29. stavební týden – Natírání palubek a příprava polystyrenu za pozednice

24. 5. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

V tento krátký stavební týden nás čekalo natírání palubek a řezání a lepení polystyrenu za pozednice.

11. 12. 2021 – Den 112 – 5 hodin na stavbě

Podle plánu měla dnes na stavbu dorazit nadkrokevní izolace iRoof a střešní krytina Tondach v provedení černá engoba. Současně jsme byli domluveni, že dopravce odveze všechny palety od cihel Porotherm, abychom na pozemku udělali trochu místa.

Protože by v pondělí měli na stavbu dorazit pokrývači a udělat záklop z palubek a instalovat nadkrokevní izolaci, bylo třeba, aby byly palubky natřené z obou stran a 2x z pohledové strany. Pustili jsme se do toho hned ráno a začali natírat nejprve všechny palubky v garáži.

Protože pokrývači potřebují pro založení nadkrokevní izolace lešení, měli jsme na dnešek objednané sestavení lešení na jižní a severní straně.

Pánové s lešením dorazili bohužel ve stejné době, kdy na stavbu dorazila nadkrokevní izolace a tašky, takže jsme museli trochu laborovat s auty.

29. stavební týden – Natírání palubek a příprava polystyrenu za pozednice

Vše se podařilo zvládnout. Pánové lešení postavili a mezitím jsme složili materiál od Wienerbergeru.

Lence přišla na pomoc Eliška a povedlo se jim natřít všechny palubky druhou vrstvou z pohledové strany.

Palubky jsme sušili na paletách, které jsme od sebe měli zhruba 1,5 metru. Palety byly postaveny na výšku a v otvorech v paletě byla vždy prostrčená lať, na kterou jsme vyskládali palubky. Díky tomu jsme mohli dát více vrstev palubek do relativně malého prostoru. Jeden takový „sušák“ jsme si postavili v obýváku a druhý v garáži.

13. 12. 2021. - Den 113 – 6 hodin na stavbě

Dneska musím stihnout zateplit prostor za pozednicí, protože jakmile bude na krovu záklop z palubek a položená nadkrokevní izolace, dostával bych se do prostoru za pozednici mnohem obtížněji.

V plánu jsem měl zateplení provést z extrudovaného polystyrenu. Konce krokví jsou sníženy o 2 cm, aby po namontování palubek byla vytvořena rovná plocha k instalaci nadkrokevní izolace.

29. stavební týden – Natírání palubek a příprava polystyrenu za pozednice

Snížení krokví končilo přesně v místě věncovek, takže jsem mohl pro zateplení použít extrudovaný polystyren šířky 8 cm, který bude na věncovkách, a za ním další desku extrudovaného polystyrenu (XPS) šířky 12 cm, která bude vyplňovat zbylý prostor k pozednici.

Z důvodu snížení krovu pro palubky bude každá deska XPS jinak dlouhá. Všechno tak krásně vyšlo.

Na deskách XPS jsem vytvářel šikminu pod úhlem krovu. Šikmý řez jsem dělal odporovou řezačkou, kterou jsem si kupoval už na minulou stavbu a řezal jsem s ní velké desky při izolování podlahy.

Rovné řezy jsem dělal ruční pilkou. Desky jsem lepil na pěnu pro lepení polystyrenu DEKFOAM ETICS.

Na severní straně jsem vynechal místo nad vchodem. Budou se zde totiž odřezávat dva trámy, které měly sice podle projektu končit na pozednici, ale při překreslování krovu do programu pro CNC stroj se protáhly až na stříšku.

Jakmile trámy zítra tesaři uříznou, dolepím XPS a pánové se budou se moci pustit do další etapy realizace střechy.

29. stavební týden – Natírání palubek a příprava polystyrenu za pozednice