1. Příprava /
  2. Stavba domu /
  3. Stavba v CHKO

Stavba v CHKO

pavelsim
26. 7. 2020
Dotaz
2 komentáře

Zdravím všechny stavebníky. Chci se zeptat, jestli někdo nemá zkušennosti s bojem s pracovníky z CHKO? Vybrali jsme si krásný pozemek. Později jsme zjistili, že obec leží v CHKO České středohoří. Měli jsme i předběžně vybraného dodavatele typové stavby. Bohužel nám z CHKO při předběžném dotazu a zaslání projektové dokumentace sdělili, že dům nevyhovuje, protože je "Nevýrazně obdelníkový". Tento argument mě dost překvapil. Dá se s tím něco dělat? Podle jejich požadavků je to nejspíš na individuální projekt. Díky za radu

Ján Bavala 27. 7. 2020 7:39:24

Dobrý den,

Váš dotaz bude dnes odpoledne zveřejněn na FB Svépomocí.cz, kde můžete sledovat případnou diskusi a odpovědi stavebníků.

Mějte se pěkně a ať se Vám daří!

Majky & L.A.

Majky & L.A. 27. 7. 2020 7:14:31

Dobrý den, upřímně bych také do CHKO nedával ty přiblblé typovky. Nejlepší a nejjednodušší je zajít si na SÚ a požádat o regulativa pro vaši parcelu, ať víte, co zde můžete a nemůžete stavět. Pro info se můžete mrknout na stránky města/obce a v územním plánování najdete hrubý nástin toho, co zde lze postavit. Určitě bude mýt tato oblast CHKO dost podmínek a nebudete to mít jednoduché. na druhou stranu už proto bych volil cestu individuálního projektanta. Uvědomte si, že v tomto domě budete nejspíš bydlet celý život, tak si ho uzpůsobte podle svého. Individuální projekt není dnes o tolik dražší než přiblblej typák a můžete si v něm rozjet svoji fantazii. Klidně si z něj vemte "střeva" a zbytek si uzpůsobte podle svého. Já stavím patrový dům a do typovky už bych po zkušenosti s projektantem, nešel. Udělali jsme si ho podle sebe a nelituju ani peněz ani času. Projektant nám vyšel vstříc a průběžně jsme mohli měnit , co jsme chtěli, navíc spolupracoval se SÚ, takže při podání povolení jsem neměl jediný problém. Tedy kromě pár podkladů, které mi chyběli, ale to byla spíše moje vina. Vážně zkuste oslovit projektanta a uvidíte, že je to nebe a dudy. Na kolik Vás vyjde typák? Budete stavět sami nebo přes firmu? Dle toho byste měli mít projekt uzpůsobený. Buď jako verzi pro stavební povolení (t.j.jednodušší ostrouhanou verzi) nebo pro výstavbu a stavební povolení (t.j.detailnější)- doporučuji! Bude typovka se servisem a podklady? Udělá vám popř.firma nějakou změnu v projektu zdarma nebo se za ní platí? Bude typovka obsahovat energetický štítek (povinný), požární zprávu (povinné) atpod.? To vše vás pak dodatečně může čekat a navýší vám to cenu typovky na cenu individuálního projektu.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4