SVEPOMOCÍ.CZ - zavřete oči, odcházím!

SVEPOMOCÍ.CZ - zavřete oči, odcházím!
Majky & L.A.
Majky & L.A.
4. 12. 2020
Dotaz
47 komentářů

Proč tohle a proč támhle to...

Možná jsem teď mnoho lidí zaskočil nebo znejistil. To určitě není mým cílem. Ne, svepomoci nejspíš nekončí, ale já zřemě budu a není to lehké. Proto bych se Vás tu chtěl všech, kteří tu jsou a čtou a inspirují se, zda to cítíte také tak.

Letos,(myslím, že to bylo letos), co se svepomocí.cz rozhodlo pro změnu. Pro změnu jak vizuální, tak technickou a bohužel z mé strany je to změna k horšímu. Dal jsem svépomocí čas, abych ji nekřivdil a zkusil se tomu novému "čemu si", dát šanci, ale musím říci, že z hezkého a útulného webu pro lidi jako jsem já, pro lidi, co si postavili tak akorát lodičku z papíru a to ještě v nevalné kvalitě, udělali web o komerčních příspěvkách ala Blesk a úvodní stránce ala WIN10 (bloky karet od lidí). Bohužel i Bill Gates zjistil, že je to zbytečně přeplácané a lidem se to zkrátka nelíbí a tak to pro další operační software vizionářsky odstranil. Bohužel svepomoci jde touto cestou dál a pokud jste si všimli, jako já, že spousta lidí tak nějak najednou mizí jako voda na sluníčku a příspěvků je tu jako šafránu, zřejmě se nemýlím. I já bohužel sjiždím tuto pachuť dříve příjemného prostředí a dnes tak nějak webu bez chuti a nápadu.

Co dříve bylo hezké a přehledné je dnes jako japonský automat na jídlo. Je tu velká svítící krabice se spousty tlačítek, ale stejně jsou ve všem nudle :).

Bohužel i příspěvky jako takové, které už zřejmě neprocházejí korekcí nebo je to již automat, jsou zoufalé. Inspirace typu: "Chtěli jsme pozemek a tak jsme si ho koupili." o cca 10 větách, z kterých se dozíte, že opravdu chtěli pozemek a opravdu si ho koupili, mi navozuje pocit zoufalství a vhání otázku, zda jsou tu ještě normální stavebníci nebo zda se server svepomoci nechal natáhnout do auta na sladký bonbón od strejdy.

Je mi smutno a líto toho, kam se dobrý nápad na skvělý web dostal.

Pro mne nejspíš tato cesta končí. Zatím jsem jednou nohou na břehu a druhou v lodi a proto bych chtěl znát také Váše dojmy a postřehy.

Vidíte to stejně? Jaké jsou vaše pocity z nového webu? Co se vám líbí a nelíbí?

Třeba ještě není pozdě, ale....

Peťan

Peťan 12. 9. 2021 18:41:16

Teď jsem šmudlal jeden článek a je opravdu problém smysluplně přidat do článku YT video. Chtělo by to otestovat a případně opravit dialog pro přidání videa. Mám přidat odkaz, nebo jenom ID? Pokud ID, tak proč proboha ID?? To si to web nepřebere sám z YT adresy? Když to potvrdím, vidím náhled videa, ale to v článku není. A při další editaci článku se hned nabídne ten dialog pro zadání ID videa...

Jo a ještě by bylo dobré do editoru článků přidat tlačítko uložení. Sice to ukládá samo, ale taky tam bude nějaký problém. Něco v článku upravím, obnoví se informace o uložení...ale čas je o kus zpětně. Uložilo se to?

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 13. 9. 2021 6:13:55

Díky za zpětnou vazbu Petře, vše prověřím a případně opravíme. Pokud narazíte na jakékoliv komplikace určitě mi můžete napsat na email Pavel@svepomoci.cz

jarkane 18. 6. 2021 9:24:52

Tak už to opravdu začíná být neúnosné, toto fórum naprosto ztrácí úroveň. Vůbec se nedivím, že lidi začínají získávat informace na jiných fórech. Když najedu na web a zakliknu "otázky a odpovědi", co tam vidím? 1. Spoustu reklam. To každého tazatele spolehlivě odradí. 2. Pitomě nazvané dotazy typu " I Porofily" nebo "Zateplení otázky". Což o úrovni fóra taky něco vypovídá. 3. I nadále trvá stav, že nové odpovědi u starších dotazů návštěvník fóra nevidí, jsou schovány v minulosti. Atd. atd. Takže autoři i administrátoři, konečně se vzpamatujte a vraťme tomuto dříve kvalitnímu fóru jeho dřívější úroveň!!!

pavel 18. 5. 2021 11:56:12

Narazil jsem na problém při psaní reakce na komentář z mobilního telefonu. Nezobrazuje se tlačítko vložit komentář

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 18. 5. 2021 15:35:45

Pavel, děkuji za upozornění na chybu, hned jdeme sjednat nápravu. Pokud v budoucnu na cokoliv narazíte, klidně pište na můj email Pavel@svepomoci.cz
Ať se Vám daří

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 19. 4. 2021 17:07:04

@Peťan také děkuji za komentář. Chybu s mazáním odkazu jsem kolegovi přeposlal k nápravě. Stejně jako problém s mazáním článků, který popisujete.

Příspěvky ve 3 sloupci jsou určeny pro mé PDF knihy či případné bannery. "Až budu stavět znovu, těchto 15 věcí udělám jinak" odkazuje na PDFko do kterého jsem sepsal vše co bych dnes už udělal jinak.

Už z předchozího podnětu jsem si poznamenal, aby bylo možné zobrazit stránku s příspěvky seřazenými podle data přidání komentáře. Vypadat by mohla podobně jako dnes příspěvky bez odpovědi. Zamakáme na tom.

Do kolonky právě se staví se dá přispět klidně i přes FB nebo ideálně emailem na karolina@svepomoci.cz Cílem této sekce bylo umožnit nám všem poslat aktuální dění rovnou ze stavby, kdy obvykle není čas na celý článek, ale chceme se pochlubit co zrovna děláme.

Když narazíte na cokoliv pro zlepšení, jsem k dispozici na emailu pavel@svepomoci.cz nebo telefonu 605 956 408. Ať se Vám daří. Pavel

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 19. 4. 2021 16:54:46

@Michal Díky za komentář. Ze společného telefonátu před několika měsíci jsem si udělal poznámky a snažili jsme se některé věci upravit dle Vašich připomínek.
například:
- rozdělení webu 2/3 a 1/3
- Tipy Svépomocí a případné bannery dát do 3 sloupce
- Zobrazit dotazy bez odpovědi
atd.

Věřím, že je stále co zlepšovat pro děkuji Vám Michale je Peťanovi za komentáře.

Nyní pracujeme na funkci pro odpověď na konkrétní komentář a líbí se mi i podnět k zobrazení přehledu příspěvků s nejnovějšími komentáři (ne pouze 5 příspěvků vpravo), ale podobný výpis, jako můžete zobrazit u dotazů bez odpovědi https://www.svepomoci.cz/dotazy-bez-odpovedi

Zadání příspěvku bez nutnosti založení projektu si znamenám.

Peťan

Peťan 19. 4. 2021 6:55:42

Ještě jedna chybka v editoru - pokud vložím text s odkazem, tak nyní nejsem schopný odkaz odstranit. Objeví se tam ta popelnice, ale na kliknutí nereaguje.

Peťan

Peťan 16. 4. 2021 7:51:34

Níže zmiňované je pravda. Navíc spousta reklamních/redakčních článků, které se derou do popředí tvoří iluzi, že zde nic nepřibývá a že tu jsou stále stejné články. Když otevřu Svépomocí, tak snad už dva měsíce na mě vyskakuje na podobném místě článek "Až budu stavět znovu, těchto 15 věcí udělám jinak". Člověk si skrz tyto náhledy článků nevšimne, že přibylo něco nového.
Určitě je dobré "obnovit" pořadí dotazů, pokud se k nim přidá nový komentář. Ale aby to nedopadlo tak, že se dopředu nahrnou pouze komentáře (dotazy) a články stavebníků to utlačí do pozadí. Možná by bylo dobré je trošku vyčlenit z těch článků a hodit třeba pod ten první banner "6 živých dotazů" a tlačítko (třeba jenom to filtrování), které by zobrazilo všechny dotazy. No, v podstatě to je zase u toho rozdělení článků a "fóra".

Dá se do kolonky "Právě se staví" přispět jinak než přes WhatsApp, který osobně nepoužívám? Třeba že bych to poslal přes Instagram/FB, nebo nějakým stylem přes administraci, přímo zde na Svépomocí?

Pozitivní je, že v náhledu vlastních článků jde vidět počet komentářů.

Chyba: Pokud člověk klikne na "vytvořit nový článek", nic nenapíše a tuto stránku uzavře, tak zůstane vytvořený článek, který nejde otevřít, upravit, ani smazat. Až to budete řešit, prosím vymažte u mě v profilu ten prázdný článek - uklikl jsem se :)

Michal 16. 4. 2021 6:57:00

Vidím změny k lepšímu, akorát tedy lítáte z extrému do extrému, teď je toho na hlavní stránce až příliš moc. Navíc ty široké banery tak nějak divně rozdělují hlavní obsah (dotazy/příspěvky), to pak člověk uvažuje jestli se pokračuje v obsahu nad banerem a nebo se pod banerem zobrazuje úplně jiný obsah.

Dále přetrvávají nedostatky u fóra:
-dotazy stále míchané mezi příspěvky - no budiž...
-nelze zadat dotaz aniž by se musely zadat data o projektu
-odpověď v dotazu jej neposune dopředu. Sekce Nejnovější komentáře to neřeší, protože těch je jen 5 a starší brzy zapadnou, ani nelze kliknutím na Nové komentáře zobrazit kompletní výpis (včetně starších). Třeba tady https://www.svepomoci.cz/clanek/8488-pudni-schody chtěl tazatel navázat na existující dotaz ale on to defakto nikdo nevidí (kromě notifikace těch kteří v dotazu odpovídali). Pokud si myslíte, že tohle oživování dotazů není žádoucí, pak by ale bylo vhodné dotaz po nějaké neaktivitě (6měs) uzamknout. Pak se tam nebude nikdo tázat a s planou nadějí čekat na odpověď.

Dále bych zmínil přesycení reklamou/komercí, pouze 8 uživatelských příspěvků/dotazů z 24 zobrazených. Do toho ještě banery + tapeta vzadu, to celkem odrazuje.

jarkane 30. 1. 2021 21:46:36

Tak jsem zase po nějaké době zavítala na tento web a mám pocit, že se ale vůbec nic nezměnilo. Pořád všechno dohromady, témata se pořád řadí podle dne založení, pořád nepoznám, kde je něco nového, pořád nevidím, kde jsem přispěla já, atd. Pořád mám pocit nepřehlednosti. A je to jen můj dojem, že příspěvků nějak ubývá? Ale možná jsou ostatní spokojeni... Kolegové přispěvovatelé, jak to vidíte? Nebo jen mně se stýská po původním bezva webu?

