Můj příběh - rozhodnutí postavit dům svépomocí

Příspěvek stavebníka

V roce 2008 jsem se rozhodl postavit dům. Věděl jsem, že budu muset a určitě jsem také chtěl ;-) stavět svépomocí.

 

Se stavbou domu jsem neměl žádné zkušenosti. Do této doby jsem pouze několikrát asistoval u míchačky a namíchaný beton maximálně vozil kolečkem na požadované místo, ale tím mé stavební zkušenosti končily. Nevěděl jsem, jaké jsou na trhu materiály, nevěděl jsem přesně, jak začnu, nevěděl jsem dokonce ani jaké nářadí budu na stavbu domu potřebovat. Jediné co jsem věděl a měl, bylo vědomí, že to dokážu.

 

Začal jsem hledat na internetu. Existovalo pár nadšenců, kteří měli vlastní stránky a popisovali, jak staví svůj dům. Teorie mi nestačila a chtěl jsem stavbu domu zkoušet. Můj známý právě stavěl dům. Domluvil jsem se s ním, že mu přijedu na stavbu pomoci a poprvé jsem přijel, když betonoval věnec.

 

Znovu jsem byl pouze u míchačky :-), ale na stavbu jsem se díval docela jinak. Soustředil jsem se, v jakém poměru beton míchám. Kolik dávám vody, písku, drtě a cementu. Dával jsem pozor, jaký je postup při betonování věnce, co vše do věnce kromě betonu ještě patří a hned po svém návratu jsem si udělal poznámky, abych později při stavbě svého domu na nic nezapomněl.

 

Nebyl jsem u známého na stavbě mnohokrát, ale vyzkoušel jsem si u něj vyzdít jednu řadu cihel a to bylo vlastně poprvé, kdy jsem držel cihlu v ruce :-)

 

Když jsem začínal, neměl jsem se stavbou domu žádné zkušenosti.

Teď mám dům postaven a zkolaudován. Dnes už vím, jak při stavbě domu postupovat a na co si dát pozor a o všechny své zkušenosti, které jsem získal, se chci podělit s lidmi, kteří jsou na tom teď možná stejně, jako jsem na tom byl před lety já. 

 

 

Všem stavebníkům držím palce a nebojte se stavět!

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek

 

Předchozí článek autora
04.11.2012 16:14 3794 zhlédnutí
PDF - 6 důvodů které vedou budoucí stavebníky k rozhodnutí postavit dům svépomocí
Vyplnění a odeslání formuláře proběhlo úspěšně. Děkuji za Váš kontakt.   Během několika...
Následujicí článek autora
04.11.2012 16:14 5992 zhlédnutí
Poptávka stavebního materiálu
Vyplnění a odeslání poptávky materiálu proběhlo úspěšně.   Během několika dnů obdržíte na...

Stavební etapa: