Stavba rodinného domu (Svépomocí / Dům na klíč)

Stavba rodinného domu (Svépomocí / Dům na klíč)
MartyV
5. 7. 2021
Dotaz
6 komentářů

Stavba rodinného domu (Svépomocí / Dům na klíč)

Zdravím všechny odvážlivce, kteří se pustili, nebo se chystají pustit do stavby rodinného domu. Manželka je rodilá Pražačka a já venkovan, který se v bytě na Jižňáku "dusí". Proto chceme udělat kompromis a pořídit si na okraji Prahy pozemek a postavit si svůj domek, kde bychom si spokojeně žili se svýma dvěma dcerkama. Nicméně pořád váháme nad tím, jestli se pustit do stavby "svépomocí" nebo si vybrat a nechat postavit dům na klíč. Je tady někdo v podobné situaci, kdo toto řešil, řeší nebo se chystá řešit? Někdo, kdo by chtěl sdílet zkušenosti, řešení problémů, rady a tipy, jak projekt dovézt ke zdárnému konci?

Majky & L.A.

Majky & L.A. 10. 7. 2021 19:20:16

Pardon, uspora by byla u domu za 4mil. pri RED uspore 30%-1.2mil. 😆....to za to vazne nestoji. Radeji predat firme, at Vam ty nedodelky soupnou pod omitku a druhy rok budete po dome hledat kudy se vam do domu tahne vlkost a odkud se bere ta plisen 🤔 😆....Hned vedle mne stavi firma na klic. Jen zacali delat desku, uz sem nasel 3 veci, ktere do budoucna majiteli pridelaji nejednu vrasku.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 10. 7. 2021 19:14:18

A z ceho soudite, ze tu jsou psane clanky, jak se to delat nema? Vy soudite pouze podle pomeru clanku, ze jsou lide na pokraji zhrouceni? Nezda se Vam to dost povrchni smysleni? To muze mit preci milion a jeden duvod, ale jako spravny cech a pesimista v tom vidite pouze neschopnost stavebnika. Nejvice me vsak zarazi vas prepocet uspory....u toho sem se vazne zasmal. Kdyz rikate max.30%...ono z domu, ktery stoji 3.5-4mil. je to 350-400tis.no jestli se vam to zda malo, asi slusne vydelavate. Klobouk dolu....nebo ne, nechme na hlave.

Red 10. 7. 2021 18:46:37

Předpokládáte špatně.

Hodně příspěvku tady ukazuje jak se to dělat správně nemá - to je fakt.

K tomu proč se nedá doporučit svépomocná výstavba se stačí podívat na poměr článku v hrubě stabě, v dokončovací fázi a v zařizovací fázi... v druhé je to cca půlka a v poslední sotva 1/4... z toho lze vyvodit, že spoustě lidí přerostla svépomocná stavba přes hlavu a jsou rádi, že nějak dostaví a na nějaké psaní článku už nemají čas ani energii...

Ovšem lidské ego je silné a málo kdo přizná, že se přecenil.

Svépomocí jde ušetřit max. 30%... a to ještě ne každý zvládne.

Proto jsem psal, že musíte mít důvod = motivaci proč stavět svépomocí.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 10. 7. 2021 5:48:21

Red: predpokladam, ze jste nejaky zivnostnik nebo nekdo, kdo nedrzel cihlu v ruce, jinak byste tu nesiril takove drby. Pokud plati to, co tu pisete, pak cely tento web inspiruji lidi, co si spatne postavili dum. Dulezite je opravdu kvalitni projekt a ucit se, ptat se.

Red 9. 7. 2021 19:57:36

Už se to tu párkrát řešilo...

Stavba domu svépomocí se nedá doporučit... musíte pro to mít důvod.

Buď peníze nebo třeba zmíněná kvalita, která se těžko hledá... ale z nezkušenosti se dá taky dost věcí slušně zkazit. A tady na tomto webu je hodně příkladů jak se to dělat nemá.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 9. 7. 2021 4:24:28

Za mě:
pokud jste alespoň trochu manuálně zručný a nevadí Vám investovat hodně času do stavby, jděte do toho svépomocí. Některé věci si třeba nechte udělat, ale nejenže ušetříte peníze, ale ve finále (pokud budete mít KVALITNĚ zhotovený projekt a pojedete podle něj) bude stavba i lépe zpracovaná. Já si dělám dům 50:50. Co mohu, dělám sám, na co si netroufnu, předám firmě. Bohužel z těch 5 firem, co už u mě byly, nemohu ani o jedné říci, že by to bylo perfektní. Někde to flákali, někde byli hrozně pomalí, někde se snažili ušetřit.....prostě já firmám nevěřím. Jak se říká: co je pod omítkou, není vidět, popř.pokud si na to netroufnete, svěřte kontrolu dobrému stavebnímu dozoru.
Každopádně základ je kvalitní projektová dokumentace na tom nešetřete (z vlastní zkušenosti).

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4