Vytápění u domu se ztrátou 7,4kW "B"

Majky a L.A.
18. úno 2020 09:19 - 20. úno 2020 08:28 #26020
Poradí někdo čím vytápět takovýto RD? V projektu mám automatický kotel na TP do 12kW, což je docela problém, jelikož co jsem vysledoval, tak kotle na TP se prodávají hlavně od 20kW a výše a kupovat naddimenzovaný kotel, který se bude akorát dusi, je k ničemu. Můj plán byla klasika automat na hnědé uhlí, ale to jsem tak nějak ještě nepřemýšlel o tom, že se dostanu na takovouto tepelnou ztrátu. Elektřina by byla sice nejpohodlnější, ale také nejdražší. Na pelety je zase potřeba dost místa, kvůli vlhkosti. O TČ neuvažuji, z jistých mých důvodů se jedná pouze o marketingový tah. Plyn zde bohužel nevede. Máte nějaké typy? Domnívám se, že se bude topit časěji. Za 1.máme rádi větší teplo. Za 2. dům je na SV straně a za 3. jsme na kopci, kde prakticky neustále fičí.
Poslední úprava: 20. úno 2020 08:28 od Majky a L.A..

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
18. úno 2020 12:56 #26024
Optimální vytápění by bylo právě tepelné čerpadlo. Proč si myslíte, že je to jen marketingový tah? Nebo co vám k tomu přesvědčení vede?

Odpověď od Jiří Kubíček
18. úno 2020 18:10 #26031
Dobrý den, nejdříve je potřeba se dopracovat k nějakým reálným TZ domu. Hodnota 87 kWh/m2/rok je naprosto nic neříkající hodnota. To může být celková dodaná energie do domu, nebo dodaná energie na vytápění nebo měrná potřeba tepla atd., vy neuvádíte, co přesně to je a ani tak z toho nelze jednoduše určit TZ domu. Pravděpodobně jste ale vzal ze štítku PENB celkovou dodanou energii do domu, což je sám o sobě pro výpočet TZ celkem nic neříkající údaj. Jestli chcete ověřit TZ domu, dodejte tyto údaje: zda bude mít dům rekuperaci, celkovou čistou vnitřní plochu celé vytápěné zóny a světlou výšku stropů (pozor, není to energeticky vztažná plocha), kde se dům nachází kvůli určení klimatického pásma, a hlavně z protokolu PENB z tabulky s konstrukcemi a jejich plochami a izolačními vlastnostmi z pravého dolního rohu tabulky celkové měrné TZ v jednotkách W/K.

Nevím tedy, jaké máte TZ domu, ale jestli jsou někde kolem 10-12 kW, tak topit elektřinou je nesmysl, provozně byste se nedoplatil, takže buď můžete topit s nějakým úsilím a nekomfortně pomocí pevných paliv, nebo bez starostí a komfortně právě pomocí TČ, které by mělo při vašich TZ docela rychlou návratnost. Nechápu, kde jste vzal informaci, že je to jen marketingová záležitost, doufám, že né v nějaké restauraci nižší cenové kategorie nebo mezi lidmi,kteří s tím nemají žádnou zkušenost. Systémů, jak provozovat TČ je více, stejně tak značek a za různé ceny. Když ale zvolíte něco za rozumnou cenu a zároveň v dobré kvalitě, určitě nebudete zklamán a náklady na vytápění budou podobné, jako kdybyste topil uhlím, jen k tomu budete mít plný komfort a ještě nižší sazbu EE pro celou domácnost, a při TZ kolem 10 kW to TČ máte oproti vytápění elektřinou za pár let zpět, navíc můžete využít dotaci, takže vás to nemusí stát skoro nic.

Odpověď od Majky a L.A.
19. úno 2020 12:09 #26042
Ano beru to z PENB štítku. Bral jsem za to, že je to hodnota celkové dodané energie domu, která se musí do domu zase vrátit, aby v domě mohl být nějaký komfort, jelikož zde mám naplánovaný kotel na TP do 12kW, bral jsem to jako rozdíl těchto hodnot. Každopádně nejspíše šptaně. TČ, na to mám osobní názor. Je to dosti zpropagovaná věc, která snad ani zatím nemá žádnou prokazatelnou životnost (bez teorie) a prakticky to co se na TČ může právě pokazit je samotné čerpadlo. Navíc jako mínus beru vzhled samotné krabice, která je k domu přišpendlená, jako banánová šlupka na nástěnce. Další je "hluk" větráku. Jelikož zde nemůžu použít typ země/voda a musel bych mít vzduch/voda nezdá se mi to ani estetické a ani praktické. Další je tu vstupní investice a návratnost, která se zdá rychle vratná, ale k investici musíme připočíst elektřinu pro pohon, která jde souměrně s deno dením používáním. Navíc musím samostatně ohřívat vodu. Nevěřím, že by TČ ohřálo dům i voda, tedy u TČ kolem 200tis.Třeba se pletu. Sbírám informace. Nic proti ničemu. Jsem rád za každou radu.

Odpověď od Jiří Kubíček
19. úno 2020 17:21 #26046
Dobrý den, proč jste neuvedl ty údaje, o které jsem vás žádal, mohli jsme TZ domu lehce spočítat a ověřit. K TČ se asi nemá cenu vyjadřovat, když už z principu tomu z nějakého důvodu nevěříte, my máte TČ prakticky 10 let a bez jediné závady, šlape jak hodinky, vše v pohodě vytopí i ohřeje TV, náklady minimální. Pokazit se může cokoli, ale to byste si pak nemohl koupit ani auto, které mimochodem stárne rychleji než TČ a nic vám neuspoří. Každý má hold jiné priority. Nevím, proč by TČ nemohlo topit a též ohřívat TČ, vše je to jen o správně zvoleném výkonu. Elektřinu na pohon samozřejmě počítat musíte, ale té spotřebujete asi o 2/3 méně, než když budete topit elektrokotlem a obzvláště jestli máte TZ někde kolem 10 kW, tak to vás pak lituji topit elektřinou. Samozřejmě můžete topit i různými pevnými palivy, když nebudete vyžadovat komfort a bude vás bavit skákat kolem kotle. Je to jen na vás, co si vyberete.

Odpověď od Majky a L.A.
20. úno 2020 08:37 #26047
Tak už sem tepelnou ztrátu našel přímo v proojektu vypočítanou. Je to 7,4kW. JInak k TČ nechci ho úplně zavrhovat, ale spíš v tom vidím, zatím nepodložené výhody. Ta životnost jak jste uvedl. No 10let za 200tis.....je stále nenávratné. Až bude mít někdo TČ 20 let a řekne své pro a proti, pak bych se teprve rozmýšlel. A co jste uvedl jako srovnáání auta a TČ, tak to je jako srovnávat jablka a boty. TČ neberu, jako spotřební zzboží. I tak děkuji za informace a nápad. Budu ještě o TČ uvažovat, ale zatím mě úplně nikdo nepřesvědčil. Chtělo by to asi výpočet. TČ cena a spotřeba a návratnost + cena a spotřeba a návratnost jiného druhu paliva. JInak o elektrokotly optravdu neuvažuji.

Odpověď od Jiří Kubíček
20. úno 2020 10:30 - 20. úno 2020 10:33 #26049
Jednak lze sehnat TČ levněji, než za 200 tis. a 10 let není jeho životnost, ta klidně může být 20 let (navíc v ceně TČ není jen tepelné čerpadlo, ale i vše kolem toho až po dovedení k topné soustavě), ale jestli při TZ 7,4 kW chcete topit elektřinou, tak klidně topte, ale asi vás to brzy přestane bavit, až uvidíte účet za elektřinu. Nebo pořiďte nějaký kotel na tuhá paliva, ke kterému pravděpodobně budete potřebovat i pořádnou AKU nádrž a jsem zvědavý, kolik vás to celé se vším všudy i s ohřevem TV a veškerým materiálem až k topné soustavě a s cenou práce bude stát, ono to nemusí být zas tak daleko od toho TČ, navíc se tomu budete muset nějak věnovat, řešit skladování paliva atd. Vy jste strůjcem svého štěstí a komfortu, osobně bych při takových TZ jednoznačně zvolil TČ za rozumnou cenu, lepší možnost po všech stránkách nevymyslíte.
Poslední úprava: 20. úno 2020 10:33 od Jiří Kubíček.

Odpověď od Majky a L.A.
21. úno 2020 08:43 #26050
Asi to blbě píšu, ale psal jsem, že elektrokotlem topit nechci, tak moc nechápu, proč mi ho pořád mlátite o hlavu :). Přemýšlím spíš nad tím automatickým kotlem, který mi příjde nejjednodušší. Ale jaký, aby se zbytečně nedusil. TČ něříkám, ne, ale.....je tu spousta ale a npochybuju, že i s otopnou soustavou vyjde na stejné peníze jako TČ. A proč bych musel mít akumulační nádrž, to také nechápu. Nepotřebuji mít naddimenzovaný kotel k ničemu. Možná přidám podlahové topení, tak potom bych volil tu nádrž.

Odpověď od David a Peťa
21. úno 2020 12:17 #26052
Ahoj, také se připojím do debaty, protože momentálně řeším výběr kotle na TP. Já tedy nechci automat, ale klasický ručně přikládací, univerzální, abych mohl topit dřevem i uhlím, podle toho, co zrovna bude při ruce. Nevím, jestli automaty se dělají jen od 20kW, ale běžný kotel s ručním přikládáním, se dá pořídit od výkonu 12kW. Jinak obecně mi nepřijde větší výkon kotle na škodu, protože tak jako tak by měl být spojen s nějakou aku nádrží. Takže s větším výkonem ji budete mít rychleji natoupenou a pak už si jen v klidu topit z ní. Takže pokud na něj máte místo, proč ne. (i když pravda nevím, jak je těžké nebo snadné zapálit automat, který by nejel nonstop). Nevím co pořád lidi vede k propagaci tepelných čerpadel, které přináší plnou závislost na el. energii a ještě jsou jejich ceny pokřiveny dotacemi, tedy nadhodnoceny. Při malých tepelných ztrátách mi naopak kotel na tp přijde jako dokonalý, kdy si zalevno natopíte aku, bojler a pak už se topení nemusíte nějaký ten čas věnovat. Proto beru jako naprosto liché argumenty, že do domu s malými TZ kotel naptří. Nebo že to je nekomfortní. Za mě naopak. A věřte, že hovořím z vlastní zkušenosti, neboť momentálně v domě s kotlem na tp bydlím (starý a nezateplený)... Já se teď do novostavby rozhoduji mezi OPOP H416 a dakonem dor f, oba klasické, jednoduché, léty prověřené konstrukce. Ale je samozřejmě každého věc, čím chce vytápět. Jinak pokud je plyn, tak bych šel do plynu. David

Odpověď od Majky a L.A.
21. úno 2020 13:12 #26053
V tom jsem s Vámi za jedno. KOnečně někdo, kdo se slepě neřídí reklamou TČ a s tím, že to děláte pro ekologii, neboť ekologické zařízení je jen tak ekologické, jako elektřina, která je pro něj vyrobená. Souhlasím a právě se spíše přikláním k automatickému kotli, kvůli komfortu. Člověk naloží, procvičí se :) a na 3-5 dní má pokoj. Já našel Danon dor 5N 15. Shledávám to jako ideální kombinaci automatu a při TZ 7,4kW nepoběží v dusícím režimu, ale tak na 3/4 výkon, což by mohlo zaručovat delší životnost. Jen ještě přemýšlím, zda do toho nacpat tu podlahovku nebo ne. Topení se mi dneska už zdá jako přežitek a líbí se mi myšlenka nezastavěné "plochy" topnými panely. Problém je, samozřejmě v penězích. Podlahovku bych chtěl jen do jedné místnosti, za to ovšem do největší 10x7m a obávám se ceny s instalací. Zkusím nějaká poptávkoví weba jsem zvědaví na kolik to tak vyjde,

