Rekonstrukce RD - topení

Autor: Lenka a Milan B. (1 příspěvek)
Kategorie: Rekonstrukce
2. 7. 2021
7 komentářů
Dotaz

Rekonstrukce RD, topení

Dobrý den, řešíme nyní rekonstrukci RD postaveného v r. 1990. Jedná se o dům o ploše 320m2 (suterén s garáží, přízemí 3kk a komora, obytné podkroví). V první řadě je třeba vyřešit, jakým způsobem se bude RD vytápět.

Nyní 4členná rodina obývá podkroví, po rekonstrukci chceme obývat přízemní část a suterén a podkroví temperovat.

Je potřeba vyměnit okna, zateplit střechu, otázkou je, zda zateplit fasádu. Počítáme s tím, že v první řadě je potřeba výpočet tepelných ztrát.

Nyní je zde starý elektrický kotel a topná tělesa (starší litinová a kovová), dále v přízemí v obýváku krb, 2 komíny a jeden připraven na vyvložkování. Přípojka k plynu přivedena do RD, čili plynový kotel se jeví jako nejjednodušší řešení. Názory na montáž tepelného čerpadla se velmi liší (vyšší pořizovací cena, vyšší cena revizí, poruchovost) x plynový kotel (nižší pořizovací cena, vyšší náklady za vytápění ročně x TČ).

Mohl by nám prosím někdo poradit s možností výběru vytápění RD, plyn vs. tepelné čerpadlo. Významným faktorem by také mohla být lokalita RD, který se nachází v Polabí a jedná se o dvojdům. Plocha pozemku je 425m2.

Děkuji.

Drakovci

Drakovci 24. 8. 2022 13:02:44

Zateplení a kvalitní okna jsou základ pro energetickou úsporu energie. Pozor u takto zaizolovaných domů na radon. Nevím jestli je to možné při rekonstrukci starého domu instalovat podlahové topení, ale je to rozdíl jestli do radiátorů teče 55, nebo do podlahovky 26 stupňů otopné vody. Vše je to o výši možné investice. 😉

Honza 22. 8. 2022 7:34:40

Netuším jak jste na tom finančně,ale tepelné čerpadlo a jeho provoz (když vyloučíme zakoupení a instalaci což není nic levného v dnešní době) tak se vám na spotřebu energie nevyplatí. V budoucnu možná ano až se ceny elektřiny sníží ale teď to je problém. Za mě spíš u vás příprava na plyn.

Honza 22. 8. 2022 7:31:53

Sluníčkari a EKO nadšenci by vám radily dat tepelné čerpadlo. V dnešní době to začíná být utopií a pěkně drahou. Pro pohon tepelného čerpadla potřebujete jeho kompresor pohánět a to funguje na elektřinu. Při dnešní drahé elektřině kde je 10 Kč za kWh je to finanční exploze ve vaší peněžence.
Když máte v obcí plyn běžte udělat alespoň přípravu na plyn. Až si východě přestanou hrát a ceny se stabilizují tak to vše půjde dolů.
Včera jsem narazil na tento článek a ani mě to nepřekvapilo při ceně elektřiny a obvzvlášť když ji potřebujete na pohon tepelného čerpadla.
Odkaz.:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/tepelne-cerpadlo-se-nevyplatilo?consent=CPYL6kAPYL6kAD3ACBCSCcCsAP_AAEPAAATIIDoBhCokBSFCAGpYIIMAAAAHxxAAYCACABAAgAABABIAIAQAAAAQAAQgBAAAABQAIAIAAAAACEAAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAAIQIAAAAAAiBAAAAAAABAAAAAAABAQAAAgAAAAAIAQAAAAAEAgAAAAAAAAAAAAAAAAQgAAAAAAAAAAAganAmAAWABUAC4AGQAQAAyABoADmAIgAigBMACeAFUAMQAfgBCQCIAIkARwAnABSgCxAGWAM0AdwA_QCEAEWALQAXUAwIBrAD5AJBATaAtQBeYDJAGlANTAAAA.YAAAAAAAAAAA&sznclid=WjM-Z2NiYmhua2NiaWhpbG9obWprYm8mLmdrbGxramhpam5pdGpqYyYuP2drbGxra29raGxtdG9vaSY5Z2wZbm4YYmtibmMcYhxjGGwZaGNpaWJsb2ofaxlrHBsf&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=1D1aI6S06Mu-202208220722&dop_id=17522687

MartinG 21. 8. 2022 20:48:45

Ahoj za prvé vždy zateplit. To je alfa a omega.
Aktuálně kWh elektřiny v topící sazbě 8Kc, plyn za kWh 4,50Kč

Za mě vede plyn pokud je k dispozici. A udělat přípravu tzn. pouze přívod k místu s plynovým kotlem, kdyby náhodou se situace nějak divně otočila.

Honza 21. 12. 2021 19:40:11

Osobně bych šel do plynu, když ho má máte v blízkosti.

Honza 21. 12. 2021 19:38:35

Osobně řeším totožný problém už několik měsíců. Byl jsem nakloněn pro elektro kotel. Po skokovému zdražení elektrické energie je otázka co zvolit. To samé je koukám i u vás. Eko nadšenců je hodně a velký boom jsou tepelná čerpadla. U vás je problém velká vytápěná plocha. Musíte brát v potaz to, že tepelné čerpadlo je poháněno elektřinou resp.jeho kompresor. A to je problém. Další faktor je , že na to aby vytopilo vaší nemovitost pole vámi udávané plochy to bude finanční raketa za hodně výkonné tepelné čerpadlo. Výkon tepelká je , že má nízkou teplotu vody co vyprodukuje. A ta teplota je tak max.do vytápění podlah. Při skokovému zdražení elektřiny a to cena půjde ještě nahoru po Novém roce bude ta ekologie prováděná tepelným čerpadlem ekonomicky nerentabilní.

Honza 22. 8. 2022 7:26:22

Souhlasím. Na takovou plochu domu to bude muset být výkonné čerpadlo a ty jsou hodně drahá.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama