Máme střechu!

Máme střechu!
sprajcler
14. 6. 2021
Inspirace
3 komentáře

Střecha? To je tak, když už dovnitř neprší.

Pár dnů po zabetonování věnce už myslíme na to, až bude střecha.

Příběh střechy se začíná psát 20. května, to jsou usazovány dřevěné trámy nad terasu. Trámy jsou usazeny do železných konzolí svařovaných na míru, dále se na věnec usazují a navrtávají fošny, na které přijdou položit vazníky, ty mají dorazit 24. května.

Ráno před osmou v daný den přijíždějí nejprve kluci ze Střechy Malík & Majer, kteří nám zajišťují kompletní realizaci střechy, chvíli po nich přijíždí domluvený jeřáb a o pár minut později kamion s vazníky. Přicházejí první (a snad poslední) komplikace, kamion na místo vykládky nemůže zacouvat, takže musí popředu, ale i to je na centimetry, a tak se nám ho daří dostat na místo vykládky až na třetí pokus, ale je tam!

Máme střechu!

Jdeme na to!

Nejprve složit kamion, aby mohl odjet, a dle plánů už hledáme první vazník, který půjde nahoru, ten uvazujeme na jeřáb a jde do vzduchu. Usazujeme ho na místo.

Mám zvláštní pocit, jsem dojatý a mám slzy v očích, dokázali jsme to. Střecha opravdu bude.

Usazujeme druhý, třetí, mezitím kluci zavětrovávají pomocí prken jednotlivé vazníky mezi sebou, pak čtvrtý... až přichází na řadu poslední. Před dvanáctou hodinou má jeřáb složené rameno a odjíždí, teď už vše ostatní půjde ručně.

Na konci prvního dne jsou všechny části vazníků na místě. Připravujeme glajchu a vztyčujeme ji na naší střeše. Večer ji náležitě zapíjíme a oslavujeme.

V dalších dnech kluci zaplachtovávají, dávají latě, háky, okapy, musejí mít vše připraveno do 1. června, to přijede střešní krytina. Vybrali jsme si Tondach Stodo 12 v barevném provedení černá engoba.

Tašky ve slíbený den opravdu dorazili, i když se to zase neobešlo bez komplikací s nakládkou a dopravou. 12 palet krytiny se musí přendat na střechu. Do konce dne se pokládá ještě jedna strana střechy.

S pokládkou se pokračuje i další 2 dny. Na konci dne 3. června se zjišťuje, že tašek bude pár chybět, takže se na rychle shánějí, aby se mohla dle plánu střecha 4. června dodělat a předat. Nakonec vše do sebe zapadne tak jak má a opravdu 4. června máme kompletně střechu, střechu nad hlavu, střechu přes kterou nám neprší dovnitř do domu.

Jak se říká střecha dělá dům a ono opravdu, s tou střechou to prostě už vypadá jako dům.

Máme střechu!

Galerie

NED 17. 2. 2022 4:34:33

Nemáte k dispozici podrobnější fotky nebo nějaké detaily ukotvení trámů do věnce u terasy? Budu to řešit podobně, projektant navrhuje použít železné profily namísto trámů, tak zvažuji, co bude lepší. Máte ve finále trámy přiznané nebo schované?

NED 17. 2. 2022 7:09:55

Děkuji za informace. A trámy máte tedy přiznané (případně budete mít) nebo jsou zakryté např. pod polystyrenem a na tom fasáda?

sprajcler 20. 2. 2022 6:57:01

Zatím toto nemám ještě dořešené a nejsem rozhodnutý jak to bude…

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4