1. Rekonstrukce /
  2. Rekonstrukce domu /
  3. Zpevnění a odvodnění základů starého RD

Zpevnění a odvodnění základů starého RD

Bláža
4. 8. 2021
Dotaz
11 komentářů

Zpevnění a odvodnění základů

Dobrý den všem

Chystám se na rekonstrukci patrového nepodsklepeného RD z roku 1935 a říkám si, že začnu pěkně od základů. Základy jsou z kamene. Říkal sem si, že začnu odkrývat základy až na dno, ale pro jistotu max. po 3 metrech. Vyspáruji mezery mezi kameny a postavil bych bednění tak 15 cm od základovky a vylil bych prostor betonem a tady mam první dotaz...

  1. Do toho betonu chci dát ještě kari sít pro zpevnění, avšak nevím, jakou. Jestli oka 100x100 nebo 150x150 a jakou sílu drátu? Osobně jsem si říkal, že 100x100 z 5 mm musí stačit, ale nevím.

Takovéto zpevnění bych udělal celé dokola a pak bych začal s hydroizolací.

Můj plán je něco podobného na přiloženém obrázku.

Další dotazy zní...

  1. Mám vybetonovat i dno výkopu pod drenážní trubkou, nebo stačí jen štěrk?

  2. Mnou vzniklý betonový sokl ošetřit polystyrenem, nebo nějaký gumoasfaltový nátěr popř. nalepení lepenky plamenem?

  3. Jestli mám výkop po uložení drenáže, štěrku, geotextílie a nopovky zaházet zpět hlínou a nebo vysypat štěrkem?

    Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Zpevnění a odvodnění základů starého RD

Honza 21. 8. 2021 5:30:09

Píšete - odkopat základy na dno ale nepište jak je základová spára hluboko? Stojí dům v kopci nebo na rovině? Jaké složení je okolní zem ( hlína, jílová, písčitá).??? Napište nejdříve toto ať se může debata vést správným směrem. Váš dotaz je spíše všeobecný a každá stavba má svá specifika.

Bláža 21. 8. 2021 10:40:37

Dobrý den
Základy jsou hluboké 1-1,2 m .Dům stojí na téměř rovině( na 9 metrech je výškový rozdíl asi 20 cm) a okolní zem je samý jíl.

Honza 24. 8. 2021 7:02:31

Šířka základu domu je jaká a z čeho je základ RD? Kámen, beton nebo něco jiného?? Hloubka základu je velmi dobrá. Ještě by to chtělo informaci o složení základu a pokud je to kámen nebo opuka atd.tak zda poznáte čím je spojena(malta, hliněná mazanina atd.). Odkopat základ někdy jde a někde je to riziko pro stavbu. To musí opravdu člověk nad tím přemýšlet co a jak udělat.
Setkal jsem se s člověkem co měl jilové podloží domu, základy z opuky pojené mazanou hlínou a po odvodnění podloží a základu začal dům praskat a sedat.
Proto se ptám na složení půdy a stav základu RD.

Bláža 25. 8. 2021 16:09:29

Dobrý den
Šířka základu je 45 cm. Základy jsou z kamene avšak spojené pravděpodobně teď už vyžilou maltou.. Přikládám fotografie (ty lépe vyplněné spáry jsou tam ,,jen,, +-25 let)

Honza 26. 8. 2021 6:16:52

Fotky nikde nevidím, ale dle popisu co píšete o základu domu bych doporučil postupovat po částech s výkopem. Suchý jíl je tvrdý ale jak navlhne tak hodně změkne a trochu se bortí. Tím myslím to, že by se vám v tomto deštivém období zbortil výkop a mohl někoho zasypat. Postupoval bych po částech.

Honza 26. 8. 2021 6:21:48

Jak píšete využilou maltu a případně jiné staré pojivo kamene vyškrábnout kramlí do 2 cm hloubky a pořádně prohodit vapeno-cementovou maltou pokud se do drenáže pustíte. Na to lepenku a na to nopovou fólii ( tu bych doporučil vyšším nopem než běžně prodávaných 8mm. To je do hlubokého výkopu málo a rychle se zanese nepořádkem shora).

Bláža 26. 8. 2021 13:03:54

Ano ..jak říkáte ..toto počasí není nic moc a hlavně nepředvídatelné. Od začátku jsem měl v plánu postupovat výkopem tak max. po dvou až tří metrech, okopat celý najednou bych se bál. Jsem rád ,že jste mi poradil víceméně to jak jsem si to zhruba plánoval. Ještě se zeptám na jednu věc co jsem měl taky v plánu a to ,že až kameny nově vyspáruji tak jsem plánoval ještě udělat bednění tak 10-15cm od základů a mezeru vylít betonem s kari sítí a až na ten beton dát lepenku, nopovku apod..
A nakonec jak ten výkop nad drenážní trubkou uzavřít? Jestli vysypat štěrkem a nebo zpět zaházet zeminu.
Díky moc

Honza 27. 8. 2021 20:56:37

To bednění o kterém píšete by jste musel odizolovat i ze odspodu. Bude samo o sobě natahovat vodu resp.vlhkost od spodní části. Nejen z boku a zhora.
Samotné "Dno" výkopu není potřeba betonovat.
Nevím zda se nahrála příloha.

Drenážní trubku posypat jak ze spodní, tak i z horní strany. Uzavřít netkanou textilií a výkop je také možné dosypat vykopanou hlínou.

Petr a Anička 7. 8. 2021 20:23:22

Prosím vás neblaznete, pozvete si k sobě domů nějakého stavebního inženýra a v hodinovce navrhněte řešení, tuhle problematiku nelze řešit obecně. To co navrhujete může být naprosto zbytečné - vyhozené peníze i čas...rád bych vám pomohl víc, ale nemám na to čas jezdit všude možně po ČR...PS: běžná hodinová sazba je cca 600 Kč/hod plus doprava, návrh řešení max 3 hod plus doprava...

Bláža 26. 8. 2021 13:06:27

Díky moc za radu. Uvidím jak se to bude dále vyvíjet a jestli to nakonec tak nedopadne.. Jinak jsem z Vysočiny (Havlíčkobrodsko) ,tak třeba to nebudete mít tak daleko :-)

Petr a Anička 27. 8. 2021 3:16:58

Vůbec, musíte si najít někoho v okolí, obecně platí to co psal kolega výš, jestli jsou jíly, tak vůbec neodvodnovat a nevysouset, jinak vám bude dům pěkně tancovat, ale jak jsem psal už předtím, najděte si prosím technika na sanace izolace spodní stavby, opravdu ten návrh sanace není jednoduchý a musí se přizpůsobit místním podmínkám... když tak zkuste nějakou projekční kancelář v havl.brodu, já vám pak nabidnu nezávislou konzultaci zdarma nad tím co vám navrhnou, aby jste měl na to i jiný pohled

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji