Z čeho stavět

Odpověď od Marek Janošek
22. zář 2014 19:54 #4750
Také nám architekt navrhl vápencopískovou cihlu KM Beta a jak jsem četl fóra na různých serverech, tak nikde není nic negativního k tomuto materiálu, každopádně by mě zajímalo jaký materiál skončil na vašem domě na 1. a 2. místě. Děkuji za odpověď

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
23. zář 2014 09:24 #4753
Na místě prvním se u mne umístil monolitický beton odlívaný do ztraceného bednění s integrovanou tepelnou izolací. Konkrétním zástupcem, který to pro mne za tenhle systém vyhrál, je Velox, který byl cenově výhodnější než Durisol. Nevýhodou je relativně vyšší cena, výhodou je komplexnost řešení, rychlost a profesionalita výstavby a hlavně ty mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které mi žádný jiný materiál neuměl dát tak slušné. Také počítám s tím, že část domu budu obkládat štípaným kamenem a heraklit je povrch, který je stejně dobrý, ne-li lepší, než pancéřovaná perlinka.

Na místě druhém se umístila plná cihla z nějaké bouračky. Výhodou je, že bychom jí měli ze stavby, která předchází (obývám historický dům s přístavbou, kterou chci zbourat a nahradit novým "oupnspejsem" a tak bych měl materiálu požehnaně. Výhodou jsou mechanické vlastnosti (nosná je za jistých okolností již příčka tl. 15cm) a akumulačně je také výborná. Stavbu z plné cihly zvládne i hodně mizerný zedník, takže bych nezažíval při kontrolách takový stres, jako když u klientů úpím nad mizerně vyzděnými rohy z voštinových cihel, které se štípou a jsou popraskané a jsou mezi nimi mezery "že je jimi vidět až do Prahy". Nevýhodou je relativní nepřesnost zdi, musel bych se smířit s trochu baculatějším designem (což není na škodu), ale hlavně, a kvůli tomu tahle varianta prohrála, je to neúměrně zdlouhavé a pracné, takže vhodné pro někoho, kdo má nevyužitou bandu nezaměstnaných nebo opravdu hodně času. Po tepelné stránce je cihlu samozřejmě nutné zateplit stejnou měrou polystyrenu, ale to je stejné jako u ostatních řešení, včetně nutnosti vložení armovací perlinky pro obklad kamenem.

Jinak pro zajímavost na 3. až 4. místě spolu s vápenopískovou cihlou skončila varianta tvárnice ztraceného bednění z lehčeného betonu od výrobce Best, která staticky vyhoví taktéž zdění na tloušťku 15mm až 20mm pro většinu stěn a dá se s ní docela rychle vyzdívat do výšky a následně vše zmonolitnit. Je to takový kompromis mezi variantou 1. a 2., ale s nevýhodami proti 1. v pracnosti a v proti 2. v ceně.

Pak už následovaly systémy masové stavební produkce, tzn. keramické bloky typu Therm (mezi výrobci vyhrál podle ceny Heluz, ale s kvalitou trochu horší - z mých staveb už se pár palet se zmetky vracelo) a až po nich pórobetonové tvárnice (vyhrál Ytong - rozhodně nikoli cenou, ale kvalitou stavebních prvků). Protože jsem vybíral jen stěnové systémy, tendru se neúčastnily zástupci rámových technologií, tj. ocelové ani betonové sloupy a bohužel ani dřevo systému two-by-four, který je jinak docela milý.

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Odpověď od Lenka Hradilová
23. zář 2014 15:31 #4756
Zdravím všechny :-)
Také se rozhodujeme z čeho stavět a to mezi Heluzem tím nezatepleným klasikou a Porothermem.Projektant nám poradil š. 44 cm a zateplení cca do 50 cm tl.stěny . Co mě překvapilo, náhodou jsme se šli zeptat manželů co mají za sebou 1.zimu v neomítnutém domku postaveném z Heluzu , obdélníkový tvar asi 8x11m. Tvrdili nám, že domek ani nebudou zateplovat,jak málo protopili a jak nádherně v něm bylo teplo.Má někdo obdobnou zkušenost s tímto staveb. materiálem cihlou Heluz š. 44 cm ?

Odpověď od L. a I.
23. zář 2014 15:50 #4757
Toto by nas take hodne zajimalo ;-).

Zvazujeme take Heluz pro jeho nizkou financni narocnost, puvodne v kombinaci se zateplenim polystyrenu (dohromady U 0,11).

Kdyz jsme si ale spocitali tepelnou spotrebu (jednopatrovy s podkrovim 10x11m), vychazi nam to na 10.8MW/h coz pri vytapeni elektrikou je 27.000,- , coz nam prijde dost.

Kdyz jsme se ptali zbezne nasich novych sousedu (pozemek mame tyden), take nam tvrdili ze protopi za cely rok 8000kc, a to maji jen nizkoenergeticky dum, dvoupatrovy a vetsi nez planujeme my.

23. zář 2014 19:02 - 23. zář 2014 19:03 #4758
Ještě upřesním.....plánujeme jednoduchý domek -obdélník-9x13 s podkrovím ,materiál Heluz Plus44 nebo Porotherm.Vytápění plynem jsme z mnoha důvodů odmítli i z hlediska nestabilitz v zemích odkud se plyn dodává. Takže budeme kombinovat topení dřevem- krbovými kamny s rozvodem do všech místností a el.přímotopy.Jsem optimista v tom že náklady na vytopení domu nebudou vysoké (pro 2 lidi).L.
P.S. jak tak sleduji různé diskuse čím topit , výběr materiálů atd je na trhu mnoho drahých novinek sloužících kolikrát jen k tahání peněz od stavitelů .Přijde mi, že v jednoduchosti je krása.Velmi mě také pobavil závěr a zkušenosti lidí s tepelnými čerpadly ......tak touto cestou opravdu nepůjdeme
Poslední úprava: 23. zář 2014 19:03 od Lenka Hradilová.

Odpověď od L. a I.
23. zář 2014 19:33 #4760
Topeni na elektrinu ma obrovskou vyhodu v nizkem tarifu po temer cely den na vsechny spotrebice. Zalezi urcite na konkretni situaci rodiny/domu, ale napriklad u nas to znamena usetrit cca 13.000,- rocne na spotrebe domacnosti (pracujeme z domu, takze nam jede vse temer nonstop).

23. zář 2014 21:09 #4764
Mám velmi dobře zateplený starý domek a topím kotlem na tuhá paliva, tzn. na podzim palivové dřevo a během zimy hnědé uhlí. Když to někdo umí, tak to nečadí a není to o moc neekologičtější než když to samé spalují elektrárny. Za zimu protopím 3 až 4 tisíce, takže sice mi něco říká, že bych měl koupit nějaký ten moderní superstroj, ale moje peněženka k tomu má hrozné výhrady, ekonomicky bych si hrozně pohoršil :-)

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Odpověď od L. a I.
23. zář 2014 21:24 #4765
Můžu se zeptat, to se jedná o domek, který jste zmiňoval v předchozím příspěvku, z monolitický betonu? Případně jak máte zatepleno?

Zkoušel jsem si teď nějakou aplikaci na výpočet spotřeby domu od EkoWatt - Hestia, zadali jsme tam zhruba co jsme věděli (nemáme jeětě projekt, teprve vymýšlíme co vlastně chceme) a vyšlo nám 75.000.- jen za topení, což by bylo šílené. Přitom jsem počítal s cihlou 40 heluz plus a eps 20cm.

Díky
L.

23. zář 2014 22:00 #4767
Mám pocit že výpočet je jedna věc a pak ta skutečnost druhá.Také kdoví kdo a jak počítá tyto odhady.Jestli v tom také není nějaká taktika a byznis
Moje švagrová vytápí 5 pokojový byt - zděný s velkou halou,která propojuje obě patra ,topí pouze dřevem v krbových kamnech,mají malé děti a topná sezona ji stojí 14- 16000.Ale je kolem toho dost běhání než se dřevo na zimu naštípe.Což samozřejmě nejsou 4000 Kč jak uvádí pan Veber ,ale myslím že je to i tak slušné.Podmínka číslo jedna je dobrá izolace a okna .

23. zář 2014 22:03 - 23. zář 2014 22:04 #4768
Dobrý den, v tom zmíněném příspěvku jsem uváděl, že mám přibližně stoletý dům a k němu přistavěný trakt z roku 1958. Ten morálně dosloužil, takže jsem naplánoval odstranění a náhradu právě zřejmě monolitickou betonovou konstrukcí, která vhodněji naváže na původní dobře řešený domek.

V Hestii jsem si výpočet nedělal, my na to používáme trochu více profi programy (čímž nechci říci, že je to špatný program, jen velmi zjednodušený - znám dva z jeho tvůrců a jsou to skutečně kapacity v oboru) ale kdybych se někdy nudil, zkusím si zjistit tepelnou ztrátu současného domu. Před zateplením měl zřejmě ztráty okolo 20 kW na 400m3 (nepočítám dříve nevyužívanou půdu a sklepy), dnes netuším, ale náklady hovoří za vše.

U nového přistavěného traktu plánuji ztráty 3,5kW na asi 650m3 obestavěného prostoru. Nutno podotknout, že velký podíl plánovaných zisků by měly činit pasivní solární zisky dobře orientovanými okny a také je důležitý fakt, že přístavba bude velmi dobře chráněna proti ochlazování větrem a bude mít zvenčí docela kompaktní tvar.

Ing. arch. Martin Veber
+420 607 91 66 93
Poslední úprava: 23. zář 2014 22:04 od Ing. arch. Martin Veber.

23. zář 2014 22:17 #4770
Přesně. Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete. Druhá nejlevnější energie je pak ta, kde kupujete polotovar (špalek) a výsledný produkt (polínko) je výsledek Vaší práce v době volna. A nezastírám, že poctivě pálím i jarní výhony od jabloní a každou pozapomenutou zlomenou násadu :-)

Ing. arch. Martin Veber
+420 607 91 66 93

Odpověď od L. a I.
23. zář 2014 22:27 #4771
Děkuji za odpověď. Zní to velmi logicky a funkčně, doufám, že se nám pak s domem povede dosáhnout podobných úspor.

Odpověď od Antonín Mayer
25. zář 2014 12:04 - 02. říj 2014 21:24 #4793
Ahoj, myslím, že už jsem tu o tom četl, ale teď nemůžu najít, každopádně se mi líbí ta rychlost:)

Tonda
Poslední úprava: 02. říj 2014 21:24 od Antonín Mayer.

Odpověď od Blanka Wallasová
27. zář 2014 11:24 #4840
My stavíme ze systému Izolox (bývalý Durisol). Má úžasné akumulační vlastnosti, nevznikají tepelné mosty, velmi rychlá výstavba. Domluvili jsme se majitelem firmy panem Hruškou na výborných podmínkách, postavíme levněji než s Veloxem. Opravdu mohu tuto firmu s čistým svědomím vřele doporučit dál. Po dlouhé době solidní jednání - vše jede podle domluvy. Jeho zaměstnanci jsou schopní chlapi, narozdíl od jiných. Vše jede podle našich představ.
Také jsme se bavili s jedním dodavatelem, který postavil dva domy - první z cihly a druhý z Durisolu. Lépe se mu bydlí v Durisolu, kvůli tepelným vlastnostem. Pokud by se měl znovu rozhodovat, vybral by si Durisol (Izolox).

Příloha 2014924175300.jpg nebyla nalezena.

Přílohy:

Odpověď od L. a I.
27. zář 2014 11:35 #4841
System vypada zajimave, ale podle ceniku na webu mi to prijde dost predrazene oproti Heluz+EPS. Muzete prosim napsat, ze kterych presne cihel stavite a za kolik na m2?

Z toho co vidim u nich na webu, tak napriklad pro R=5,15 je cena 1100kc/m2 bez dph,