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 3. 1. 2021 8:10:28

Původní redakční systém u příspěvků zobrazoval počet načtení příspěvku. Například každé stisknutí aktualizační klávesy "F5" přidalo do počítadla další zobrazení. Tím pádem neměla uváděná hodnota reálnou vypovídací hodnotu o skutečném počtu přečtení.

Nicméně zobrazování reálného počtu přečtení a případná další označení příspěvku a odpovědní v komentářích ve smyslu "pomohlo mi to" nebo "nepomohlo mi to" chceme na Svépomocí.cz mít.

Pokud budete mít jakékoliv podněty, jsem za ně vždy velmi rád. Bude skvělé když se budete chtít spojit nebo třeba jen napíšete na můj email Pavel@svepomoci.cz

Majky & L.A.

Majky & L.A. 2. 1. 2021 19:08:31

Pavel:to uz tam bylo, ale vlastne nevim, proc se to odstranilo. Dotaz na p.Tesarka.

pavel 2. 1. 2021 17:20:57

Tak mě napadlo malé vylepšení. Aby měli přispívatelé článku přehled, jak moc byl jejich článek zajímavý. Šlo by zobrazit nějaké počítadlo otevření článků? Jestli to technicky vůbec jde.

pavel 30. 12. 2020 10:10:21

Je to jen dobře. Zase mně začíná web svépomocí víc bavit. Jen tak dál a do nového roku přeji webu svépomocí a všem, kdo za ním stojí, hodně úspěchů a radosti z života webu, nových uživatelů, spousty kvalitních článků a výživných diskusí.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 30. 12. 2020 9:35:16

Již v průběhu této diskuze jsme provedli několik vylepšení a drobných oprav. Seznam budu posílat emailem, přehled je zde https://docs.google.com/document/d/18JiRxbwBndXeaJFsyQXqAUhff4Df83qVW0-AmG-m0dw/edit?usp=sharing.

Telefonát proběhl pouze se stavebníkem Michalem. Majky z časových důvodů nemohl ve všední den a my jsme zatím naopak nenašli víkendový termín :-)

S Michalem jsme hovořili hlavně o diskuzním fóru, poslal prezentaci ke konkrétní komponentě přes kterou by diskuzní fórum rád využíval. Setkání s kolegy máme opět plánované na leden, abychom se domluvili v jakém pořadí budeme implementovat další vylepšení.

Pokud máte někdo chuť na společný videohovor nebo obyčejný telefonát, rád si s Vámi promluvím o námětech na zlepšení. Pěkný předsilvestrovský den.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 25. 12. 2020 20:22:28

Chodi zpravy, ze u meho vlozeneho komentare, pribyl novy! Asi je to v behu. Uvidime, co se z nasich prani, vyplni :D.

pavel 25. 12. 2020 15:36:06

nevím co proběhlo, ale nějaké věci se určitě dějí. už lze vyhledat, kde jsem komentoval.

Pavel Novy 25. 12. 2020 12:30:29

Proběhla schůzka? Nějaký závěr? Nějaká vize? Díky. Hezké svátky :-)

pavel 13. 12. 2020 17:30:37

taky přidám něco málo. krom tohodle webu chodím ještě na modrou střechu. tam ten web taky teď prošel velkou změnou. tak jako tam tak i tady jsem těžko rozdýchával, na co jsem byl zvyklý. bohužel podle mě web svépomocí nemotivuje stavebníka k "životu". krom záložky moje příspěvky, kde se zobrazí článek nebo vlákno ve foru, co jsem založil, nedokážu dohledat, kde jsem přispíval. není upozornění, že někdo další nato reagoval, nebo že někdo ke článku, kde jsem přidal komentář, přidal další komentář. prostě že je něco nového tam, kde jsem se "ochomejtnul". jako procházet několik ix stránek zpět a hledat jestli tam nepřibylo něco nového, to vás za chvíli přejde. třeba dotaz, kde přibyla nová odpověď, by se měl automaticky řadit opět na první místo. chce to trochu "naslouchat" už z dotazů , které chodí na podpora@svepomoci.cz.

jak to nakonec bude, to už musíte p. tesárek vymyslet a udělat vy. stavebníci nemají moc času. ty sem dají příspěvek, honem rychle vyhledají, co potřebují zjistit nebo jak postupovat na vlastní stavbě a hned jdou na stavbu nebo spát, protože po práci makali na stavbě a mají toho dost.

Michal 9. 12. 2020 11:37:07

Dobrá, 22.12.2020 budu moci, napíšu do mailu. Za mě můžu připravit krátkou prezentaci volně dostupného SW na forum - zdarma, není to můj business :-)
Buď jej použijete nebo se jím aspoň inspirujete, ale proč by jste znovu vynalézali kolo že...

Majky & L.A.

Majky & L.A. 8. 12. 2020 20:13:27

:D mam radost z pozitivni zpetne vazby od p.Tesarka a verim, ze spolecnymi silami z nej udelame zase skvely a ucelny web pro dalsi svepomocniky. Je videt, ze p.Tesarkovi na tom zalezi. Naslouchanim a sebereflexi se snazi o pochopeni nas ubrecenych stavebniku :), kterym na webu take zalezi a to se mi libi! Pokud ma jeste nekdo nejaky zajimavy a konstrukcni napad, urcite sem s nim. Co se tyka videokonference, urcite jsem pro, pokud se pripoji vice lidi. Jinak by to byl asi jed oduchy monolog na par minut :D

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 8. 12. 2020 19:22:17

Mám z této diskuze upřímnou radost. Po úvodních komentářích typu "vše je na hov..." se zde objevilo mnoho inspirujících a logických podnětů pro zlepšení. Na některých už jsme začali pracovat.

Uvědomuji si, že komunikaci s vámi, autory a pravidelnými návštěvníky webu, jsem zanedbával a vlastně ani nevím proč :-) Návrhy na zlepšení, které zde zaznívají jsou super a věřím, že bychom jich společně mohli dát dohromady více.

Opět se tedy opakuji s nabídkou společného videohovoru, ideálně 22.12.2020 mezi 8 a 12 hodinou.
Zatím nikdo nedal vědět, že by měl chuť se o věcech pobavit, takže pokud chuť máte, ale nevyhovuje vám třeba termín, budu rád když mi napíšete nebo zavoláte. Můj email je pavel@svepomoci.cz a telefon 605 956 408

Majky & L.A.

Majky & L.A. 8. 12. 2020 18:58:33

Tak jsme asi doma :) . Michal shrnul a popsal velice pekne asi vetsinu, co zde vsechny trapy, tudiz ted je micek na strane p.Tesarka. Je videt, ze je od fochu a webu opravdu rozumi, resp.rozumi tomu, jak lidi na webech postupuji a musim rici, ze ma ve vsem pravdu. Od fora az po filtr se trefil do cerneho. Pokud by to melo byt do upravy, kterou zde p.Michal popisuje, byl bych naprosto spokojeny 8D

Peťan

Peťan 8. 12. 2020 16:55:45

První co bych změnil a je jednoduché na změnu, tak aby se článek zobrazoval podle data zveřejnění (teď jsem přidal článek a je až na osmém čtverečku - přidal bych ho rovnou, kdyby fungovalo přidávání obrázků). Pokud člověk přijde jenom kouknout "co je nového", tak nic nezpozoruje a jde pryč.

Dále by jméno člověka (třeba tady v diskuzi) mělo být odkaz na jeho profil (nebo alespoň nějaká ikonka). Tak by se člověk třeba proklikl na jeho profil a prohlédl si jeho články - zůstane déle na stránce.

V profilu člověka chybí možnost přidat si odkaz na web, instagram, FB, ... Spousta lidí třeba publikuje fotky ze stavby na Instagramu. Bylo by dobré, kdyby to člověk měl rovnou v profilu.

To bych viděl jako krok č. 1. Alespoň něco pro začátek.

jarkane 8. 12. 2020 12:55:15

Michale, děkuji, napsal jste to úplně přesně. Chtěla jsem svůj předchozí "postesk" ještě doplnit, ale už není třeba, opisovala bych jen Váš příspěvek.
Teď jen aby to padlo na úrodnou půdu...

Michal 8. 12. 2020 12:18:41

Dle mého názoru, největší hodnotu má forum, to sem lid táhlo. Databáze znalostí je to nejcennější co jakýkoliv web má. I články stavebníků (nyní nazývané inspirace) jsou hodnotné ale nikdy pod nimi nebyla tak obsáhlá diskuze jak na foru.

Před přepnutím na nový web měla být udělána jednoduchá statistika.
a) kterou sekci lidi nejvíce navštěvují ? Opravdu forum ? > zaměřit se na jeho maximální funkčnost
b) máme více návštěvníků z mobilních zařízení ? Ne ? > vybodnout se na nějaké dlaždice
Pokud nebyla, nechte si ji udělat nyní, ať se nevydáte špatným směrem.

Zmiňované filtry nelze dělat stylem tlačítko, to není intuitivní. Nového/občasného návštěvníka ani nenapadne, že je to vlastně filtr. Filtr se typicky dělá zatržítkem, stačí si otevřít jakýkoliv e-shop a vlevo uvidíte jak má vypadat filtr.

Především, nelze mezi články/videa/redakční míchat dotazy z fora. To je ve většině případů oddělené a to ze dvou důvodů:
1) dotazovatel když vidí členění na témata a počet dotazů v daném téma, tak vidí "že to tam žije" a má velkou šanci se dočkat odpovědi. Nyní (pokud se popere s filtrem) vidí zhruba 18 dotazů a mezi mini zamíchaných 7 komerčních. Takže dotazovatel nabyde dojmu, že "forum je mrtvé" a přeplácené reklamou > a ani se nezeptá.
2) doplňkové funkce pro pravidelné rádce jako
- seznam nových dotazů od posledního přihlášení
- u dotazu počet nových odpovědí od posledního přihlášení
- přehled vlastní aktivity
- kvalitní editor
Je toho mnohem více co by mělo správné forum obsahovat, tady není zhola nic > takže rádce to po pár odpovědích vzdá.
Když se zřetězí málo dotazů a málo odpovědí tak forum umře velice rychle.

Takže mé doporučení je zaměřit se nyní na FORUM, původní bylo mnohem lepší, ne že by nešlo dále vylepšit.

Nyní si však musíte říci jestli máte čas dělat nějaké postupné úpravy nebo rychle udělat "undo" - návrat do předchozího stavu (+pokud se nezměnila struktura databáze, tak zpětně naimportovat to co od té doby přibylo).
Nevím jestli Vám někdo vyjel graf ve stylu "počet nových článků v měsíci roku" a "počet nových uživatelů v měsíci roku". Já si myslím, že nyní jak začnou svátky a zimní období "stavebního útlumu" tak
- stávající stavebníci budou mít čas sepsat inspirace za uplynulou sezónu
- noví stavebníci budou čerpat informace/instrukce pro tu nadcházející
Pokud tohle období byť jen částečně prošvihnete a nestihnete to opravit, tak opravdu bude trvat roky než se objeví noví věrní/nadšení uživatelé.

Peťan

Peťan 7. 12. 2020 12:47:24

Co se týče data zobrazení článku, to jsem již psal na podporu. Taky jsem přidal článek a zobrazil se až někde vzadu. Takže tohle určitě je požadavek na programátora...
Dále mi poslední dobou nejdou přidat obrázky do článku - prostě se tam jenom táhne ta čára a nic to nedělá. Chyba jenom u mě?
Určitě seznam stavebníků chybí. To jsem několikrát použil.

Kvalita článků - to je zcela samostatná kategorie. Někdo napíše dva řádky, někdo dvě stránky souvislého nečitelného obsahu bez jakéhokoliv členění. Nemyslím teď konkrétně nějaký článek zde na Svépomocí, ale určitě jste někdy navštívili FB, kde se spousta lidí vyloženě nedokáže vymáčknout. Je pravda že článek ve stylu "Tak jsme si koupili pozemek" s jedním obrázkem a žádným textem asi nikomu moc nepomůže.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 7. 12. 2020 11:32:57

Super. Líbí se mi všechny vaše postřehy. Snad se některé aplikují. Co jsem tak pročítal, postřehl jsem, že se více méně některé opakují.
Fórum: Opravdu si také myslím, že by mělo být zvlášť, jako tomu bylo dříve. Bylo to praktické a účelné.
Reklama: Nic proti tomu a je to pochopitelné, ale nemusí snad být všude. Klidně může mít někde svůj určený "chlíveček", jak píše p.Houska. Takto to působí, jako by to byl opravdu článek od stavebníku. Ještě lepší by bylo rozdělení, jak jsem již psal. Uvodní obrazovka by mohla být nejdříve rozdělena na dejme tomu FORUM/ČLÁNKY STAVEBNÍKŮ/VIDEA a poté by mohl fungovat filtr.
Dlaždice: To je asi subjektivní, ale menší úpravu by klidně snesly. Klidně by mohly být větší a v řádku by stačily jen 3.
Seznam stavebníků: škoda že zmizel
Články: mohly by se hodnotit nebo alespoň přidávat třeba hvězdy, dle přínosu nebo zajímavosti. Co se týká příspěvku rádoby stavebníků, opravdu nevidím důvod vkládat sem tweety. Za mě takové příspěvky bez obsahu mazat nebo dávat do speciální stohu: "forma bez obsahu" apod.

Houska

Houska 7. 12. 2020 9:27:21

Za mě musím říct, že nový koncept není špatný, dlaždice jsou ověřeným funkčním a efektivním řešením, které má výhodu hlavně kvůli responzivitě a vzhledem k tomu, že velké procento lidí v dnešní době přistupuje k webu pomocí mobilních zařízení, je toto řešení na místě. Má to však "user experience" mouchy. Na komerci si nemůžeme stěžovat, ta už je všude a většinou to webové projekty "živí". Bylo by však lepší jí organizovat nějak "pravidelně", tak aby si na to pravidelný návštěvník zvykl a věděl, kde ta komerce je při každé návštěvě. Například pravidlem, že každá 4. dlaždice je komerce nebo tip svépomocí. Pak by to vytvořilo tři sloupce příspěvků veřejnosti a jeden sloupec redakce/komerce. Na mobilním zařízení by pak byl každý 4. redakce/komerce. Jakmile je to pravidelné, lépe se na to zvyká. Takhle to působí chaoticky a jak již bylo zde napsáno, často se lehce přehlédne, že se jedná o reklamu (i přesto že je to malým šedým textem vždy napsané). Stálo by za to ty příspěvky stavebníků zvýraznit (vizuálně odlišit).

Zásadní chybu vidím v tom, že se příspěvky řadí dle data vytvoření. Měly by se řadit dle data "zveřejnění". Stalo se mi, že se mi příspěvek ztratil někde hluboko, protože jsem ho založil o 4 měsíce dříve než jsem ho zveřejnil (nebyl čas ho dopsat). Také mi připadalo, že poslední dobou nikdo nic nového nepíše, protože se podívám na homepage a vím co tam bylo naposledy a nic nového nepřibilo. Pak se podívám na stranu 2/3 a dále a zjistím, že tam jsou články, které jsem neviděl. Takhle návštěvník přichází o nové zkušenosti stavebníků, protože je nesmysl pokaždé prohledávat starší stránky a hledat co je nového :)

Musím pochválit vyhledávání. Skvěle reaguje na klíčová slova a vždy jsem našel zajímavé příspěvky/dotazy na nějakou z mých otázek. Nevím jestli to pořád platí, ale viděl jsem zde chybu v tom, že se do vyhledávání dostávaly i příspěvky dosud "nezveřejněné". Už jsem otevřel pár příspěvků, kde byl jen nadpis a půl odstavce, tedy rozepsané články. Možná už jste opravili.

Dále vidím chybu v detailu stavebníka. Kromě toho, že se nedá podívat na seznam stavebníků tak to vypadá jakoby se omezovalo zobrazení článků stavebníka na 18.
Například tento příspěvek:
https://www.svepomoci.cz/clanek/4409-hydroizolace-zd-a-zalozeni-prvni-rady-cihel Pokud si kliknete na detail stavebníka, nenajdete v zobrazených příspěvcích tento výše zmíněný. Když se pak chci podívat jak po tomto článku stavebník pokračoval, nemohu protože očividně nevidím u něho články starší, které by se měly vázat k hrubé stavbě.

Celkově jsem se vždy na tento web díval jako blog, který má ještě navíc fórum. S tím rozdílem, že redaktoři blogu jsou široká veřejnost. A tento koncept byl zachován, což je podle mě dobře. Bohužel jak již bylo několikrát zmiňováno jsou tu zde tací, kteří si z toho dělají sociální síť a chtějí se jenom pochlubit a nepřidat žádnou novou nebo zajímavou informaci nedej bože technologický postup. :) A to tu asi nikdo nechce, pak je tedy na redakci, aby filtrovala nebo značkovala příspěvky ala "inspirace a příběhy" a ty užitečné ala "rady a tipy".

Doufám, že kvalitní informace zde budou dále přibývat a že se tento skvělý projekt bude udržovat a rozvíjet.
Pavlovi a jeho týmu všechna čest, za to co dělají a že tady Pavel reaguje osobně.
Díky, Houska ;-)

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 7. 12. 2020 4:37:45

Pokud máte chuť některé věci společně probrat, v úterý 22.12.2020 mezi 8 a 12 hodinou mám volno na videohovor nebo telefonát. Dejte mi předem vědět na pavel@svepomoci.cz domluvíme si přesný čas. Úspěšný den vám všem.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 7. 12. 2020 4:34:48

Jeden z návrhů, který zde v diskuzi zazněl od Majkyho byl udělat samostané casti na webu pro videa, diskuzi, články od stavebníků, atd.

Pokud by to tak, bylo kliknuli byste na tlačítko videa a měli všechno bez rozdělení etapy stavby na jedné hromadě. Podobně by to bylo s ostatními částmi.

Jestliže, byste chtěli videa jen například jen týkající se základů, bylo by třeba přidat na stránku s videa další možnost rozdělování, která by umožnila vybrat téma videí, podle preferované stavební etapy.

V opačném postupu to přesně takto funguje nyní.

Po příchodu na Svépomocí.cz (homepage) vidíte vše nové na webu.
Máte chuť někomu poradit - ..buch...easy... kliknete si ve filtru na dotazy
Máte chuť podívat se na video - ..buch...easy... kliknete si ve filtru na videa
...

Pokud Vás v rámci stavby domu zajímají základy. Kliknete si v menu na stavbu domu a vyberete základy, které můžete klidně ještě blíže specifikovat.
Chcete v rámci základů vidět videa pouze videa - ..buch...easy... kliknete si ve filtru na videa

atd.

Pavel Novy 6. 12. 2020 22:11:26

Cca 2 roky zpet jsem volal Pavlovi T. s tim, ze bych mel napady jak web vylepsit a posunout. V hlave mam dlouho takovou vizi, ktera tady nikde na nasem rybnicku neni. Intuitivni, prehledna, komunikativni atd .Zajem nebyl. Parkrat jsem rady poradil, skoncil a sel jinam. Vidim ze web prosel velkou zmenou. Mozna nastal cas oprasit mou vizi. Jestli je vubec realizovatelna 🤣 Mohl by se mi prosim na email ozvat Michal ( programator), Majky. Jirka Kubicek? Pokud tedy mate zajem na pripadnou spolupraci. Email : realityka@seznam.cz . Dekuji moc.

Peťan

Peťan 6. 12. 2020 18:06:05

Neviděl bych to zase až tak bledě. Rozložení stránky je tak nějak "moderní" - články nejsou pod sebou, ale vedle sebe. To je spíš otázka zvyku. Nevím jestli se mi to nezdá, ale možná zmizela stránka s jednotlivými stavebníky.

Kvůli zvýšení "návštěvnosti" dotazů jsou na hlavní stránce mezi články namíchány i tyto dotazy. Ale jednoduše se to dá vyfiltrovat tlačítkem. Je jasné, že je tu dost reklam - web expandoval a je jasné, že chce z něčeho žít. Ale redakční články lze také vyfiltrovat. Klasický styl fóra tím asi dost utrpěl.

Kvalita článků, to je vyloženě záležitost jednotlivých přispěvatelů. I dříve tu byly články velice kvalitní a hodnotné, ale také takové, kde se člověk spíše dozvěděl co bylo na stavbě k svačině. Dost lidí napíše jeden, dva články a pak už asi není čas a tím aktivita končí.

Jednoznačné plus vidím v editoru. I když to není úplně můj styl (blokový editor), oproti předchozímu editoru lze vkládat obrázky do textu a celkově to je funkčnější. Nevím jak ostatním, ale mě příspěvky upravovat jsou. Je to i zjednodušení práce pro editorku.

Ještě je tu určitě pár věcí, které by šli udělat lépe, doplnit a podobně (viz nápady níže jako hodnocení článku). Ale celkově jsem s novým webem spokojen.

petr 6. 12. 2020 17:32:33

Majky & L.A Bohužel jsem zde již ani nenašel možnost napsat soukromou zprávu :/ Ani v účtu nevidím odkaz na příchozí zprávy.... Každopádně když dáte do Googlu text: "Stavba svépomocí - zkušenosti a rady", tak je to hned první odkaz :) myslím ale určitě, že to již určitě budete znát.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 6. 12. 2020 16:03:19

Petr: muzete mi do soukrome zpravy zaslat dalsi diskuzni fora tykajici se staveni? Dekuji

petr 6. 12. 2020 14:30:36

Také vyjadřuji svůj 100% souhlas, raději již chodím na konkurenční diskuzní fórum

Majky & L.A.

Majky & L.A. 6. 12. 2020 8:38:03

Bohuzel to tedy vypada, ze to u me neni nejaky pocit, ale holy fakt. Je videt, jak zde ctu, ze tu "kdysi" byla spousta lidi, a obcas Vas to i zpetne laka, ale presne jako mne Vas to nakonec po shlednuti uvodni stranky opet odrazi. Neni to ojedinely ukaz a vypada to ze spad nabral neuveritelnou rychlost. Je to skoda, ale za horizont udalosti se jeste nikdy nic nevratilo a obavam se nejhorsiho.

Bunny 6. 12. 2020 8:23:12

Ano. Přesně tak. Místo webu, kde člověk vždy mohl poradit nebo radu najít se stal až nechutně komerční (reklamou přeplácaný) výtvor. A vše dokonale promícháno totálně chaoticky v dlaždicích. Působít to , jak kdyby to vyplodil s prominutím "šílený magor". Ta nechuť jakkoli přispívat nebo jen navštěvovat svepomoci.cz je stále vysoce převažující.

Michal 6. 12. 2020 8:04:12

Zpracování odkazů příšerné...

Michal 6. 12. 2020 8:01:43

Komu není rady, tomu není pomoci.
Měl jsem tu "čest" dělat beta-test nových stránek (červenec), mimo jiné jsem poukazoval i na styl zobrazení ala dlaždice + funkce fóra, na konci daného odstavce s argumenty jsem doslovně psal "Celkově to forum ZABIJETE !".

Výtky však nebyly vyslyšeny, tudíž jsem čekal že dojde k úpadku ale, že to bude tak rychlé, to jsem nečekal. Mám pod sebou tým programátorů, taky sám programuji - když čas dovolí, takže s návrhem uživatelského prostředí mám nějaké zkušenosti. Nejdříve začali uživatelé pokládat dotazy souběžně na tzb-info, posléze už pouze tam, např:

https://forum.tzb-info.cz/148172-nastavba-nad-garazi https://www.svepomoci.cz/clanek/9074-nastavba-nad-garazi
https://forum.tzb-info.cz/148058-preklady-z-2xu180-u160 https://www.svepomoci.cz/clanek/9023-preklad-z-2x-u180
Je asi jasné, kde jsou uživatelé nyní. Říká se, že nejhorší je získat zpět ztracenou důvěru a na webu je to totožné, ikdyby se nyní vše podařilo opravit, bude trvat roky než se to napraví.

Jiří Kubíček 5. 12. 2020 11:29:03

Též musím vyjádřit souhlas s tím, co bylo napsáno, diskusní fórum jsem sledoval pravidelně a rád přispíval, když jsem měl pocit, že mohu poradit. Nyní je bohužel vše jen nepřehledné a postrádající základní funkce jako je třeba jen editace již odeslaného příspěvku. Občas ještě nahlédnu, ale smysluplných dotazů je stále méně, tak už spíše jen sporadicky z nějaké vzpomínky a jestli to takto půjde dál, tak by bylo možná lepší některé části webu zrušit.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 5. 12. 2020 8:08:18

To ze neco projde inovaci a starousedliky to nejdrive vydesi a znechuti, je asi normalni. Ja tomu opravdu dal cas, ale ani po pul roce tomu nemohu prijit na chut. Nejde jen o clanky. Celkovy koncept je jako vyherni automat. Do jednoho pytle na na jednu stranku je vkladano naprosto vse. Clanky, komerce, ukazky, otazky....pusobi to, alespon pro mne, hrozne chaoticky a zmatecne. Kolikrat otevru clanek a v 1. 1/3 se dozvim, ze je to vlastne reklama, pak uz nemam chut ot virar dalsi a jdu se mrknout jinam. Me by prislo prijemnejsi, aby videa mela svuj chlivecek, otazky meli svuj chlivecek, komerce atd....at bezi reklama a navody od firem hned pod logem svepomoci, ale at je zbytel od lidi pro lidi. Treba levou cast vyclenit pro prispevky od stavebniku a pravou pro dotazy. Okamzite tak vim, co me zajima nebo zda chci nekomu pomoci, takto je to jako noviny od blesku a filtr tomu moc nepomaha. Naopak je to pro mne otravne. Klikat sem a tam a tohle filtrovat a tamhleto. Drive jsem vedel presne co chci. Dnes mam chut podivat na clanky...buch...easy...dnes mam chut nekomu pomoci ....buch...easy. Ted se brodim vsehochuti az me to nakonec prestane bavit a mini ramecek s nazvem inspirace a dotaz ani nepostrehnu. Co se tyka kratkych clanku....asi je to slozitejsi, ale ta korekce pred zverejnenim nebyla uplne na skodu. Urcite delate maximum proto, aby autor mini rubriky clanek upravil, ale prave proto, ze se clanek ihned zverejni, casto se na dodelavku autor vykasle. Bylo by tedy asi lepsi vlozeni pozdrzet, dokud nedojde k naprave a v opacnem pripade snad clanek ani nepublikovat, jelikoz nema zadny prinosny obsah. Urcite nechci zavadet jakoukoliv cenzuru, ale tweetovat si muzeme jinde. Dalsi strankou jsou dotazy bez reakce. Co takhle davat jednotlivym tazatelum nebo te konkretni otazce body. Treba od -5 do +5. Popr.sam tazatel by mohl dat nejakou zpetnou vazbu, ze je spokojen. Dejme tomu otazka by byla v cervenem ramecku a pokud by byl tazatel dostatecne spokojen s odpovedmi, mohl vy zaskrtnout o.k. a ramecek by se zmenil na zeleny. Pokud by tazatel nereagoval nebo by se otazma zacala stacet jinam, mohli by lide co se snazi dotycnemu pomoci, otazku ohodnotit prave od -5 do +5bodu nebo zvolit bez rekce a dotaz by byl treba cerny, jakoze tazatel nema zajem. Body by se mu pote bud scitali nebo odcitali a pokud by pote tento tazatel vznesl otazku a mel by treba -125bodu.asi by si tu spousta lidi, co se snazi nekomu pomoci, rozmyslelo, zda zrovna tomuto cloveku odepisi.
Samozrejme je to jen navrh.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 5. 12. 2020 6:16:46

Děkuji za tuto zpětnou vazbu. Nikdy jsme žádný příspěvek nemazali a proto to nechceme udělat ani u příspěvku od Majkyho. Příspěvky se nyní na Svépomocí.cz zobrazují ihned jakmile je zveřejníte a kontrolu provádíme následně.

Se stavebníky, kteří mají příspěvek krátký komunikujeme a snažíme se jim pomoci, aby doplnili další informace nebo například více fotografií. Situace je bohužel taková, že se moc nedaří doplňující informace získat.

Lidí jako je Majky, kteří v rámci sdílení svého stavebního postupu popisují vše velmi podrobně není mnoho.

Uspořádání příspěvků vedle sebe místo pod sebou, což je asi nejčastěji zmiňovaný aspekt v komentářích níže, jsme udělali proto, aby na první pohled bylo vidět více příspěvků bez nutnosti scrollování na webu. Myslím, že pokud je uspořádáme znovu pod sebe, nebude to mít faktický vliv na jejich obsahovou hodnotu.

Budu rád, když navrhnete, jak byste postupovali u krátkých příspěvků? Zakázali stavebníkovi, aby je publikoval? Nebo máte další návrhy.

Rád se o tom s vámi pobavím. Můj email je pavel@svepomoci.cz a telefon 605 956 408

Ať se Vám daří

Majky & L.A.

Majky & L.A. 4. 12. 2020 23:43:05

jarkane: presne jak pisete. Lide jako p.Veber a p.Kubicek, tech je velmi skoda a bohuzel to opravdu vypada, ze je to hlavne diky neprijemnemu uzivatelskemu rozhrani. A je jich daleko vice. Drive se tu hodne diskutovalo a clanku bylo, jak letaku ve schrance. Vypadalo to jako web pro lidi. Dnes, spise jako banner, kde se prodavaji sedacky a stolky. I me, jakoz to cloveku z obycejneho lidu :), ktery vyrusta/l v IT dobe, je toto prostredi neprijemne a jaksi odrazujici. Mel sem pripravne jiz 2 clanky, a nakonec to dopadlo presne tak...Nejak uz ani neni chut je sem vkladat. Neco jako kdyz si delate obed o 10 chodech, pak se na to vykaslete, protoze vite, ze to nikdo krome vas, jist nebude.

jarkane 4. 12. 2020 22:45:22

Jsem ráda, že jste tento problém otevřeli. Nejprve pan Kubíček a teď Vy.
I pro mě je tato nová tvář webu velmi nepříjemná. Je nepřehledný, jakoby prioritou byla barevnost a ne obsah. Jakoby bylo nutné za každou cenu inovovat podle "moderních" trendů, ať to stojí co to stojí. Sice je to odpudivé, ale nové a sexy... No jak pro koho.
Ty dlaždice jsou mně sice protivné, ale časem bych si zvykla. Víc mně vadí, že po přidání nového příspěvku ke starší dlaždici zůstává ta dlaždice v minulosti, takže nikdo nevidí, že je tam něco nového. Příspěvky nelze upravovat, což dříve šlo a nebylo to špatné. Hodně mně také vadí někteří přispěvovatelé - položí dotaz, my mu odpovíme, že je třeba ten dotaz upřesnit nebo doplnit, a pak - nic. Takže si říkám, proč se tady o něco snažím, když je to tazateli vlastně úplně jedno. Všichni se tady přece snažíme poradit ve svém volném čase a zadarmo.
Takže už se mně stává, že si otevřu web, přečtu dotaz, začnu psát, a pak to raději smažu, zavřu a jdu dělat něco smysluplnějšího. A mám pocit, že nejsem sama. Vždyť už několik lidí, jejichž odpovědi byly velmi kvalitní (pokud mohu posoudit), už tady buď nepíše vůbec (např. arch. Veber) nebo velmi omezeně (právě pan Kubíček).
Výsledek je nakonec takový, že teď se na tento web podívám tak maximálně 1x za týden a psát se mi sem nechce vůbec...

Jana a Ondřej

Jana a Ondřej 4. 12. 2020 22:18:12

Ach, mluvíte mi z duše 🙏🙏🙏
I mě je web nyní živatelský nepříjemný, nepřehledný. Člověka to odradí psát příspěvky.
Ty články o pěti větách kritizuji už dlouho, ale očividně vás článek je důkazem, že to jde asi přes nějaký automat... (Pochybuji, že by si web vyvěsil takovou "reklamu").

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4