Roční vyúčtování topení elektřinou

12. 9. 2019
Dotaz
Žádné komentáře

Měla bych prosbu a dotaz. Pro ty co už spokojeně bydlí ve svém doměčku.

Plánujeme stavbu RD. podlahové vytápění , elektrokotel, krbová vložka.

Plocha cca 110 m2.

s jakým nákladem mohu tak počítat v případě vytápění domu elektřinou?

Děkuji za odhady a informace.....

Jiří Kubíček
13. 9. 2019 21:38
Jen drobnost, o které jsem se už zmiňoval, teplo nebo spotřeba, resp. potřeba není v kW, ale v kWh.
Jiří Kubíček
12. 9. 2019 20:14
Při uváděných modelových TZ 2,92 kW spotřebujete čistě jenom na vytápění při vytápění elektřinou po zahrnutí všech dalších věcí (solární a tepelné zisky, účinnost topné soustavy a topného zdroje, druh regulace) kolem 3 MWh EE a taky by se od určitého počtu lidí v domě mohlo stát, že dáte více za ohřev TV než vytápění. Zde je kalkulačka potřeby tepla na vytápění s přesnějšími vzorci: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody . Jinak z těch drobností bych ještě doplnil, že do TZ prostupem se počítá ještě přídavek na lineární tepelné mosty, u novostavby zpravidla 0,02 W/m2K, který se vynásobí celkovou ochlazovanou plochou a vyjde vám určitá hodnota měrných TZ v jednotkách W/K. Nejreálnější průměrná hodnota intenzity větrání v RD je cca 0,3 1/h. Dá se tedy říci, že ty modelové TZ by pak měly být kolem 3,5 kW a zde by vycházela spotřeba EE pouze na vytápění kolem 4,5 MWh. Ona se ta čistá spotřeba EE na vytápění nedá nikdy přesně určit, protože je u každého domu dost individuální ostatní spotřeba EE, tím různé tepelné zisky, taky solární zisky atd.

Dále mi nějak nesedí ten váš zjednodušený vzorec pro výpočet potřeby tepla, protože energie a teplo musí vycházet v kWh a přesný vzorec je uveden v té kalkulačce potřeby tepla, jinak zjednodušeně je to E= 24*TZ* cca 110, kde číslo 110 vyjadřuje počet dní v topné sezóně, kdy by bylo potřeba pokrývat výpočtové TZ domu. U vás, když TZ počítáte na 20°C a průměrnou teplotu 3,9°C v oblasti s venkovní výpočtovou -15°C a délkou topného období 245 dní, by to vycházelo na(245/35)*16,1 = 112,7 dní, takže potřeba tepla na vytápění pak vychází 24*2,92*112,7 = cca 7900 kWh tepla. Po odečtení těch solárních a různých tepelných zisků od spotřebičů a osob, případně vlivu regulace atd., jste na té spotřebě EE za vytápění kolem 3500 kWh.
Lukáš Beran
12. 9. 2019 18:53
Dobrý den pane Kubíčku. Díky za upozornění, upravil jsem popis a doplnil informaci :-)
Jiří Kubíček
12. 9. 2019 15:27
Zdravím, co se týká toho odkazu pro výpočet TZ a spotřeby EE na vytápění, tak když pominu nějaké drobnosti ve výpočtu TZ, tak hlavní nepřesnost je v té spotřebě EE na vytápění. To, co jste vypočítal není spotřeba EE na vytápění, ale potřeba tepla na vytápění budovy. Spotřeba EE na vytápění a potřeba tepla na vytápění jsou dva dost rozdílné pojmy a vedou k rozdílným výsledkům. Potřeba tepla je základní údaj, ale do výpočtu spotřeby EE za vytápění dále vstupují takové věci jako solární a tepelné zisky, ztráty technických systémů, účinnost, zda část energie není dodána z obnovitelných zdrojů atd. Takže v žádném případě to číslo nevyjadřuje, kolik člověk spotřebuje EE na vytápění a kolik zaplatí za vytápění, jak by to mohlo pro neznalé věci vyznít.
Lukáš Beran
12. 9. 2019 13:37
Ahoj.

Kromě toho co napsali již dva kolegové přede mnou, tedy že to nejde obecně říct, doplním vlastní zkušenost. Novostavba v energetické třídě A, 96 metrů čtverečních užitné plochy, bungalov s rovnou střechou s půdorysem ve tvaru T. Elektrokotel ohřívající vodu do podlahového topení, 160 l chytrý bojler a dvě dospělé osoby v domě a zálohy na elektřinu máme aktuálně 2020 Kč měsíčně s tím, že za minulý rok jsme měli ještě přeplatek, takže reálně kolem 22 000 Kč za rok za celý dům komplet. A elektřina je pro nás jediný externí zdroj, za který platíme - vodu máme z vlastní studny, plyn nemáme vůbec.

Pokud ale chceš znát přesnější údaje pro tvůj konkrétní dům, můžeš si to spočítat ať už z projektu/PENB nebo přímo s použitých materiálů :-) https://stavba.selfici.com/2019/03/vypocet-tepelne-ztraty-budovy/
Jeleni
12. 9. 2019 11:18
Dobrý den,

zde záleží na mnoha faktorech, které uvádí kolega výše. Jde o to, jak máte zateplený celý barák, kam vedou světové strany - výhřev baráku sluníčkem apod. Na velikosti baráku až tak nezáleží.

alfa omega potom je, na kolik topíte stupňů podlahovkou, radiátorem apod. TUV až tolik elektřinu nebaští

My máme menší zrekonstruovaný baráček, který by měl odpovídat energetické třídě mezi C - B, za rok jsme teď propálili 8,5 MW, máme také podlahové vytápění a elektrokotel, zima byla docela dlouhá, krbovou vložku jsme až tak moc nepoužívali, nejsme teplomilové, nám stačí vytápět v baráčku na 19 stupňů. Pokud budete nad vytápěním doma přemýšlet, tak do 30 000 Kč byste se mohli vejít.
Jiří Kubíček
12. 9. 2019 7:41
Dobrý den, sotva vám někdo může sdělit nějaké přibližné náklady na vytápění a provoz domu, když neuvádíte tepelné ztráty domu a počet osob v domě. Záleží na tvaru domu, jak bude zateplen, v jakém klimatickém pásmu bude ležet, zda bude mít rekuperaci atd. Každopádně dobře zateplený domek obdélníkového půdorysného tvaru o vnitřní ploše 110 m2 by měl mít malé TZ, předpokládám, že maximálně do 4 kW. Při dnešních cenách EE, které ale půjdou stále nahoru, tarifu D57d a ohřevu TV pro 4 osoby můžete předpokládat celkové náklady na domácnost - vytápění + ohřev TV + ostatní spotřeba + paušální platba za jistič cca 35 - 40 tis. Kč ročně, záleží na té ostatní spotřebě, ta je dost individuální. Spotřební složka čistě samotného vytápění pak vychází na cca 12 tis. ročně. Problém je ale v tom, že jsou určité limity neobnovitelné primární energie při výpočtu PENB, takže kombinace elektrokotle + obyčejného krbu vám nemusí vyjít, i když je možné, že při vydání stavebního povolení leště letos by to vyjít mohlo. Od příštího roku však platí nová a ještě přísnější pravidla pro limity neobnovitelné primární energie a tam je velice pravděpodobné, že se v této kombinaci do toho nevejdete, takže buď budete muset pořídit třeba tepelné čerpadlo nebo alespoň do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch a byla by tato klimatizace započítána do vytápění části domu a snížila by vám neobnovitelnou primární energii.
Lukáš Beran
13. 9. 2019 17:30
Opět doplněno a upraveno, díky moc! :-)