Svépomocí.cz - od historie po současnost

Příspěvek stavebníka

V roce 2008 se vystudovaný strojař a v té době MS Office konzultant na volné noze zabýval hledáním vlastního bydlení. Nejprve se soustředil na hledání bytu a zjistil, že za 3.000.000 Kč, které mu v té době byla ochotna banka půjčit, by si mohl pořídit byt velikosti 2+kk nebo 2+1 o rozloze přibližně 50m2

Rozhodl se raději rozdělit částku na dvě poloviny. Za první koupit pozemek v blízkosti hlavního města a za druhou polovinu na něm postavit svépomocí dům. Do té doby ovšem nedržel cihlu v ruce a jako počítačového lektora nenapadlo Pavla nic jiného, než jít hledat inspiraci na internet.


"Hledal jsem někoho, kdo dostal podobně bláznivý nápad jako já a rozhodl se, že si postaví dům vlastníma rukama, jenže moc takových nadšenců tehdy nebylo a pokud ano, nesdíleli své příběhy a fotografie z průběhu stavby na internetu v takové míře a ideálně na jednom místě, které jsem potřeboval. Rozhodl jsem se to změnit."

 

Martin Herčík - Webdesigner Svépomocí.czPavel poprosil svého dlouholetého kamaráda a webdesignéra Martina Herčíka, který vytvořil první podobu webu StavimeDumSvepomoci.cz, který byl brzy po spuštění přejmenován na StavbaDomuSvepomoci.cz


V lednu 2009 byly stránky oficiálně spuštěny a Pavel Tesárek začal v prvních článcích popisovat své zkušenosti s přípravou stavby.


Vzhled webu při spouštění v lednu roku 2009


Míla Krouža - jeden z prvních stavebníků na webuSvé články sdílel také Míla Krouža, kterého Pavel objevil na webu, a který do té doby psal na vlastním blogu. Milan poslal Pavlovi mnohem více fotografií, než které ze své stavby doposud zveřejnil a Pavel vložil všechny jeho články doplněné o nové fotografie na web StavbaDomuSvepomoci.cz

 

 

 

 

 

 

  

  

Průběh prvního roku fungování "portálu Svépomocí.cz"


Na konci roku 2009 bylo na webu registrováno bezmála 20 stavebníků. Stránky neměly funkci, aby si své příspěvky mohli vkládat stavebníci sami, a tak posílali články Pavlovi emailem a ten trávil každý den po práci nebo stavbě čas tím, že všechny články ručně vkládal na web.
Rok 2009 - Pokyny pro posílání článků a nahrávání fotografií na server


V září se Pavel s webem StavbaDomuSvepomoci.cz účastnil poprvé pražského stavebního veletrhu FOR ARCH v Letňanech. Bílý stůl na fotografii smontoval pomocí malých úhelníčků a nařezaných desek, které pár hodin před výstavou koupil v hobby marketu.


Na výstavním stánku byl sám a z obavy o odcizení monitoru a počítače, na kterém byla spuštěna prezentace s ukázkou stránek i stavebníků, neodcházel ani na obědy.


Vzhled výstavního stánku při první účasti na veletrhu FOR ARCH v roce 2009

Počet návštěv v prosinci 2009 na webu StavbaDomuSvepomoci.cz byl 14.925

 

Rok 2010


S narůstajícím počtem registrovaných stavebníků i vkládaného obsahu bylo nutné změnit strukturu menu, která do té doby neumožňovala vybírat články podle stavebních etap (například: Základy, Hrubá stavba,…), ale pouze podle stavebníků.


Původní web obsahoval výpis všech stavebníků v levé části


V průběhu roku 2010 bylo menu s výpisem stavebníků vlevo zrušeno a přibylo vyjíždějící menu se stavebníky a etapami stavby v horní části.


Nové menu pro možnost procházet články podle stavebních etap

 

"Protože jsem si stavbou domu i všemi pocity, které jsem jako laik prožíval při její přípravě, prošel na vlastní kůži, věřil jsem, že pokračovat v tvorbě a rozšiřování těchto stránek má smysl. Stránky lidem pomáhaly sbírat odvahu a odhodlání již od svého počátku, a pokud jsme měli společně s dalšími stavebníky možnost lidem pomáhat v cestě za jejich sny, dávalo mi smysl v tom pokračovat i nadále." říká zakladatel webu Pavel Tesárek


V aukci Pavel vydražil doménu Svepomoci.cz, která se po zakoupení začala používat v emailech Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., byla přesměrována na stávající stránky StavbaDomuSvepomoci.cz a prezentovala se na veletrzích a v jiných publikačních materiálech.


Dále byly zakoupeny domény pro rekonstrukci domu i bytu a doména PasivniDumSvepomoci.cz


Stavebníci nadále posílali své články Pavlovi na email a on je po práci vkládal na stránky.
Na správě webu pracoval pouze Pavel Tesárek s Martinem Herčíkem

 

Rok 2011


Počet návštěv v lednu 2011 dosáhl hodnoty 39.165, tedy bezmála 1.300 návštěv každý den.


Martina Hyndráková se kterou Pavel pravidelně konzultuje a v roce 2014 sehraje klíčovou roli v dalším rozvoji webuPavel se začátkem roku díky Martinu Herčíkovi setkává s Martinou Hyndrákovou, se kterou od té doby pravidelně konzultuje, a která o několik let později sehraje klíčový moment v rozvoji Svépomocí.cz.

 

S rostoucím počtem článků a dosavadní absencí možnosti fulltextového vyhledávání plánuje Pavel upravit strukturu a design webu tak, aby měli stavebníci obsah snadněji k dispozici a rychle se tak dostali k informacím, které jim pomohou při stavbě svých domů.


Martin Herčík připraví grafický návrh, ale v roce 2011 nakonec nedojde k jeho implementaci.

 

Nový návrh webu připravený v roce 2011, který nakonec nebyl na stránkách použit

Zářijový veletrh FOR ARCH je pro Svépomocí.cz již samozřejmostí. Návštěvníkům je představována možnost najít zkušenosti a užitečné informace od lidí, kteří se stejně jako oni rozhodli postavit dům vlastníma rukama a na oplátku sdílet své stavební úspěchy i nezdary se stávajícími i budoucími stavebníky.


Veletrh FOR ARCH 2011. Na televizi, která je zabudovaná v logu postaveném z cihel stavebníci sledují video ukázku stránek Svépomocí.cz

 

Rok 2012


Marek Sodoma - kameraman a zvukařPavel chce využívat video pro zajímavější a srozumitelnější ukázky pracovních postupů.


V únoru se schází s profesionálním kameramanem Markem Sodomou a konzultuje s ním svou myšlenku nejen k natáčení jednotlivých videí, ale realizaci a podrobné sledování průběhu celé stavby domu včetně počátečního plánování i běhání po úřadech.Na zmačkané A4 s ručně napsanými poznámkami tak poprvé zaznívá plán uskutečnit projekt, pracovně nazvaný Svépomocí ŽIVĚ.


"Když jsem se za dva roky na jednom firemním setkání ptal Marka, jestli v únoru 2012 věřil tomu, že projekt Svépomocí ŽIVĚ opravdu uskutečníme, odpověděl mi, že o podobných nabídkách a super skvělých nápadech slyší několikrát denně, ale ve skutečnosti z toho pak nikdy nic není."

 

Jana Kouřilová - administrátorka portáluPavel si uvědomuje, že již není možné zajišťovat administraci webu pouze vlastní silou a v létě do Svépomocí.cz nastupuje administrátorka Jana Kouřilová, která si bere na starost editaci a publikování článků, komunikaci se stavebníky a správu Facebooku.

 

 


V průběhu léta přichází další významná posila týmu, hlavní vývojář Vojta Ešner, jehož příchod byl shodou několika náhod.

Vojta Ešner - hlavní vývojář webu Svépomocí.cz


"Večer mi volal brácha, že pro mě má programátora, kterého tak dlouho marně sháníme a chtěl vědět, co potřebuji, aby uměl. Odpověděl jsem mu, že PHP, Javascript a Joomlu. Vojta stál vedle mého bratra a mě do telefonu pouze odpověděli – OK to není problém"


Pavel se až po několika měsících úspěšného rozvoje webu Svépomocí.cz dozvěděl, že Vojta, vystudovaný učitel Anglického jazyka a informatiky, nikdy před tím nic neprogramoval a Pavlovu bratrovi tehdy odpověděl „to se naučím, to není problém“.

První část věty byla ovšem tehdy při osudném telefonátu naštěstí vypuštěna.


