TČ + podlahovka

Jiřka a Radek
18. dub 2019 12:45 #24731
Dobrý den, TZ máme vypočítány na 5,4 kW. Nevíme, jaké zvolit TČ, jestli Air x50 nebo Air x70. Doporučili nám raději 70 z důvodu, že TČ se tak bude více šetřit (jestli jsme to dobře pochopili:).
Nevíme tedy, pro jaké TČ se rozhodnout. Topení bude podlahové.

Další dotaz je, jaké trubky - 16 x 2 nebo 17 x 2 - jsou nejvhodnější pro TČ. V projektu máme 16 x 2, ale topenář nám doporučil 17 x 2 z důvodu průtoku vody, vyrovnávání tlaku. Vzdálenost trubek u těch 17 x 2 doporučil 20 cm a 15 cm od sebe, u 16 x 2 máme doporučeno 15 cm a 10 cm.

Děkuji
Kubal

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
19. dub 2019 15:32 #24734
Dobrý den, zde nejdříve odkaz, co se týká trubek a podlahového topení, aby se člověk pořád neopakoval: www.svepomoci.cz/forum/23-vytapeni-chlaz...eni-jake-vybrat.html . K výkonu toho TČ, jestli jsou TZ dobře spočítány na reálnou hodnotu TZ a nejsou třeba zbytečně nadhodnoceny TZ větráním atd. (nic o domě neuvádíte - klimatické pásmo, vytápěnou plochu, tvar domu, jak je zateplen atd.), jak to často bývá, když TZ domu počítá topenářská firma, pak je to dost na hranici, zda zvolit IVT Air X50 nebo X70, chyba nebude ani jedna z těch voleb. Co jsem se díval do specifikací těch TČ, tak rozdíl by byl v tom, že s X50 si ten inverter při 7°C sáhne na nějakých 2,15 kW (jestli tedy platí to rozpětí inverteru 40 - 100% výkonu), zatímco X70 na cca 3 kW, vy ale při venkovní teplotě 7°C budete pokrývat TZ cca 2,1 kW a při větší teplotě ještě menší, takže z hlediska případného cyklování v přechodných obdobích by byla pro vás lepší X50. Podlahovka má však určitou akumulační schopnost a ještě se dá něco dohnat nastavením hysterze topné vody, takže podle mne ani ta X70 by nějak moc necyklovala, ale je to odhad odzkoušeno to nemám, přinejhorším by se k té X70 pak musela přidat taktovací nádrž pro zvýšení objemu topné vody v systému a prodloužení natápěcího cyklu. Když se to vezme z druhé strany, pak při -7°C má X50 výkon až 4,57 a X70 až 6,18 kW, vy v té době budete pokrývat TZ cca 4,2 kW, což znamená, že bez bivalence by X50 měla fungovat při vašich TZ do cca -10°C, pak už by musela vypomoci bivalence, zatímco X70 by prakticky celou sezónu jela v monovalentním provozu, tedy bez přitápění elektropatronou. Jenže kolik těch dnů, kdy u vás je méně jak -10°C v roce asi je ? Pak jde ještě o to, zda náhodou ten výpočet TZ není nadhodnocený a v reálu nemáte TZ ještě menší, což by znamenalo, že bod bivalence s X50 by nastal ještě níže a tedy spíše výjimečně. Je to tedy dost na vážkách, co zvolit a jestli jste v nějaké teplejší klimatické oblasti, určitě by vám bohatě stačila X50, ve střední oblasti je to elkem jedno a v chladné oblasti bych šel zase spíše do X70. Velký vliv na rozhodnuté by taky měl rozdíl ceny mezi uvedenými TČ, při větším rozdílu ceny bych byl i ve střední klimatické oblasti spíše pro X50. Jinak osobně bych v dnešní době už spíše volil TČ s chladivem R32 (má po všech stránkách lepší provozní vlastnosti) a při vašich relativně malých TZ taky něco za rozumnější cenu, než IVT, velice dobrou novou řadu TČ s chladivem R32 a za podstatně lepší cenu má třeba LG.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.