Odpověď od Jiří Kubíček
21. úno 2020 14:01 #26054
Zdravím, tepelná čerpadla ani neprodávám, ani neservisuji a vůbec mně to neživý, nemám jediný důvod, proč bych jim měl slepě dělat reklamu. Sám píšete, že máte problém sehnat kotel na pevná paliva o malém výkonu a nezapomeňte, že většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ kolem 3,5 - 3,7 kW, takže buď budete muset pořídit kotel na tuhá paliva s malým výkonem, případně skoro stále udržovat kotel na nějakém minimálním výkonu, nebo to budete muset vyřešit tou AKU nádrží. Snažím se pouze poradit tak, aby byl systém co nejjednodušší a co nejkomfortnější, protože to většina tazatelů vyžaduje, a toho prostě s kotlem na tuhá paliva nedosáhnete. Už jsem se setkal s pár lidmi, kteří do domu s relativně malými TZ dali kotel na tuhá paliva a po několika letech od toho utekli. Je to jen na vás, co si tam dáte, věřte tomu, že nic bezhlavě neprosazuji ani nereklamuji, jen se vám snažím poradit tak, aby jste by v budoucnu co nejspokojenější. Klidně si do domu dejte 17 kW kotel, který i při dušení na co nejmenší výkon bude mít většinu topné sezóny přebytky výkonu, a klidně to tak udělejte bez AKU nádrže, klidně kombinujte vysokoteplotní topný zdroj s nízkoteplotní topnou soustavou, provozovat se dá všechno možné, já vám jen mohu popřát, aby to vše fungovalo k vaší spokojenosti, neměl jste problémy s přetápěním nebo přebytky výkonu, a po všech stránkách vám to vyhovovalo. Osobně jen znám dost důvodů na to, proč do něčeho takového nejít.

Odpověď od Jiří Kubíček
21. úno 2020 14:09 #26055
Dobrý den, jaké máte tepelné ztráty domu ? On je dost velký rozdíl mezi tím, zda topíte třeba 17 kW kotlem, i když má nějaký výkonový rozsah v domě s TZ třeba 15 kW a TZ třeba 7 kW. Jednak většinu topné sezóny jsou aktuální TZ jen poloviční nebo ještě menší a když chcete kotel používat tak, že pracuje automaticky a jen do něj jednou za pár dní naložíte nebo to může mít i automatický přívod paliva, takže prakticky topí stále, pak se jednoduše může stát, že bez AKU nádrže ten kotel bude mít přebytky tepla. Nastává pak rozhodování, zda topit komfortně, tedy se stálou teplotou v domě a prakticky nepřetržitým vytápěním, nebo jak za staré doby, tedy s tím, že v kotli odpoledne nebo večer zatopíte, tím využijete velký výkon, vše rozpálíte a pak to do rána necháte vyhasnout, a takto stále dokola. Měl jsem dojem, že tento způsob vytápění už dnes nikdo řešit nechce, ale v domě s velkými TZ to ještě celkem chápu, tam je to tak běžné. Do domů s malými TZ se ale takový způsob vytápění vůbec nehodí, ale opět je to na každém, jak si to zařídí.

