Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Zateplení soklu + fásády

Vložil: Jiří
Dne: 09. srp 2018 10:25

Ahoj stavaři... Po září se vrhnu do zateplení domu. Prosím o radu v jaké výšce založit zakládací profil pro zateplení fasády. Tím je spojené zateplení soklu, kdy budu jednotlivé desky lepit pod zakládací profil. Mám usadit zakládací profil těsně nad základovou desku? Tedy na začátek Ytongu? Podlaha je vytápěná v celém baráku. Děkuji všem za rady... Jiří
Přílohy:
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 09. srp 2018 13:44

Dobrý den, kam si usadíte zakládací lištu, jak budete mít vysoký sokl, a zda bude podsazený, v rovině s vrchní fasádou nebo předsazený, je čistě jen na vaší volbě a vašem estetickém cítění. Osobně bych vám jen doporučil zateplení soklu udělat až do nezámrzné hloubky, minimálně však 30 cm pod úroveň zeminy. Další věcí jsou ty zakládací lišty. Nevím, jaké chcete použít, ale použití kovových je už dnes přežitek a vytváříte si tím liniový tepelný most, obzvláště ytong nemá z hlediska kondenzace takové lišty moc v oblibě. Nevím, zda existují nějaké plastové lišty, ale dá se to založit pomocí latí, které se pak odstraní a pokračuje se zateplení soklu. Samozřejmě zateplení soklu musí být naraženo těsně na zateplení vrchní fasády nebo na zakládací lištu. U předsazeného soklu doporučuji použít lištu s okapničkou nebo rohovou lištu s okapničkou, kdybyste zakládací lištu nepoužíval.
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 09. srp 2018 20:29

Jen bych doplnil, že v případě, že se nepodaří dodržet nezámrznou délku zateplení soklu, někdy se dělá i vodorovná izolace, např. www.nazeleno.cz/stavba/izolace/tepelna-i...seni-od-isoveru.aspx , tak, aby se posunula teplotní křivka dále od domu - tj. udělá se svislá izolace co to jde a zbytek se vyvede horizontálně.
Také je vhodné vzít v úvahu, že soklový polystyren je tvrdší než fasádní a tak vydrží větší zásahy tam, kde hrozí opotřebení fasády, např. u dřevostaveb je uváděna výška 300 mm nad terénem, kde je nutná konstrukční ochrana proti odskakující vodě při dešti. Neboli, tam, kde nad zemí hrozí poškození fasády, hrozí také poškození fasádního polystyrenu.
Poslední úprava: 09. srp 2018 20:32 od zero2.
Odpovědět

Vložil: Jiří
Dne: 10. srp 2018 08:57

Děkuji za info. Pomohlo. Budu zakládat bez ALU zakládacího profilu. Ještě dotaz na schody.
Přikládám fotografie sousedů, které mají napojené schody na barák. V místě, kde je schodiště napojené nemají zateplený sokl. Je to z technologického hlediska dobře? Plánuji schodiště s dostatečnou mezerou "napojit" na zateplený sokl, který bude chránit nopová fólie.
Na obrázku je to bez.
Přílohy:
Poslední úprava: 10. srp 2018 09:35 od Jiří.
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 10. srp 2018 11:56

Dobrý den, opět bych řekl, že je to na vašem rozhodnutí, možné budou obě varianty. Buď si tam ponecháte tepelný most nebo ten sokl nejdříve zateplíte, což je podle mne lepší varianta.
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 10. srp 2018 13:08

Postavit schody hned ke zdi bez zateplení soklu je samozřejmě jednodušší, nemusí se stavět ta největší stěna konstrukce schodů, ale určitě to nebude nejlépe z hlediska zateplení.
Na druhou stranu vám tam vložením izolace mezi sokl a konstrukci schodů vznikne široká spára s izolací, kterou musíte nějak zakrýt pochozí vrstvou, ale i přesto bude případný tepelný most mnohem menší než bez oddělení.
Odpovědět

Vložil: Jiří
Dne: 10. srp 2018 14:05

Konečně jsem narazil na perfektní fórum. Děkuji za odpovědi. Já bych volil variantu se zateplením. Jelikož si myslím, že v zimě bude znát zateplení soklu, pokud máme všude vytápěné podlahy...
Odpovědět
Odpovědět