnutí pro tepelné čerpadlo vzduch-voda. Věděli jsme, že investice je vyšší, ale zohledňovali jsme především komfort. Jelikož jsme měli pozvaných pár lidí (topenářů) z důvodu cenových nabídek na TČ, pár z nich vyjádřilo názor, že by v našem případě zvolili raději elektrický kotel. Vycházeli prý ze zkušeností lidí, kteří vytápějí elektrickým kotlem a jsou s ním spokojeni a roční náklady jsou jen o pár tisíc vyšší než zálohy na elektřinu s TČ. Těmto lidem by se návratnost za TČ v pořizovací ceně cca 200000 Kč vyplatilo za 13 let. Je mi jasné, že v tomto případě se musí zohledňovat daleko více faktorů, ale brali jsme to jako +/-. Kdyby nám to navrhl jeden člověk, tak bychom nad tím mávli rukou, ale z cca 8 lidí nám to samovolně navrhli 3, což už je důvod popřemýšlet nad tím:)

Jde nám o to, že bychom potřebovali radu těch, co se rozhodli pro vytápění elektrickým kotlem. Jak jsou s tímto spokojení a jaké mají cca náklady na vytápění.

Máme bungalov, zast. plocha 140 m2, podlahové topení (voda), krbová vložka bez výměníku, cihly KM Beta 30 cm, fasáda polystyren 15 cm, výpočet TZ 5,4. Do budoucna - v případě topení elektrokotlem - bychom si zřídili fotovoltaiku na dotace (3,2 kWp s akumulací přebytků do vody).

Díky za zkušenosti.

Jiřka a Radek
Poslední úprava: 25. bře 2019 13:48 od Jiřka a Radek.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lto
25. bře 2019 14:48 #24625
V diskuzích se píše, elektrokotel do 4 kW ztrát, vy uvádíte 5,4 , tyto věci je lepší vždy řešit s projektantem.vytápění staveb.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
25. bře 2019 19:26 #24627
Dobrý den, jestli se vám vyplatí nebo nevyplatí TČ je dáno reálnými TZ domu a spotřebou TV, což je u každého domu jiné, takže se nemůžete řídit nějakým obecným názorem. Počet lidí neuvádíte a TZ uvádíte 5,4 kW. Nevím, zda je výpočet TZ správný, ale u nového bungalovu s vnitřní vytápěnou plochou cca 110-115 m2, což bude asi u vás, bych předpokládal TZ spíše ke 4 kW, dá se to jednoduše ověřit podle PENB. Každopádně, za předpokladu, že by TZ 5,4 kW byly správné a v domě bydlely 4 osoby, tak vám roční náklady na domácnost při dnešních cenách EE (vytápění, ohřev TV, ostatní spotřeba EE a paušál, taky záleží na dodavateli EE, beru cenu NT 2,4,-Kč a VT 2,8,-Kč) při vytápění a ohřevu TV elektřinou vycházejí cca 41.000,-Kč, s TČ vzduch/voda cca 23.000,-Kč, rozdíl tedy 18 tis., ale bude se se zvyšujícími cenami EE prohlubovat. Nemusíte vybírat zrovna ta nejdražší TČ na trhu, stačil by vám nějaký inverter značek jako LG, Fujitsu, Panasonic, Samsung atd., o nominálním výkonu cca 7-8 kW. Za kompletní cenu instalace byste to měl do 160-170 tis. sehnat, hrubá návratnost vychází kolem 7 let. Výhodou je i možné chlazení do podlahy.

Kdyby ale vaše reálné TZ byly kolem 4 kW, tak u bungalovu stojí pak za to zauvažovat o vytápění třeba i tím elektrokotlem s tím, že do největšího otevřeného prostoru v domě byste dal obyčejnou klimatizaci za cca 25 tis., což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě by chladila, v zimě velkou část domu levně vytápěla, zbytek byste dotopil elektřinou. Ohřev TV byste podle počtu osob řešil buď el. bojlerem, nebo při zpravidla 4 osobách a více bojlerem s vestavěným TČ nebo klimatizací napojenou přes výměník na zásobník TV: baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era . Ono jde taky o to, že při kombinaci elektrokotel + el. bojler + obyčejný krb, byste nesplnil limit neobnovitelné primární energie při výpočtu PENB. Ještě je tu možnost čerpání dotace na "obyčejnou" novostavbu v programu NZÚ v oblasti B0, kde to dělá dohromady 185.000,-Kč, ale bylo by podmínkou, že byste musel mít rekuperaci, stačila by nějaká pasivní. Samozřejmě byste pak musel pořídit TČ, protože zde jsou přísné limity neobnovitelné primární energie. Fotovoltaika se při dnešních cenách nevyplatí ani s dotací, i tak je to nenávratná záležitost.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
15. čvn 2019 08:18 #24995
Dobrý den pane Kubíčku.

V naší novostavbě máme elektrokotel s teplovodním podlahovým vytápěním a i na základě Vašich příspěvků zde na fóru jsem chtěl koupit tepelné čerpadlo vzduch-voda a v zimě s tím topit a v létě s tím chladit. Finančně by to vzhledem k tepelným ztrátám domu asi nedávalo smysl a nikdy by se to nevrátilo, ale jde mi spíš o ten komfort a možnost si v létě v celém domě alespoň trochu chladit.

Poptal jsem tedy několik firem uvedených na webu LG jako jejich partnerské realizační firmy, ale od všech firem se mi dostalo odpovědi, že tepelné čerpadlo nelze použít pro chlazení do podlahy kvůli rosnému bodu, tedy že by se při chlazení do podlahy na podlaze srážela vlhkost. Technicky by to prý šlo, ale nechtějí takovou zakázku dělat, protože to je prostě špatně. Že sice třeba běžně by to problém nebyl, ale stačilo by začít vařit v kuchyni nebo se jít koupat v koupelně a vlhkost už by se začala srážet.

Tak teď nevím, jak se k tomu postavit. Neumím spočítat rosný bod a věci kolem toho. V zimě jsme topili do podlahy teplotou vody max. 27 °C i v těch nejvyšších mrazech a doma bylo krásně teplo. Tudíž i na to chlazení si myslím, že by to nemusel být zas až takový problém, pokud by se chladilo vodou o teplotě třeba 16 - 18 °C. Jaký je prosím na to Váš názor? Celková tepelná ztráta budovy prostupem by měla být 60,45 W/K.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
15. čvn 2019 12:28 #24996
Dobrý den, nejsem projektant podlahového topení, ale chladit podlahou samozřejmě lze, jenže moc firem s tím nemá zkušenost, tak od toho dávají ruce pryč. Je to vše jen o správném návrhu podlahového topení, o správném výpočtu topného a chladícího výkonu pro každou místnost a tedy o návrhu hustoty a délky smyček tak, aby vše fungovalo správně a bez kondenzace. V koupelnách se zpravidla chlazení nepoužívá, takže na léto zde stačí uzavřít přívod vody do smyčky a v kuchyni je nutné při vaření používat digestoř atd. Vím o člověku, který instaluje TČ zn. LG i s chlazením do podlahy a žádné uvedené problémy zatím nezaznamenal.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
16. čvn 2019 09:03 #24997
Dobrý den pane Kubíčku.

Děkuji moc za Vaši reakci. Bylo by prosím možné mi poskytnout kontakt na toho člověka? Klidně privátně na adresu lukas zavináč selfiehome tečka cz (kvůli robotům a spamu nechci psát email ve skutečné podobě :-) ).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.