Superhaus Hranice, železo beton a sklo

Autor: Superhaus Hranice (16 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
28. 7. 2021
1 komentář
Příspěvek stavebníka

Náš příběh železo, beton a sklo

Železo, beton a sklo. Plán obyčejné rodiny na neobyčejný dům snů. Sledujte s námi, jak se z ničeho stane něco. Začalo to úplně běžně. Naše obyčejná rodina se rozhodla postavit si dům a přestěhovat se do většího, aby mladá i starší generace měla dost svého prostoru. Pozemek, který nám padl do oka, se ovšem shodou okolností nachází v záplavové oblasti. Ptali jsme se sami sebe, jak s vodou bojovat a nakonec nám došlo, že nejlepší cestou bude vzdát se bez boje.

Dům postavíme tak, aby mu i případná záplava, pokud možno, neublížila. Zatímco zdivo i dřevo vodní živel poškodí, železo a surový beton nikoliv. A tak byla první volba materiálu na světě. Tím naše virtuální představa začala mít pomaličku jasnější obrysy. Shlédli jsme se v nadčasovém, elegantním, čistém a industriálním vzhledu, který chceme propojit s maximální funkčností. Jsme nadšení amatéři a opravdu nemáme nekonečný rozpočet (i když by to dost pomohlo!).

Do našeho stavebního experimentu jsme se ale jednoduše zamilovali. Krok pro kroku se snažíme posouvat své hranice a plnit si postupně naše sny a společné představy, i když je to někdy těžké. Chceme jít za hranice běžného přemýšlení o architektuře. Nebylo to naším plánem, ale jak stavba roste, budujeme i supervizi toho, jak se dá bydlet.

A pak jsem se do projektu vložil já, Tobík! Je mi deset let a chci být youtuberem, jako každý dnešní kluk. A protože se o naši stavbu Superhausu zajímá mnoho lidí, rozhodl jsem se, že celý proces stavby zdokumentuji i pro ostatní fanoušky. Snažím se natáčet videa, zkouším stříhat a také komentuji, dokonce to chytlo i taťku. Ze spotu chci udělat seriál o Superhausu pro YouTube i další sociální sítě.

Už nyní můžete zadat do Youtube jméno: Superhaus Hranice a uvidíte všechna dosavadní videa a když dáte odběr, tak uvidíte i vše co pro Vás chystáme a je to opravdu celý seriál.

Superhaus Hranice, železo beton a sklo

Jaký bude dům uvnitř

Interiér by měl být superfunkční a měl by hraničit s ,,nadpozemským prožitkem“. Všechny podlahy v přízemý budou dutý ponton a to kvůli vysychání při případné záplavě. V zimní zahradě chceme na podlaze čirý epoxid v kombinaci zalitého dřeva a kamene ve 3D. Pod krustou pryskyřice povede světlovod, který podlahu krásně podsvítí. Aby to vypadalo trochu jako u Mrazíka v chaloupce – podlaha z křišťálově ledové plochy. Venkovní zdi budou tvořeny kombinací masivních prosklených ploch a pohledového betonu. Oba štíty budou prosvětlený obřími HS posuvy s rozměry téměř 2 x 6 metrů. Vnitřní stěny pak budou z části tvořeny důmyslnĕ vyrobeným nábytkem, jiné zdi budou virtuální. Jen sociální zařízení plánujeme vystavĕt klasicky neprůhledně s obkladem z barveného skla. Postele i kuchyňská linka budou uchyceny do zdí, aby tak zdánlivě levitovaly. Schody do podkroví, pracovně nazvané "schody do nebe", budou zapuštěné bez další podpory do zdi z pohledového betonu. Nad schody bude betonová zeď volně přecházet do ručně skládaného kamene. Každý schod bude navíc podsvícený na hranách, aby vypadal ještě subtilněji, než je ve skutečnosti. Strop bude částečně prosklený a místy z napínaného polyesteru případně plastu. V podkroví plánujeme přiznat krovy, které poslouží i jako estetický prvek opatřený šedou patinou. Dřevěné trámy budou zdobené přirozeným reliéfem dřeva. Šedá patina se uchytí na měkkých propadlých létech, tvrdá bílá léta tak kontrastně vystoupí ven. Krovy budou navíc zkombinované načerněnými ocelovými prvky kovářskou barvou, abychom podpořili industriální vzhled. O výplň mezi krovy se postará opět polyester, tentokrát potištění v iluzi nebe, lesa nebo vesmíru. Vždy podle designu a využití dané místnosti. Celá naše rodina si vždy jednomyslně přála skutečný krb, ale zároveň nechceme rozlehlý prostor zabít monstrem ze šamotu. Chtěli bychom si proto vyrobit jemný krb ve tvaru zvonu, který nenaruší onu iluzi mega prostoru. Srdcem domu bude obývací pokoj, zapuštěný o tři schody níže pod podlahu, po vzoru jednoho projektu ze zahraničí. Vznikne tak útulný prostor formou sníženého zálivu. Dalším společným přáním je venkovní kuchyně, kterou jsme situovali k zahradě našeho dědy. Jedna z posledních vymožeností, kterou bychom si chtěli splnit, je venkovní bazén s proskleným čelem. Měl by sousedit s obývací halou tak blízce, že se z haly stane v horkém létě molo. Množství sluníčka v domě bude řídit aktivní venkovní slunolam, umístěný na vysuté konzole bez jakýchkoliv podpor. Ovládání domu svěříme chytré domácnosti, naším cílem je vytvořit supračistý, hezký a funkční design i domov.

Superhaus Hranice, železo beton a sklo
Superhaus Hranice, železo beton a sklo

Kdo nám s projektem pomáhá

S návrhem na obývací zónu i dalšími pracuje naše poradkyně na Feng Shui Mgr. Lada Skulilova. Se svým citem a kreativitou nám pomáhá řešit dispozici domu, aby bylo vše v rovnováze a krásně fungovalo. Je takovou kmotrou našeho projektu. Další důležitou osobou je architekt a projektant v jedné osobě Ing. Arch. Igor Bureš, který naši vizi posunul zase o kus dál. Je nesmírně talentovaný, a velmi zkušený odborník. Stavební dozor si vzal na starost Ing. Petr Symerský, který si ví vždy rady a pomáhá nám i svými skvěle jednoduchými nápady. Statiku konstrukce s velkou skromností materiálu řeší odborník Ing. Jaroslav Cikán a se speciální statikou nám pomáhá Ing. Václav Röder, který je profesionál v oblasti kombinace železa a dřeva. Většinu práce si děláme sami, ale v poslední době se k nám přidalo několik skvělých lidí, mezi nimi Tomáš a Luky. Oba nám pomáhají, jak jen to jde. Za celým projektem je ale i další spousta nejmenovaných lidí a firem, kteří nám dali dobré nápady, návrhy nebo nám různě pomohli. Všichni zůstávají pomyslně vepsáni v našem projektu, v našich vzpomínkách i srdcích. Tímto jim všem moc děkujeme.

Naše motto: Cesta je cíl!

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Superhaus Hranice
Superhaus Hranice (16 příspěvků)
Další články autora:
    Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

    Kuky 11. 8. 2021 16:11:32

    docela by mě a určitě všechny ostatní zajímal rozpočet stavby :D

    Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...    Copyright © 2009 - 2022 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů