Pravda o vytápění novostaveb fotovoltaikou

Pravda o vytápění novostaveb fotovoltaikou
Solidsun
25. 3. 2021
Inspirace
3 komentáře
Také přemýšlíte nad tím, jak je to s vytápěním domu pomocí fotovoltaiky během zimních měsíců? Existují dva tábory lidí, kteří, jak už to tak bývá, mají zcela odlišné názory. Jaké?

Jedna skupina tvrdí, že fotovoltaikou se dá dům vytápět i v zimě, protože slunce svítí (byť o něco méně) každý den. Druhá skupina tvrdí, že vytápění domu v zimě prostřednictvím FVE je nesmysl, protože slunce nemá potřebnou sílu a svítí podstatně kratší dobu. Jak se tak říká – na každém šprochu pravdy trochu.

Pokud chceme získat opravdu relevantní odpověď, je potřeba znát dvě zcela zásadní informace.

  • Délka topné sezóny – v České republice vytápíme naše obydlí 200–250 dní, tedy někdy od října do května.

  • Tepelná ztráta domu v závislosti na venkovní teplotě – čím menší je zima, tím méně topíme. Logicky pak spotřebujeme i méně energie potřebné k vytápění domu.

Podívejte se s námi na příklad

Máme klasický dvoupodlažní dům o obytné ploše 125 m2, který má na střeše namontovanou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 4,5 kWp. V jednoduché tabulce si ukážeme, kolik energie v jednotlivých měsících dům potřebuje na vytápění v porovnání s tím, kolik energie nám v jednotlivých měsících vyrobí fotovoltaická elektrárna.

Pravda o vytápění novostaveb fotovoltaikou

Výsledek nám dává jasnou odpověď na otázku, zda můžeme dům fotovoltaikou opravdu vytápět. Ano, můžeme. U dnešních izolovaných staveb fotovoltaika pokryje velkou část energie na vytápění – zejména na jaře a na podzim, v zimě pak s vytápěním zdatně pomáhá.

Našim klientům standardně doporučujeme logické sestavy technologií SOLID A+ a SOLID A++. Jsou totiž bezúdržbové, mají dlouhou životnost a domácnostem zajistí velmi dobré provozní náklady i s požadovaným komfortem vnitřního prostředí.

Tilesman

Tilesman 16. 3. 2022 16:53:31

Bydlím v nejmenované vesničce cca 40km od Rozvadova.
Je 16.03.2022 a již 17-tý den máme teplou (pitnou) vodu jen z fotovoltaiky (2kWp)
I přes zimu se najdou dny, kdy nám fotovoltaika třeba občas 70%, někdy 50%, jindy 25% a jindy třeba 10% pomůže.
I 10% se počítá, ne ?

A popravdě si tak umím představit, u domu s velmi nízkými tepelnými ztrátami, že by podobně běželo i vytápění.
No co, tak půlku zásoby topné vody ohřeju výměníkem ze dřeva, nebo pelet...

Ano, možná někdo doma musí topit 250 dní v roce, ale lze to říct i opačně...

Co mít 200 dní teplo a teplou vodu jen ze SLUNCE, k tomu dalších 50 dní na 75% ze slunce a k tomu 50 dní na 50% ze slunce a dohřívat až to ostatní ?

Záleží nejen na úhlu a orientaci a plochy střechy, ALE i na úhlu pohledu :-)

Peťan

Peťan 29. 3. 2021 19:31:22

Docela by mě zajímalo porovnání FVE s teplovodním kolektorem. Třeba s vakuovým, který má vyšší účinnost i v zimě. Jinak, mám tu reálná data z FVE (rok 2020) o výkonu 3,4 kWp. Po přepočtu na 4,5 kWp to dává okolo 400 kWh v srpnu a září. Ale v zimě jsou reálné výkony na 1/3 proti uváděným (92 kWh v listopadu, 41 kWh v prosinci). Chápu, že záleží na počasí, ale v reálu slunce nesvítí celé léto.

Tilesman

Tilesman 30. 4. 2022 16:15:27

Slunce nesvítí celé leto, to všichni vědí, proto také máme 375litrů pitné vody ohřáté na 70´Stupňů, aby vykryla i dny bez sluníčka, přes směšovací ventil na 45 Stupňů. A tohle dokáže i v zimě, za slunečného dne při minus 20, kdy solární kolektor sotva škytá s hustou nemrznoucí kapalinou okolo nuly, tak fotovoltaika jede už 2h na plný plyn... ;-)

A co s takovou kapacitou solárních kolektorů pak v létě ?
Fotovotaika se pouze přesměruje k jinému využití, můžeme poslat proud do klimatizace, nabíjet baterie, auto, cokoliv... Nebo jen vypnout...

...ale co s přetlakovanou topnou vodou, když jsou kapacity plné ve 12h a čeká nás ještě velmi horké odpoledne ?

To by zase zajimalo mě... ;-)
(respektive já už to vím... Kdo předimenzoval kapacitu zbytečným počtem solárních panelů, musí v létě nákladně chladit a nebo hůř... Topit)

:-D

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4