1. Zahrada /
  2. Příprava zahrady /
  3. Splněný dětský sen - dům na stromě

Splněný dětský sen - dům na stromě

Čechová
5. 6. 2020
Dotaz
1 komentář

Dobrý večer,

vůbec jsem nevěděla kam tohle téma zařadit.

Rozhodla jsem si splnit sen a postavit si dům na stromě, samozřejmě jsem ihned narazila, google mám pročtený křížem krážem, tak jdu pro rady a odpovědi.

Pozemek už bych měla vybraný, je to část louky/ část lesa - jen chci upozornit, nechci jakkoliv narušovat přírodu.

Vybraný pozemek je vedený jako trvalý travní porost - je schopný mi tu někdo dát radu v tom co vše musím dodržet a dát mi rady tipy?

- Vím že domek nesmí mít pevné základy a rozlohu větší než 25m2 - jinde jsem se dočetla 16m2.

Na stavební úřad samozřejmě budu volat v pondělí ale víte jak to je když se pro něco nadchnete.

Všem kdo mi poradí velice děkuji k nápomoci splnění dětského snu. :))

S pozdravem

M.

jarkane 8. 6. 2020 7:44:49

To je dobré téma! Myslím si ale, že je to řešitelné, proč ne.
Že je Váš pozemek vedený jako travní porost, není pro případné povolení stavby důležité. Že Váš domek nesmí mít pevné základy je snad samozřejmé, když bude na stromě. A co se týká půdorysné plochy, nevidím žádný zákonný důvod, proč by měl mít jen 25 nebo snad 16 m2.
Pro Vás je důležité, jestli lze takový dům povolit. Určitě ano, jen musí splnit příslušné parametry jako každý jiný dům. Důležité bude, jestli ho chcete mít jako rekreační nebo jako trvalé bydlení. Tady pozor, parametry pro trvalé bydlení bych si tipla že nesplníte (přístup, voda, elektřina, odpady, vytápění, atd.), takže je třeba ho deklarovat jen jako rekreační, tam jsou požadavky mírnější.
Zcela zásadní však bude, jak se popasujete se statikou a dendrologií. Resp. ne Vy, ale Váš projektant. A také, co na to orgány ochrany životního prostředí.
Ještě ale velmi zvažujte ekonomickou stránku takové stavby. Dá se předpokládat, že Vám bude stanovena pravidelná kontrola stavu Vašeho stromu a s tím související statika. Což může znamenat, že se klidně může stát, že po několika letech bude ta stavba neobyvatelná a k odstranění. Víte, oni ti pronajímatelé takových staveb to mají velmi dobře finančně propočítané. Vezměte si, že cenu za 1 (jednu!) noc mají v rozmezí cca 2500 - 5000 Kč. Takže když pronajímají 6 měsíců v roce, tak se jim ta investice v podstatě za jednu sezónu může vrátit. Pokud to ale Vy chcete jen pro sebe, tak to s tím rizikem odstranění vypadá jako dost drahý špás.
Každopádně pokud máte dost peněz, běžte do toho. Hodně ale bude záležet, na jaké úředníky narazíte. Nejen na stavebním, ale i na životním prostředí a úřadu územního plánování, které k tomu dávají svoje závazná stanoviska. Jejich reakci nelze moc předvídat.
Píšete, že budete volat na stavební úřad. Tak dejte vědět, jak jste dopadla.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4