Vojta s Martinem a Pavlem se ihned pouštějí do realizace nového webu a jako dead line si stanovují začátek veletrhu FOR ARCH 2012. Martin zahazuje design nakreslený v roce 2011, který se ani Pavlovi s odstupem času nezdá přehledný a srozumitelný jako na začátku a pracuje se na zcela nové podobě.


Vojta programuje pro stavebníky vyhledávání a hlavně poprvé od startu webu také možnost, aby sami mohli vkládat články, fotografie a zapisovat náklady spojené se stavbou svého domu.


Pavel si v září oficiálně poprvé stoupá před kameru i klíčovací plátno a v profesionálním studiu natáčí video s představením webu Svépomocí.cz

 

Natáčení videa pro představení webu Svépomocí.cz

"Při natáčení videa jsme ještě neměli k dispozici hotové stránky, takže Martin nakreslil několik obrazů s budoucí podobou webu, které jsme ve videu použili a naklíčovali"


V říjnu Pavel Tesárek získává s projektem Svépomocí.cz třetí místo v anketě Živnostník roku středočeského kraje a pouští se do přípravy první PDF knihy Základová deska svépomocí – krok za krokem, ve které plánuje popsat nejen své praktické zkušenosti a postupy, ale vytvořit detailní návod na stavbu základové desky, se kterým budou moci stavebníci dosáhnout vynikající kvality a v porovnání s dodávkou na klíč ušetřit až 150.000 Kč.


Pavel Tesárek - Živnostník roku středočeského kraje - 3. místo


V prosinci pro představení nové knihy stavebníkům natáčí ve svém bytě první vlastní video, tehdy na mobilní telefon.


"Neměl jsem stativ ani světla, bez kterých natáčet moc nejde. Stativ jsem si půjčil od kamaráda. Místo světla jsem použil stavební halogenovou lampu, ale protože jsem ji měl pouze z jedné strany, mám ve videu celou dobu vidět stín. Abych mohl uchytit telefon do stativu, vyrobil jsem si doma držák s kancelářské sponky, kterou jsem dostal při školení Excelu v Komerční bance.  Největší problém byl vejít se s flipchartem vedle Vánočního stromečku, protože jsem video natáčel přes svátky."

Držák mobilního telefonu pro natáčení - vyrobeno svépomocí

Natáčení se uskutečnilo doma v průběhu Vánoc

19-video-stinRok 2013


V lednu byl spuštěn web Základová Deska Svépomocí.cz, ze kterého lze malou knížku zdarma stahovat a objednat kompletní vydání PDF knihy.


"Když jsme začali nabízet zdarma ke stažení PDF knížku, střídali jsme při testování stránku s videm a stránku s textem. Po měsíci jsme zjistili, že video konvertuje v porovnání s textem o 106% lépe."

V lednu 2013 vznikl web pro PDF knihu Základová deska svépomocí - krok za krokem


Pavel znovu zasedá k počítači a vrací se k papíru s ručně psanými poznámkami, pracovně nadepsaném Svépomocí ŽIVĚ. Dává dohromady první náměty videí k postupu stavby a časový harmonogram. Spuštění projektu je naplánované na rok 2014, v roce 2015 zahájení hrubé stavby a kolaudace domu v zimě 2016.


S ohledem na očekávaný rok 2020 chce Pavel stavět dům v pasivním standardu, ale držet se materiálů, které volí svépomocní stavebníci při stavbě svého domu nejčastěji. Od začátku je tedy jasné, že dům bude postaven z cihel.


Přípravě projektu je věnována většina roku 2013.


V září se Pavel poprvé objevuje v České televizi v hlavní zpravodajské relaci a komentuje téma rostoucího počtu staveb, které jsou v České republice realizovány svépomocí.

 

Pavel Tesárek komentuje ve zprávách na ČT1 rostoucí trend svépomocné výstavby


Na veletrhu FOR ARCH je loňská video prezentace doplněna o upoutávku na Svépomocí ŽIVĚ a kromě stánku v Hale 1 se další obrazovka s cihlami poskládanými do tvaru stávajícího loga objevuje také ve vstupní hale, kde je na očích všem přicházejícím návštěvníkům.

Obrazovka ve vstupní hale výstaviště PVA - veletrh FOR ARCH 2013 

 

Pavel Tesárek uspořádá dvě vlastní přednášky, na kterých se živě podělí o příběh a zkušenosti ze stavby prvního domu. Sál je v obou případech zcela zaplněn posluchači a mnozí musejí přednášku poslouchat téměř dvě hodiny ve stoje.

