Chata - rekonstrukce

czert
13. kvě 2019 14:21 #24801
Zdravím. Jsem tu nový a nevím jestli jsem svůj dotaz vložil dobře. Chystáme se s přítelkyní o rekonstrukci chaty aby se v ní dalo bydlet trvale - je to montovaná dřevěná chata se základy, jestli někdo zná jedná se o Chatu DA - 21. Dělalo se to za komunistů na Slovensku. Jde nám o každou radu, jestli to má smysl, nebo zbourat a postavit novou? Zateplení - z venku polystyren, nebo vatu? Když se to takhle zateplí nebude se mezi zateplením a chatou srážet vlhkost? Vytápění? Nejvíce se nám líbi el, podlahové topení, v kombinaci s krbem, plyn tam neni a radiatory by zbytečny braly místo. Jde nám o zkušenosti, postřehy, rady a nápady. Není tam voda, takže počítáme s vybudováním studny - vrt, čerpadlo takže i rady se studnou vítáme. I řešení odpadu - čistička. Díky moc a rád zodpovím případné dotazy.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
13. kvě 2019 16:11 #24806
Dobrý den, chatu tohoto druhu neznám, ale jestli chcete objekt upravit k obývání a zateplit, je potřeba uvést přesné složení všech ochlazovaných konstrukcí a taky nesmíte zapomenout na to, že jestli chcete podlahové topení, je nutné, aby byl pod takovým topením dostatek tepelné izolace. Obecně EPS na venkovní straně dřevěné stavby nemusí vůbec vadit, problém s kondenzací vlhkostí bývá především u vnitřního zateplování, je ale potřeba upřesnit složení ochlazované stěny.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
13. kvě 2019 18:44 #24809
Děkuji za reakci. Přidávám dobovou dokumentaci k chatě. Snad z toho poznáte více. O víkendu budu fyzicky na chatě, tak můžu zjistit více.
Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
14. kvě 2019 00:12 #24810
Není to moc malé pro trvalé bydlení ? Jinak z toho popisu skoro člověk nic nepozná, složení jednotlivých konstrukcí zde uvedeno téměř není.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
15. kvě 2019 09:53 #24815
No moc velké to není pravda, ale v patře jsou dva hezké pokojíky :). Je to dřevostavba, stojící na základech a je částečně podsklepená. Stěny jsou ze smrkové kulatiny - síla 7-8 cm. Z důvodu už tak malých místností bych rád zateploval jen z venku, nebo je potřeba zateplit z obou stran? Prosím o radu, návrh vhodného zateplení. Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
15. kvě 2019 11:15 #24817
Dobrý den, jestli je to jen kulatina a tedy stěna bez jakýchkoli mezer, výplní, různých deskových materiálů atd., pak to můžete z venkovní strany zateplit prakticky jakýmkoli izolantem, nejlépe s menším difúzním odporem, než má dřevo. Může to být i EPS, nejvíce by však tomu slušelo udělat zateplení pomocí minerálu a možností je opět více (minerál je lepší z akustického hlediska a má menší difúzní odpor). Minerál do roštu překrytý dřevovláknitými deskami se stěrkou a omítkou, tuhé minerální desky se stěrkou a omítkou, minerál v roštu překrytý pojistnou kontaktní fólií, kdy by pak následovala odvětrávaná mezera a třeba dřevěný obklad atd. Každopádně izolace by to chtělo celkem alespoň 20 cm.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
15. kvě 2019 19:58 #24819
Dobrý den, takže by stačilo 20cm mineralni fasadni vaty? A zevnitř chaty už pak nic být nemusí a bylo by zatepleno? Jde mi o levnější, avšak funkční řešení. Na chatu připevnit hranoly - z nich udělat po 50cm rošt a mezi tyto hranoly dát vatu, jesti to chápu dobře? Děkuji za rady a trpělivost

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
15. kvě 2019 21:25 #24820
Zdravím, ano, můžete použít 20 cm minerální fasádní desky a na ty nějakou difúzní stěrku a omítku, a nic více dělat nemusíte. Nebo můžete udělat ten rošt vyplněný vatou, ale to pak musíte ještě něčím překrýt. Takže buď nějakým materiálem s malým difúzním odporem, jako jsou třeba dřevovláknité desky, které též ještě slouží jako tepelná izolace a na ně opět difúzní stěrka a omítka. Nebo když budete chtít nějaký obklad z materiálu s větším difúzním odporem, jako je třeba dřevo, tak minerál budete muset ještě překrýt difúzní kontaktní fólií kvůli zavětrování a ochraně minerálu, případné palubky pak musíte buď dát na tzv. peření, nebo musíte ještě udělat odvětrávanou mezeru mezi minerálem s fólií a obkladem.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
16. kvě 2019 07:45 #24822
Dobrý den. Takže jestli chápu dobře, tak bych mineralní fasádní desky přidělával přímo na chatu - dřevo ? Nevím jak moc jsou stěny rovné. Jakým způsobem se desky přidělávají? Dlouhými šrouby přes hmoždinky ? A poté tedy difuzni stěrku a omítku, perlinka není třeba? Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
16. kvě 2019 10:44 - 16. kvě 2019 10:47 #24823
Zdravím, nevím, jaká je přesně situace u vás, jsou dřevěné domy, které jsou prakticky rovné, ale kdyby to nebyla vaše situace, tak raději udělejte ten rošt, nebo by se to mohlo třeba srovnat opláštěním pomocí OSB desek. Osobně jsem ještě na dřevěný dům minerální fasádní desky neinstaloval, ale určitě k tomu nějaké kotvy nebo vruty se širokými podložkami budou, ale pravděpodobně je budete muset do toho minerálu zapouštět a přes to se budou dávat kvůli vyrušení tepelných mostů minerální zátky. Taky by se měly ty jednotlivé desky na dřevěnou stěnu přilepit, nejlepší na to bude příslušná PUR pěna. Jinak na každé stěrkované zateplení musí samozřejmě přijít se stěrkou i perlinka, následně tenkovrstvá omítka. Minerál má ale velice nízký faktor difúzního odporu, takže nemůžete použít jakoukoli stěrku a omítku, ale pouze materiály s nízkým difúzním odporem přímo určené na minerál, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti mezi minerálem a stěrkou s omítkou.
Poslední úprava: 16. kvě 2019 10:47 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Pitr
17. kvě 2019 14:42 #24827
Dobrý den,
podle informací, které jste dal, je rekonstrukce na možnost trvalého bydlení, této chaty dost nevhodná. Je otázkou, zda to chcete jen jakési nouzové řešení, nebo na trvalo.Podobné chaty dělaly i České dřevařské závody. Výška místností je pouhých 211 cm a to bohužel před rekonstrukcí. Vůbec vám kolega neřekl, že zateplení se netýká jen obvodových stěn, ale hlavně stropu, kudy uniká nejvíce tepla a střechy. Střecha je dost náročná na dodatečné zateplení. A řešení lepší a kvalitnější je sundat střechu, a zateplovat zvenku, než-li nekvalitně zevnitř, bez kontra-latí..Obvodové stěny jsou až na dalším místě, dále pak stavební otvory (okna, dveře).
A tady je další problém, s již tak nesmyslně nízkou výškou místnosti. Na podlahové topení zapomeňte, není místo, protože musíte vytvořit další tepelnou izolaci pod topením, jinak budete topit do základů, jak sobě, tedy naprosto vyhozené peníze.
Pokud se vrátím k zateplení stěn (200 mm), tak minerální vata přes 700,- Kč za metr, kdežto polystyren do 300,- Kč. Nemluvě o ceně roštu, a stěrky pro minerál. U polystyrenu toto odpadá. Tenkovrstvou omítku laik lépe aplikuje na polystyren, jak na minerální vatu. Kolega vám radí tu nejdražší variantu. Ale zmínil jste se, že chcete levnější. Polystyren vás vyjde na 1/3 minerálu. Píšete, o případné nerovnosti stěny....ale právě polystyrenem tyto nerovnosti vyrovnáte, dobře se brousí, v případě nerovnosti. Jsou-li na stěnách kuláče či spíše půlkuláče, není možné aplikovat lepidlo, ale PU pěnu na polystyren přímo určenou. Té nevadí nerovnosti. Pokud je i toto nemožné, tak se desky připevňují talířovými hmoždinkami.
Těch pro a proti je na straně nerekonstruovat daleko více. Eklektické vytápění je z hlediska ceny energií nejdražší, a vyplatí se u nově postavené dřevostavby. Nejlevněji vás vyjde dřevo, tedy krbová kamna např. Kůrovec vám zajistí, že dřeva bude i v budoucnu dost :-). Dalším problémem jsou okna. Ty, které tam máte jsou okna zdvojená, šroubovaná, dost dobře netěsní, to jsou další tepelné ztráty objektu. Ty chaty nebyly stavěny, ani konstruovány k trvalému užívání, nemluvě o ceně energií před 50 lety a dnes.
Pokud máte pozemek, s tím, že je to jen provizorní řešení, nic proti tomu. Ale každá investice do provizoria se musí hodně zvažovat. Píšete o čističce. Jak chcete v této chatě řešit kanalizaci? Je to další a další investice do jakéhosi provizoria. Kudy povedete ve stěnách případnou vodu a odpady? Musíte udělat předsazenou stěnu ze sádrokartonu. Není zde voda, to je další problém, takže čistička je asi "hudba" budoucnosti. Na závěr, pokud je vaše situace, i finanční taková, že je to jediné možné řešení, asi nic jiného nezbývá, pokud jsou tam i jiné možnosti, je to na zváženou. Ještě jeden aspekt, jak dalece jste schopný si tyto věci udělat svépomocí, tedy sám, do jaké míry musíte vyhledat pomoc. Beru to podle otázek, zda perlinku, či nikoli. Tu musíte aplikovat v obou případech. To jsou další aspekty, které pak rekonstrukci prodraží, navíc s nejistým výsledkem. Měl jste sem hodit foto dokumentaci, to se pak lépe radí, než-li hádat z "křišťálové koule", obrazně řečeno. Z té by bylo patrné, i jaká je krytina, a jak tedy řešit zateplení podkroví (střechy). Dost často se používal na těchto chatách vlnitý eternit, nebo plech.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
17. kvě 2019 16:54 #24828
Zdravím, s tím vším samozřejmě též souhlasím, o možnosti zateplení pomocí EPS a nutnosti dobré izolace v podlaze jsem se též už zmínil, tazatel dal přednost minerálu, takže jsme pak už jen řešili minerál a odpovídal jsem jen na otázky, na které se tazatel ptal. Též je jasné, že pokud je střecha bedněná, zateplení zevnitř, už u tak malého prostoru je celkem nemožné a bylo by potřeba provést nadkrokevní izolaci atd., ale k přesnější specifikaci všech ostatních ochlazovaných konstrukcí jsme zatím nedošli, ani ji tazatel zatím nezná.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
17. kvě 2019 21:15 #24829
Zdravím. Děkuji za reakci a názor. Hledáme cenově rozumné bydlení, máme pozemek s chatou a i citivou vazbu k chatě. Zatím se rozmýšlíme, sháníme informace a rozhodujeme se. Předpoklad je co nejvíc věcí udělat vlastníma sílama. Zítra budeme na chatě tak můžu udělat fotky, zmeřit a zjistit více. Jinak chata má střechu hlíkový profilova ý plech. V podkroví je záklop ale kolik a jestli vůbec nějaká izolace tam je nevím - zjistím. Jinak k té vodě - to by jsme řešili vrtem studny, a ta čistička jsme mysleli takovou tu domácí čističku, a z ní trativod, co vím tak takhle nějak to mají i ostatní chataři. Odpady mám v plánu řesit, provrtáním se do sklepa - chata je skoro celá podsklepená - takže bych se to tam pokusil nějak vše napojit. Budu rád za další reakce, podněty co zjistit, nafotit, změřit. Nebo i váš hrubý odhad co by úprava k trvalému bydlení stála

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od czert
20. kvě 2019 21:11 - 22. kvě 2019 19:22 #24835
Zdravím. Přidal jsem pár fotek pro lepší představu chaty. Doufám, že poslouží pro lepší představu. Změřil jsem i celkovou venkovní plochu pro zateplení, a vyšlo mi 100m2. Změřil jsem i okna s poslal do pár firem na nacenění. Ke zbudování studny mi studnař řekl, že je nově od tohoto roku potřeba projekt na studnu, má i s tímhle někdo zkušenost? Děkuji všem za rady.
Poslední úprava: 22. kvě 2019 19:22 od czert.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
22. kvě 2019 09:58 #24840
Myslím, že si zaděláváte i na problémy s úřady. Na výstavbu studny budete potřebovat povolení od speciálního stavebního úřadu a na čerpání vody vodoprávní povolení. Potom taky povolení na tu "čističku" s trativodem. Je to vůbec reálné? Doporučil bych jít se tam zeptat. Samozřejmě to můžete nechat být, ale s rizikem, že když na to nějaký pozorný soused upozorní, dostanete nejen pokutu, ale hrozí i odstranění stavby.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.