Rekonstrukce podlahy suchou cestou

Zub
26. čvn 2019 08:46 #25030
Dobrý den,
chystáme se v létě na rekosntrukcí podlahy a omítek v přízemní nepodsklepené místnosti . První příjde na řadu podlaha, klterou jsme se rozhodli dělat suchou cestou (vyrovnání liapor, OSB nebo RIGIP desky )

Bohužel netuším jestli je podlaha hydroizolovaná nebo ne, zkušenosti jsou zatím takové, že místnosti jsou tak 50/50 hydroizolované (IPA).
Má představa postupu je taková : Odstraním dlažbu, zjistím jestli je podlaha izolovaná.
Pokud ano odstraním vrstvu pdolahy cca 5 cm, položím geotextilii a potom vyrovnání a podlahové desky.

Pokud ne odstraním větší vrstvu , potom vrstva betonu na který příjde hydroizolace (musím použít IPU? ) vytažená až k izolaci stěn, kterou budu provádět injektáží. a potom už vyrovnávací vrstva a podlahové desky.

hlavně tápu v té druhé možnosti, nikdy jsem podlahu nedělal a obzvlášť ne suchou cestou.
díky za každou připomínku .

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
27. čvn 2019 00:06 #25037
Dobrý den, píšete, že budete předělávat podlahu v přízemí domu na zemině, ale vůbec nic nepíšete o tepelné izolaci, která je jednou ze základních vrstev takové podlahy. To neřešíte tepelné ztráty podlahou ? Nebo se jedná o nevytápěnou místnost ?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Zub
27. čvn 2019 06:59 #25038
Dobrý den. Tepelnou izolaci jsem "neřešil" počítal jsem s tím , že samotné kamenivo jako vyrovnávací podsyp má tepelně izlolační vlastnosti.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
27. čvn 2019 10:09 #25039
Dobrý den, spoléhat na to, že vyrovnání liaporem vám plnohodnotně nahradí tepelnou izolaci je odvážná představa. Dnes se do podlahy běžně dává minimálně 10 cm tepelné izolace a to se bere jako naprosté minimum, většinou je to kolem 15 - 20 cm. Nevím, s kolika cm liaporu jste počítal, ale liapor má více jak 2x horší izolační vlastnosti než třeba klasický EPS, takže jako náhradu 10 cm izolace byste ho tam musel dát přes 20 cm atd. Jestli počítáte jen s nějakým vyrovnáním podlahy v řádu pár jednotek cm, pak tepelně izolační vlastnosti podlahy budou velice chabé. Když už tu podlahu děláte a bude určitě na hodně dlouhou dobu, mělo by se to udělat pořádně: patřičně vyhloubit, udělat podklad, hydroizolaci s protiradonovou izolací - natáhnout na boky do výše izolace, položit alespoň 15 cm tepelné izolace a udělat plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn - třeba lehkou ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, v případě těžké plovoucí vrstvy by tam ještě patřila na izolaci separační PE fólie.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.