Zarovnání špalet/ostění oken před montáží oken

Honza S.
11. 10. 2019
Dotaz
2 komentáře

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat jakým způsobem by se dalo zarovnat ostění před instalací oken, aby se daly přilepit pásky. Vyzděné je to v pohodě, akorát stavím z porothermu a v ostění je pero+drážka a na to prý nejdou pásky přilepit. Oknaři to potřebují srovnat do roviny.

Na internetu jsem našel různé názory a přiznám se, že nevím co je lepší.

Oknaři říkali, že to stačí pouze srovnat podle těch "per" pomocí omítky/lepidla/malty. Variantu, že bych to oblepil XPS, tak říkali, že to je nesmysl, že okno potřebují kotvit přímo do zdi a ne přes polystyren.

Když to zarovnám lepidlem/omítkou tak zase nevím, zdali tam neudělám tepelné mosty. Mohl bych to zkusit zaházet termomaltou, ale na takhle malou tloušťku nevím, jestli se mi to podaří vůbec udělat.

Nebo myslíte, že omítku/lepidlo klidně mohu použít? Popřípadě jakou omítku nebo lepidlo byste vybrali?

Máte s tím nějaké zkušenosti?

Díky.

Honza S.

Malvína 29. 10. 2019 15:49:23

Já jsem teď ostění upravovala a právě kvůli tepelným mostům jsem tam dávala termomaltu, šlo to dobře a pro lepší povrch jsem to pak ještě zastěrkovala. Jinak jsme měli od Heluzu doplňkové cihly na okna a tam šel do mezery xps polystyren, na to perlinka a stěrka... Ale že neumí Heluz počítat, tak jsme tři okna museli udělat jinak...

lto 14. 10. 2019 12:10:51

Níže citace výrobce cihel
5. Styk obvodové stěny a výplně otvoru
Funkci HVV obvodové stěny plní vnitřní omítka. U výplně otvoru (např. okna – obr. 14, 15) plní vzduchotěsnicí funkci mimo jiné i rám. Pro zajištění vzduchotěsnosti připojovací spáry je potřeba zamezit proudění vzduchu spárou mezi okenním rámem a vnitřní omítkou. V parapetní části je potřeba zabránit proudění vzduchu pod parapetní deskou do dutin v cihelných blocích. Vzduchotěsné napojení vnitřní omítky na okenní rám lze nejlépe zajistit speciálními vzduchotěsnicími páskami nebo zakončovacím profilem (tzv. APU lištou). Vzduchotěsnicí okenní pásky bývají „omítatelné“ a mívají samolepicí proužky pro nalepení na zdivo a okenní rám. Pokud je zdivo v ostění porušené, je potřeba jej před lepením vzduchotěsnicích pásek vyrovnat omítkou. Povrchy, na které se lepí, se připraví podle pokynů výrobce pásky. Při omítání ostění je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození okenních pásek pracovními nástroji. Další možné způsoby utěsnění připojovací spáry uvádí ČSN 74 6077. V oblasti parapetu se omítne i vodorovná plocha pod parapetní deskou, aby se zabránilo proudění vzduchu dutinami v cihelných blocích. Omítku je možné v tomto místě nahradit stavebním lepidlem s výztužnou sítí.

Takže z textu mi plyne, že výrobce pásky by měl určit povrch, na který se to lepí.Co se týče polystyrenu, pokud máš zaměřena okna, tak už ho tam necpat. Dokonce v pokynech pro T-Profi cihly (mají taky žebrování v ostění) se normálně páska lepí přímo na cihlu, Stačí se podívat na dokumenty na jejich strámkách.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4