Odpověď od David a Peťa
21. úno 2020 14:26 #26056
Ono je to trošku o kritickém myšlení a ne vzít hned to, co je módní a všemi propagované, ale taky se zamyslet nad vlastní situací... Podlahovku samozřejmě považuji za komfortnější, že je o něco dražší, je také pravda. Zrovna včera jsem měl "jednání" s topenářem, který říkal, že když chce někdo ušetřit, dává do patra radiátory a podlahovku jen v přízemí, kde je i podlaha chladnější. Problém je, že když budete dávat podlahovku jen někde a jinde radiátory, měl byste mít dva topné okruhy o rozdílných teplotách, což může instalaci o něco prodražit. Je tedy pak otázka, jestli při komplet podlahovém topení bude cena o tolik rozdílná proti kombinaci s radiátory, já myslím, že ne. V každém případě, já osobně dávám všude podlahovku, a to i z důvodu, že stačí nižší teplota topné vody a při míchání z akumulační nádrže se tak lépe využije celý její objem. Konkrétně to tedy mám naplánované na kotel na TP + aku nádrž, ve které bude topná patrona pro případ zimního odjezdu, aby bylo možné dům temperovat na nezámrznou teplotu, vedle bude kombinovaný bojler na el a dohřev od kotle, pokud se bude topit. Díky možnosti elektrického přitápění a el. bojleru předpokládám i získání nižší sazby za el, která je u TČ tolik propagována a opěvována. Tak do měsíce bych měl mít konkrétní cenovou nabídku na vytápění, tak se s Vámi pak rád podělím. Původně jsem myslel, že budu trubky podlahového topení pokládat sám, ale asi mi to nevyjde časově. Nicméně myslím, že je to réálné udělat svépomocně - je potřeba si hlavně pohlídat, aby topné okruhy byly cca stejně dlouhé a myslím, že má být max do 15m2 jeden okruh, tudíž třeba obývák s kuchyní mám na tři zóny (nebo tak jsme se o tom bavili u mě s ohledem na velikost pokojů, nevím, jestli to omezení velikosti platí obecně).

Odpověď od David a Peťa
21. úno 2020 14:36 #26057
P.S. tady souhlasím s p. Kubíčkem, že bez aku nádrže bych do toho asi nešel. Nevím, jestli je regulace u automatů na takové úrovni, abyste byl schopen nastavit teplotu dle situace a měl jste doma stálou teplotu. A je také pravda, že jak kotel nehoří optimálně, odnesete to na údržbě - čištění kotle a komínu. Vidím to teď u sebe, když máme hoodně starý systém bez akumulace, bez kotlového okruhu, tak v týdnu, kdy topím jen večer po příchodu z práce naplno, je to v pohodě, ale když topím třeba týden v kuse, tak se dům přetápí a musím buď zatopit ráno, pak přestat a znovu odpoledne nebo přikládat jen po malých dávkách, aby kotel hořel sice málo ale čistě a nedusil se.

Odpověď od Jiří Kubíček
21. úno 2020 16:03 #26058
Zastávám názor, že čím jednodušší, jak na regulaci, topný systém, tím je to lepší, takže upřednostňuji jednotný topný systém v celém domě, tedy všude podahovku, a když je potřeba třeba někde jen temperovat, tak napojit radiátory na rozdělovač podlahovky. Dále upřednostňuji vše v nízkoteplotním standardu, takže napasovat k sobě takový topný systém a takový topný zdroj, kdy není potřeba směšování, složitá regulace a jinak zbytečná AKU nádrž. Jenže podlahovku a nízkoteplotní systém si lze dovolit jen v objektech od určitých měrných TZ, ve starém domě s velkými TZ to zrovna moc nejde, navíc u podlahového topení je důležitá nad zeminou nebo nad sklepem dostatečná tepelná izolace. Podlahovka je dražší, když kvůli ní musíte zateplovat a rozbíjet podlahu, ale levnější, když se stejně provádí rekonstrukce nebo stavba celého domu. Každý dům si zaslouží svůj optimální topný systém podle toho, jak je velký, jaké má měrné TZ a jak je případně zateplen. Jak už jsem psal, nakombinovat lze všechno možné i nemožné, jde jen o to, jakou to pak nakonec přinese službu a zda s tím člověk bude spokojen nebo za několik málo roků od toho bude chtít utéci, mně se prostě z mnoha důvodů nelíbí dávat do domu s malými TZ kotel na tuhá paliva, i když samozřejmě topit to nějak bude, ale s jakým komfortem, s jakými problémy, a s jakou nakonec celkovou investicí, to je otázka.