Rekonstrukce RD - topení

Lenka a Milan B.
2. 7. 2021
Dotaz
2 komentáře

Rekonstrukce RD, topení

Dobrý den, řešíme nyní rekonstrukci RD postaveného v r. 1990. Jedná se o dům o ploše 320m2 (suterén s garáží, přízemí 3kk a komora, obytné podkroví). V první řadě je třeba vyřešit, jakým způsobem se bude RD vytápět.

Nyní 4členná rodina obývá podkroví, po rekonstrukci chceme obývat přízemní část a suterén a podkroví temperovat.

Je potřeba vyměnit okna, zateplit střechu, otázkou je, zda zateplit fasádu. Počítáme s tím, že v první řadě je potřeba výpočet tepelných ztrát.

Nyní je zde starý elektrický kotel a topná tělesa (starší litinová a kovová), dále v přízemí v obýváku krb, 2 komíny a jeden připraven na vyvložkování. Přípojka k plynu přivedena do RD, čili plynový kotel se jeví jako nejjednodušší řešení. Názory na montáž tepelného čerpadla se velmi liší (vyšší pořizovací cena, vyšší cena revizí, poruchovost) x plynový kotel (nižší pořizovací cena, vyšší náklady za vytápění ročně x TČ).

Mohl by nám prosím někdo poradit s možností výběru vytápění RD, plyn vs. tepelné čerpadlo. Významným faktorem by také mohla být lokalita RD, který se nachází v Polabí a jedná se o dvojdům. Plocha pozemku je 425m2.

Děkuji.

Honza 21. 12. 2021 19:40:11

Osobně bych šel do plynu, když ho má máte v blízkosti.

Honza 21. 12. 2021 19:38:35

Osobně řeším totožný problém už několik měsíců. Byl jsem nakloněn pro elektro kotel. Po skokovému zdražení elektrické energie je otázka co zvolit. To samé je koukám i u vás. Eko nadšenců je hodně a velký boom jsou tepelná čerpadla. U vás je problém velká vytápěná plocha. Musíte brát v potaz to, že tepelné čerpadlo je poháněno elektřinou resp.jeho kompresor. A to je problém. Další faktor je , že na to aby vytopilo vaší nemovitost pole vámi udávané plochy to bude finanční raketa za hodně výkonné tepelné čerpadlo. Výkon tepelká je , že má nízkou teplotu vody co vyprodukuje. A ta teplota je tak max.do vytápění podlah. Při skokovému zdražení elektřiny a to cena půjde ještě nahoru po Novém roce bude ta ekologie prováděná tepelným čerpadlem ekonomicky nerentabilní.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4