25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu

Autor: e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
Kategorie: Týdenní přehled
16. 4. 2021
0 komentářů
25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu
Příspěvek stavebníka

Ve druhé části tohoto týdne nás čekal nátěr a svařování traverz, šalování schodiště, skládání krovu DEKWOOD a natírání jeho pohledových částí.

12. 11. 2020 – Den 92 – 5 hodin na stavbě

Hned dopoledne jsem zajel do vedlejší vesnice pro černou matnou barvu s vlastnostmi základního i vrchního krycího nátěru. Vzhledem k hmotnosti traverzy bylo jasné, že ji budu natírat na přívěsu. Měl jsem co dělat. aby se mi ji povedlo otočit a mohlo se s natíráním začít.

Traverzu jsem si nachystal tak, abych mohl nejprve natírat vnitřní stranu, těsně po natření ji otočit a provést nátěr zadní části. Na přívěs jsem při natírání položil kus kartonu, abych ho nezašpinil od barvy.

Odpoledne přišel na pomoc kamarád Honza, velmi dobrý svářeč. Jeho svářecí schopnosti jsem využil i při přípravě stropu, kdy bylo třeba nad garáží svařit k sobě také dvě traverzy.

Natřené traverzy na přívěsu jsme otočili k sobě a urovnali jejich konce. Poté je Honza na každé straně opatrně přivařil k sobě a dále pokračoval se sváry po celé délce na jedné a druhé straně. Když byla práce na traverze dokončena, šel jsem zase pokračovat na schodiště.

25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu

Potřeboval jsem podepřít latěmi a zbytky trámů šikmou část od podesty nahoru do patra. Pak jsem se vrhnul ještě na přípravu podesty k podepření. Obě části podesty jsem rozdělil latí na poloviny. Latě jsem přišrouboval pomocí úhelníků a poté pod ně namontoval další latě, které budou podepřeny a udrží podestu při betonování.

13. 11. 2020 – Den 93 – 6 hodin na stavbě

Dnes by měli ze Stavebnin DEK přivézt na stavbu krov, u kterého bude nutné natřít všechny pohledové části. Chtěli jsme tedy stihnout schody připravit tak, aby se po nich bylo možné pohybovat do patra.

Po včerejší přípravě podesty jsem se vrhnul na řezání latí a trámů, které ji budou podepírat. Abych nezničil hydroizolaci, pod každý trám jsem položil kousek prkna a teprve od něj měřil potřebnou délku latě.

Po podepření jsem kvalitu konstrukce ověřil opět vlastní vahou a poté provedl záklop podesty deskami. Použil jsem staré desky, ze kterých byl dříve vyroben stánek na veletrhy. K latím jsem je na pár místech přišrouboval krátkými vruty.

25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu

Když byla zaklopená podesta, přišla na řadu vrchní část schodiště směrem do patra. I na ni jsem měl k dispozici desky, takže práce byla rychle hotová a stačilo pouze na konci nařezat pár prken.

Posledním krokem pak byla spodní část schodiště. Tu bylo třeba nejprve důkladně podepřít a současně zajistit, aby tlak betonu nevyvalil spodek zadní části nástupního schodu. U zdi byla lať tvořící zadní stěnu prvních schodů přišroubovaná turbošrouby, takže šlo jen o druhou stranu, která je v prostoru. Proto jsem uřízl jednu dlouhou lať a zapřel ji o protější stěnu. Tlak betonu by již neměl nic udělat.

Na řadu tak mohlo přijít zaklopení šikminy prkny a nakonec přišroubování pár krátkých latí, o které bude možné se opřít při cestě nahoru i dolů.

Odpoledne nám ze Stavebnin DEK přivezli opracovaný krov z KVH hranolů. Krov byl krásně zabalen a pochopitelně jsme k němu opět dostali i montážní návod s očíslovanými prvky. Jednotlivé balíky krovu jsme nechali složit před domem a další dny máme o zábavu postaráno. Budeme natírat, natírat a zase natírat.

25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu

14. 11. 2020 – Den 94 – 6 hodin na stavbě

Ráno jsme se vrhli na postupné rozbalování balíků s krovem a třídění částí, které bude třeba natírat a které ne. Díly, jako jsou kleštiny nebo některé části vaznice nebudou natírány vůbec a díky použití sušených KVH Hranolů je není třeba ani jinak ošetřovat proti škůdcům.

Části, které natírat budeme, si postupně nanosíme do garáže. Na kozách je natřeme a položíme na jednu stranu, abychom je odsud mohli následně brát a po natření druhé vrstvy dávat uschnout na druhou stranu garáže. Tím jsme měli jistotu, že nás nebude trápit případný drobný deštík nebo obvyklá podzimní mlha.

K natírání používáme tenkovrstvou olejovou lazuru na bázi rozpouštědel se zvýšeným obsahem účinných látek s označením HK Lazura od firmy Remmers v barvě ořech. Lazuru po otevření stačí jenom lehce promíchat a můžeme se pustit do natírání. V plánu máme udělat dvě vrstvy.

Díky tomu, že jsou všechny části krovu z KVH hranolů, stačilo při natírání používat opravdu málo lazury. Pozor bylo třeba si dávat u hran, aby barva nestékala. Jinak bylo natírání pohodové.

25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu

Večer jsem ještě s dalším sousedem roznosil zbylé části krovu, které se nebudou natírat, tak, aby utvořili jednu hromadu. Tu jsme zaplachtovali. Zbyly nám tak již jen části, které nátěr vyžadovat budou.

15. 11. 2020 – Den 95 – 3 hodiny na stavbě

Již ráno přijeli na stavbu Babička s dědou a přihlásili se o brigádu. Štětců jsem měli dost a stačilo pro ně připravit další dvě natírací stanoviště. Obě jsme zřídili venku tak, že jsme o sebe opřeli vždy dvě palety. Každému jsme posadili na palety trámy a mohli se vrhnout do natírání.

Natřené části krovu jsme opět odnášeli do garáže. Natřít se povedlo všechny zbylé části krovu, takže jsme měli první vrstvu hotovou.

25. týden – část druhá. Natírání a svařování traverz, šalování schodiště a skládání a natírání krovu
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
e4 dům svépomocí
e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
Další články autora:
    Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
    Sponzorovaná reklama

    Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...    Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů