Pravda o vytápění novostaveb fotovoltaikou

Také přemýšlíte nad tím, jak je to s vytápěním domu pomocí fotovoltaiky během zimních měsíců? Existují dva tábory lidí, kteří, jak už to tak bývá, mají zcela odlišné názory. Jaké?
Inspirace
Komerční: Solidsun
25. 3. 2021

Jedna skupina tvrdí, že fotovoltaikou se dá dům vytápět i v zimě, protože slunce svítí (byť o něco méně) každý den. Druhá skupina tvrdí, že vytápění domu v zimě prostřednictvím FVE je nesmysl, protože slunce nemá potřebnou sílu a svítí podstatně kratší dobu. Jak se tak říká – na každém šprochu pravdy trochu.

Pokud chceme získat opravdu relevantní odpověď, je potřeba znát dvě zcela zásadní informace.

  • Délka topné sezóny – v České republice vytápíme naše obydlí 200–250 dní, tedy někdy od října do května.

  • Tepelná ztráta domu v závislosti na venkovní teplotě – čím menší je zima, tím méně topíme. Logicky pak spotřebujeme i méně energie potřebné k vytápění domu.

Podívejte se s námi na příklad

Máme klasický dvoupodlažní dům o obytné ploše 125 m2, který má na střeše namontovanou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 4,5 kWp. V jednoduché tabulce si ukážeme, kolik energie v jednotlivých měsících dům potřebuje na vytápění v porovnání s tím, kolik energie nám v jednotlivých měsících vyrobí fotovoltaická elektrárna.

Pravda o vytápění novostaveb fotovoltaikou

Výsledek nám dává jasnou odpověď na otázku, zda můžeme dům fotovoltaikou opravdu vytápět. Ano, můžeme. U dnešních izolovaných staveb fotovoltaika pokryje velkou část energie na vytápění – zejména na jaře a na podzim, v zimě pak s vytápěním zdatně pomáhá.

Našim klientům standardně doporučujeme logické sestavy technologií SOLID A+ a SOLID A++. Jsou totiž bezúdržbové, mají dlouhou životnost a domácnostem zajistí velmi dobré provozní náklady i s požadovaným komfortem vnitřního prostředí.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Komentáře