Ohlášení stavby

Tomáš a Martina
03. čvn 2019 09:46 #24909
Dobrý den,

můj dotaz směřuje k administrativě. V květnu tohoto roku jsme začali stavět a neradi bychom něco zanedbali. Po vleklém kolotoči na úřadech jsme konečně dostali stavební povolení, ale nyní řešíme, kde všude bychom měli zahájení stavby nahlásit.Přítel stále nosí v hlavě, že bychom měli stavbu nahlásit na katastrálním úřadě - nemáte s tím prosím někdo zkušenost nebo bližší informace, kde všude je nutné stavbu nahlásit? Informace na internetu jsou dosti strohé a občas se i rozcházejí a my bychom neradi něco prošvihli :-)

Za odpovědi předem děkujeme.

Martina a Tomáš

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
03. čvn 2019 10:04 #24910
Zahájení stavby je potřeba oznámit stavebnímu úřadu. Určitě máte ve stavebním povolení tuto povinnost napsanou, běžně se tam píše. Na katastrální úřad nic hlásit nemusíte. Dřív se to dělávalo, ale to se nehlásilo zahájení stavby, ale vkládala se rozestavěná stavba. Bylo to v případě, když stavebník potřeboval zapsat rozestavěnou stavbu do katastru kvůli vyřizování hypotéky. Teď už katastrální úřady rozestavěné stavby nezapisují, takže s katastrálním úřadem nemusíte teď řešit nic.
Komu ještě zahájení hlásit vyplývá ze všech povolení, které na stavbu máte. To nemusí být jen od stavebního úřadu, ale třeba od vodoprávního atd. Řešení je snadné - přečtěte si pečlivě ve všech rozhodnutích podmínky, které máte stanovené, a podle toho se řiďte. Můžete mít třeba i ve stavebním povolení odkaz na některé vyjádření dotčeného orgánu nebo třeba síťařů, takže v takovém případě si projděte i podmínky, které Vám dotčený orgán (třeba životní prostředí) nebo síťaři (EON, VaK apod.) napsali do svého stanoviska nebo vyjádření ke stavbě.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
11. čvn 2019 11:24 #24957
Nejdříve se dělá koordinované stanovisko a územní rozhodnutí, pokud ho tedy již nemáte. Zabere to asi měsíc a jedná se o to, že na stavební úřad donesete papíry s těmito názvy, vyplníte (co nebudete vědět, najdete v PK nebo Vám poradí stavební úřad). Tato stanoviska Vám závazně řeknou, zda tam můžete postavit to, co máte v plánu, protože káždé město má svůj rozvojový plán, a když se rozhodnete stavět hypermoderní stavbu tam, kde má město plán na výstavbu chat typu srub, tak Vám to nepovolí. Proto jsou tyto stanoviska 1.na řadě. Už připravuji článeko tomto problému, ale zatím ho nemám ještě dodělaný :). Jinak po tomto stanovisku si můžete zažádat na stavebním úřadě ohlášení stavby. K tomu potřebujete závazná stanoviska od dotčených úřadů , nejčastějí jsou to. O existenci sítí: ČEZ popř. EON. Plynárny, telekomunikace, vodárna, ELTODO. Lze vyřešit elektronicky přes internet. Dále od krajské hygienické stanice a krajský hasičský záchraný sbor (těmto dvěma musíte poštou poslat PD a vyplněný formulář z internetových stránek) o vyjádření zda nebudete působit hluk a zda máte dobře požárně zabezpečený dům. No snad sem na nic nezapomněl :D

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
11. čvn 2019 11:55 #24962
Tomáši a Martino, co píše Majky a L.A. v předchozím příspěvku, samozřejmě dělat nemusíte. Vzhledem k tomu, že už máte i stavební povolení.
A pro Majky a L.A.: To, co píšete, že je zapotřebí pro ohlášení stavby, je jen částečně správně. Myslím si, že lepší rada pro každého stavebníka je, aby si nejdříve zašel na příslušný stavební úřad a tam se dozvěděl, zcela přesně vzhledem ke konkrétním místním podmínkám, co opravdu potřebuje a co ne.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
11. čvn 2019 12:14 #24965
S tím stavební jsem to nějak přehlédl, že už ho mají XD sypu si popel na hlavu. Pokud už máte stavební povolení, nic nikde hlásit, co já vím nemusíte. Není důvod. Pro Mat : Co je částečná pravda? Samozřejmě stavební povolení a ohlášení stavby jsou dvě různé věci řešené různými způsoby. Já vysvětloval ohlášení stavby. Ale rád se poučím. :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
12. čvn 2019 08:56 #24975
Tak jo:
Řádný rozbor této problematiky by byl na velmi obsáhlé pojednání, což jistě není účelem tohoto fóra. Takže jen velmi stručně a jen k Vašemu textu:
- Koordinované stanovisko být nemusí. Sice to lze, ale ne vždy je to možné.
- Územní rozhodnutí být nemusí, lze využít zjednodušené postupy. Je jich několik, minimálně další dva jsou vhodnější.
- Územní rozhodnutí (pokud by se dělalo) nezabere měsíc, ale 2,5 měsíce, vzhledem k zákonným lhůtám na doručování, možnost vyjádření, možnost odvolání atd. A ty 2,5 měsíce jen v případě, že nejsou další prodlevy z důvodu doplňování podkladů, místního šetření, nebo nedej Bože odvolání.
- Rozvojový plán je nesmysl. Ale možná jste měl na mysli územně plánovací podklady. A zcela zásadní je závazné stanovisko orgánu územního plánování, které vyplývá posouzení souladu záměru právě s územně plánovací dokumentací.
- Pletete si dotčené orgány státní správy se správci sítí dopravní a technické infrastruktury. Je značný rozdíl (zejména v nezbytných podkladech a také v právních důsledcích) mezi závazným stanoviskem dotčeného orgánu a stanoviskem správce sítě. A vůbec si neuvědomujete, že pro žádost např. ke správci sítě el. komunikací Vám stačí jen identifikace parcely, kdežto pro závazné stanovisko např. OŽP potřebujete už projektovou dokumentaci.
- Zapomněl jste na mnohé z nich. Ale to je celkem nepodstatné vzhledem k tomu, že pro každou stavbu může být zapotřebí něco jiného. Stanoviska je třeba řešit individuálně.
- Pokud jste jmenoval hygienu, tak k RD se zcela jistě nevyjadřuje v tom smyslu, zda RD způsobuje hluk. Pokud jste jmenoval hasiče, tak ti se k RD nevyjadřují vůbec.
- Zcela jste opomněl např. dopravní napojení stavebního pozemku podle OTP. Na tom ztroskotalo již mnoho lidí, co měli pozemek a mysleli si, že na něm mohou stavět.
Co se týká povinnosti hlásit zahájení stavby, tak k tomu jsem se vyjádřil již v příspěvku 3. 6. 2019 a to vyjádření je správné.
Já bych velmi doporučoval, aby si každý stavebník nejprve zašel zkonzultovat svůj záměr na stavební úřad a na úřad územního plánování, tak se dozví prvotní základní věci, na základě kterých teprve má smysl zadávat projekt. Protože teprve s projektem (a to jste taky opomenul) může obesílat dotčené orgány. Bez projektu závazné stanovisko nedostane.
Omlouvám se, ale píšete, že se rád poučíte. Tak jsem to zkusil... Ale znovu zdůrazňuji, že se jedná jen o velmi stručnou odpověď.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
12. čvn 2019 09:52 #24978
Děkuji, jak jsem psál, rád se přiučím a vzhledem k novelizaci stavebního zákonu, nejsem úplně v obraze a opravdu se rád o této problematice dozvím více. Stále je, co se učit, ale řekl bych, že koordinované stanovisko je naopak nejlepší řešení, jelikož si jednotliví úřady věc předávají a vyřizují a poté jako celek oznámí žadateli. Což je za A, časově méně náročné a za B úřad Vám dává vědět, co je zapotřebí. A OŽP je také dotčený orgán, tudíž se vyjádří také ke koordinovanému stanovisku. Jelikož máme úřad s rozšírenou působností a prakticky veškeré odbory jsou v jedné budově, není potřeba nic rozesílat. Ohledně části o záměru, tak ano myslel jsem územní plánování, z kterého se dá vyčíst, co se tam vůbec dá/nedá postavit. Dotčené orgány a správce sítí jsem zabalil do jednoho pytle, jelikož za 1.nechtěl jsem to rozebírat do podrobností a za 2.stejně je vždy v žádosti vypsáno, co musíte pro žádost poslat. Co se týče správců sítí, ještě jsem se nesetkal s těmi, kteří by chtěli něco zasílat. Dnes se to řeší elektronicky. To že každá stavba se řeší individuálně, bych nesouhlasil. Dnes, pokud je to stavba pro bydlení, potřebujete prakticky pouze ohlášku s potřebnýma dokumentama a vyjadřovačkamama. Co se týka hygieny resp.krajské hygienické stanice tak si myslím, že nemáte pravdu Vy. Posuzuje se záměr stavby, ochrana veřejného zdraví a také viz.č. 258/2000 Sb.,tento zákon je obousměrný. Pokud by doléhal hluk k Vám nebo naopak vy byste způsoboval hluk např.klimatizační jednotkou nebo tepelným čerpadlem, krajská hygienická stanice by Vám dala podnět k nápravě nebo opatření. U hasičů jsem měl namysli hasičský záchranný sbor samozřejmě, který se vyjádří z hlediska požární ochrany, ale to se snad změnilo po 30.1.2018, nevím. Možná už potřeba není. Pozn.:Ověřit.
Jinak samozřejmě souhlasím, úplně nejlepší je se optat na stavebním úřade, ikdyž ne každý stavební úřad je přívětivý.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
12. čvn 2019 10:02 #24981
S Vaší poslední větou plně souhlasím.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.