Přednáška s Pavlovým příběhem stavby domu svépomocí - sál byl zcela zaplněn


V říjnu obsazuje Pavel druhé místo v soutěži Živnostník roku pro středočeský kraj a vtipkuje, že snad tedy za rok přijde konečně pro místo první.

 

Pavel Tesárek - druhé místo v soutěži Živnostník roku středočeského kraje pro rok 2013


V listopadu se s Martinou Hyndrákovou potkává Pavel na pravidelném setkání, ze kterých doposud vždy odcházel s popsaným blokem poznámek a námětů na nové projekty a fungování webu Svépomocí.cz.

Jan Vyskočil - spolumajitel Svépomocí.cz s.r.o.
Martina doporučuje Pavlovi, aby se setkal s Honzou Vyskočilem a lidmi z mediální agentury Absolook, kterou Honza spoluvlastní.


V závěru roku se Pavel potkává s Honzou Vyskočilem, kterého projekt Svépomocí.cz nadchne a nabízí možnost finanční investice a vstupu do nově vzniklé společnosti.  

 


Rok 2014


Miroslav Mencl - spolumajitel agentury Absolook s.r.o.Začátkem roku probíhala pravidelná setkání a konzultace s Honzou i Martinou.


V únoru vzniká společnost Svépomocí.cz s.r.o. a v červnu do ní s menšinovým podílem vstupuje Honza Vyskočil. Provozní úkoly a správu firemních prezentací dostává na starosti komunikační agentura Absolook s.r.o. pod vedením Mirka Mencla.

 


Projektově se v agentuře o Svépomocí.cz stará Jarda Antoš a do týmu brzy naskakuje také obchodník Lukáš Mirtl, jehož úkolem je shánění financí, aby mohla být pravidelně natáčena nová videa, publikovány redakční články a pokračoval rozvoj webu.

Jaroslav Antoš - projektový manažer

Lukáš Mirtl - obchodní manažer


Pavel si bere na starost vymýšlení námětů pro nová videa, natáčení, psaní článků i nových PDF knih a komunikaci se stavebníky. Současně ukončuje své aktivity v oblasti školení produktů MS Office a své stávající školící klienty přenechává i s firmou Office4you.cz kolegovi Robertu Pechačovi.


V červnu je Pavel pozván do pořadu Studio 6 víkend, kde představuje nejen portál Svépomocí.cz, ale také historii jeho vzniku a na dotaz redaktorky i plány do budoucna, kterými je zejména očekávané Svépomocí ŽIVĚ.

Pavel Tesárek v přímém přenosu pořadu Studio 6 víkend na stanici ČT 24


Svépomocí ŽIVĚ následně v září startuje prvními videi o hledání pozemku, tvorbou studie a projektové dokumentace.


Česká televize má zájem zjistit o Svépomocí.cz a projektu Svépomocí ŽIVĚ více a redaktorka Petra Krmelová si přijíždí vyzkoušet stavbu svépomocí na vlastní kůži.

 

Reportáž s Pavlovým příběhem a pozvánkou na živá setkávání, při kterých si budou moci stavebníci sami jednotlivé stavební etapy vyzkoušet, je odvysílána 24.9. v pořadu Gejzír a hned následující den vystupuje Pavel Tesárek tentokrát na rozhlasových vlnách rádia Český rozhlas České Budějovice jako host v pořadu Fontána.

28-porad-gejzir


Na sobotu 18.10.2014 je ohlášen první živý workshop se stavebníky, kteří si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet stavbu oplocení.


"Uspořádání prvního workshopu se seběhlo hodně narychlo. V úterý 14.10. jsme zveřenili na webu článek s pozvánkou a rezervačním formulářem na sobotní akci."


Ve středu 15.10. byl rezervační formulář zneaktivněn, neboť dostupná kapacita workshopu byla během jediného dne zcela zaplněna.


"Ve čtvrtek jsme přes internet koupili stan a lavice se stolem a v sobotu ho před příjezdem stavebníků s Jardou od 8 hodin ráno stavěli a připravovali občerstvení, aby vše proběhlo co nejlépe."

Prvního živého workshopu se účastnilo bezmála 40 stavebníků


První živý workshop dopadl skvěle a všem výhercům, kteří si z něj odnesli poukázku v hodnotě 4000 kč na oplocení, ještě jednou gratulujeme.


Tereza Dondová zajišťuje postprodukci všech natáčených videíTým posiluje Tereza Dondová, která se doposud na volné noze věnovala stříhání videí pro Českou televizi a další významné klienty a bere si na starost postprodukci všech videí natáčených ve Svépomocí.cz.


Již od srpna pracoval vývojář Vojta Ešner s webdesignerem Martinem Herčíkem pod vedením Jardy Antoše na novém webu, ve kterém nebudou šizeni ani rekonstruktéři domu či bytu nebo stavebníci, kteří po dokončení svého domu pokračují realizací zahrady.


"Na první pohled není pro návštěvníky mnoho změn viditelných, ale kompletně jsme přeprogramovali celý vnitřek webu, vylepšili a zejména zjednodušili vkládání článků stavebníkům a přidali stavební bazar"

Nový portál Svépomocí.cz byl spuštěn 15.12.2014

Vzhed portálu Svépomocí.cz s novým logem a sekcemi pro rekonstrukci domu, bytu i realizaci zahrady byl stavebníkům představen na veletrhu FOR ARCH 2014 a spuštěn o několik týdnů později.
Pro stavebníky to ovšem nebyla jediná zajímavost, o které se mohli na veletrhu dozvědět.

 

Hlavním lákadlem pro návštěvníky stánku Svépomocí.cz byla možnost vyhrát poukázku na okna v hodnotě 80.000 Kč od společnosti OKNA.EU 

Poukázka na okna v hodnotě 80.000 Kč od společnosti OKNA.EU

 

"Každý veletrh FOR ARCH jsem doposud připravoval sám. Letos si vzal přípravu na starosti Jarda, načrtl grafiku stánku, vybral spolehlivé hostesky, zajistil všechny organizační věci a hlavně dal dohromady právní náležitosti soutěže, které bych já, jak se znám, považoval v dobré víře za zbytečnost"

Stánek Svépomocí.cz na veletrhu FOR ARCH v roce 2014 

Pavel se tak mohl věnovat přípravě dalšího dílu PDF knihy z edice Svépomocí.cz, nazvaného Hrubá stavba svépomocí - krok za krokem. Kniha bude pro stavebníky k dispozici od 31.1.2015.

 

"V listopadu za mnou přišel Jarda s nápadem na dárkové vánoční poukazy pro stavebníky, které by si mohli z webu stáhnout a v příštím roce pak ušetřit při stavbě svého domu" 

 

Myšlenka to byla skvělá a hned jsme se pustili do jednání s partnery projektu Svépomocí ŽIVĚ o co nejlepší dárek, kterým bychom mohli svépomocníky na webu Svépomocí.cz v průběhu svátků odměnit.

Vánoční akce se účastnilo nakonec 7 partnerů, kteří byli svépomocníkům ochotni nabídnout slevové poukázky na své produkty a služby.

Článek plný slevových kuponů pro Svépomocné stavebníky 

Poukázky si během pouhých 3 týdnů stáhlo přes 530 stavebníků, kteří díky nim mohou v roce 2015 na své stavbě ušetřit několik desítek tisíc korun.

 

Společně přání klidných svátků, zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2015 jsme pro všechny stavebníky i partnery portálu Svépomocí.cz natočili tentokrát na video a rozloučili se tak s úspěšným rokem 2014.

 

 

V průběhu roku 2014 zaznamenalo Svépomocí.cz 1 260 280 návštěv
a stavebníci si zobrazili a přečetli přes 5 300 000 stránek.

 

Za 5 let provozu se stalo Svépomocí.cz místem pro setkávání svépomocných stavebníků i rekonstruktérů a cílem je i nadále a stále ve větší míře pomáhat každému, kdo se rozhodne pustit se do stavby nebo rekonstrukce vlastními silami.

 

NAŠE HODNOTY

  • Otevřenost
  • Férový přístup
  • Důvěra
  • Pozitivita
  • Spolupráce
Předchozí článek autora
14.12.2014 01:00 2565 zhlédnutí
Žádost o slevový kupón byla úspěšně odeslána
Váš vánoční kupón už je na cestě. Během 30 minut Vám na email pošlu slevový kupón, který jste si...
Následujicí článek autora
04.11.2012 16:14 3340 zhlédnutí
VZOR DĚKOVACÍ STRÁNKY - Zadej nadpis
Formulář byl úspěšně odeslán. Děkujeme! zde bude text, čeho se formulář týkal (vstupenku,...

Stavební etapa: