Založení, ztracené bednění

Autor: Matne (10 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
15. 10. 2018
6 komentářů
Dotaz

Zdravím stavebníci, v příloze posílám náčrt založení stavby. Mám několik otázek:

1) mám realizovat základ dle náčrtku, tedy dát 2 řady ztraceného bednění, nebo vylít základový pas o 25 cm výš a dát jen jednu vrstvu? Dává e jen 1 vrstva? Pokud ano, nedává se podélná výztuž ve ztraceném bednění, jen se tam provlečou roksory zabetonované v pasu?

2) Pokud mám v plánu stavět z tvárnic Ytong 375 lambda, jako šířku ztraceného bednění dát? První řadu budu mít z cihel tl. 300, aby mohlo být spodek stavby zateplen XPS polystyrenem. Stačí dát tedy šířku 300, nebo mám dát šířku 400?

3) Nechali byste v tomto případě šířku základového pasu 500, nebo 600 (v projektu mám 650, ale známý bagrista má lžíci 500 a 600).

4) Děkuji za případné další připomínky k navrženému řešení.

Přílohy

20181015_170854.jpg

Pavel Novy 6. 11. 2018 9:47:39

Na stavbách se pohybuji často. Všichni cpou štěrk do základové spáry, železo do pásů, železo do ZB svisle, vodorovně, uhlopříčně:-), odkopávají nepodsklepené baráky, drenážkují atd......Já si nechal udělat základní geologický průzkum a na základě toho mi statik navrhnul vše. Vypracoval prováděcí projektovou dokumentaci a já to skládal jako lego :-)


A největší sranda je, že když jsem se ptal pro dělá to či ono, prakticky mi nebyl schopen nikdo odpovědět, krom klasiky " Bo tak se to přeci dělá všude, ni :-) "

Stavěl jsem na jílovitém podloží, poddolované území (Ostravsko-Karvinsko), na malinkém kopečku. Statik dal železo (roxor 12) jen do jedné řady ZB, oproti 2 řadám 16, které tam měl projektant v projektu pro SÚ :-) Rozdíl byl i v šířkách pásů a ZB. Statik je měl užší. Zda ti to pomůže , nevím.

Spíše než na množství je třeba dávat pozor na kvalitu provedení. Tzn. dostatečné krytí výztuže betonem, správné provedené přesahy a umístění výztuže. Takže položená kari sít s přesahem jednoho oka, umístěná někde kolem středu tloušťky podkladního betonu asi moc význam nemá. [strike][/strike]

Matne 28. 10. 2018 13:07:58

Ještě přidávám zákres, jak to mám v plánu. Vyztužení základového pasu v PD nemám, ale všichni stavebníci kolem základ vyztužují a radí mě, abych to udělal taky. Prosím o názory. Děkuji moc. Budu objednávat roxory a kari sítě, tak ať objednám co mám a ve správném množství.

Matne 28. 10. 2018 10:38:21

Děkuji, chci se ještě zeptat, mám dát vodorovnou výztuž jen při položení 1. vrstvy (budu dávat 2 vrstvy), nebo mám dát i vodorovnou výztuž do té druhé vrstvy, na kterou již přijde vybetonování "desky"?

Pavel Novy 28. 10. 2018 3:10:11

Vše má řešit projekt. Bohužel v projektu pro Stavební povolení bývá málokdy podrobnější info. Pro bezpečnost projektanta se pak stává, že použije větší dimenze ZB, více železa atd. Vyhází z minulých zkušeností a projektů. A hlavně vy to platíte :-) Pokud srovnám můj projekt pro SP a prováděcí projekt, je to výrazný rozdíl. Takže teoreticky může být základový pás jen 50 cm (možná i 40 cm), ZB by mohlo být klidně 30 cm. 2 řady jsou kvůli zateplení základů. Železo by mohlo být možná jen v poslední řadě ZB. U svislé výztuže nevidím smysl. Nic méně to vše jsou otázky pro projektanta :-) Třeba má pádný důvod proč to vše tak navrhnul. Bez znalosti podloží, projektu, lokality, těžko posuzovat.

Matne 27. 10. 2018 17:16:46

Děkuji za reakci. Posílám detail z projektu. Popis uvedený není. V TZ je zmínka o bednících tvarovkách nad základovým pasem. Prováděcí PD nemám.

SlaMeR

SlaMeR 26. 10. 2018 6:00:06

Dobrý den,
to stavíte bez projektu? Všechno na co se ptáte budete mít v projektu základové desky a v řezu domu.
Hlavně není lehké jen tak odpovědět na co se ptáte. Musíte mít udělané statické výpočty a né to naplácat jen tak a říct si, že jste ušetřil.
Když už se ale do toho takhle hrnete, tak vám napíšu jak to mám já. Pasy 60 cm, ztracené bednění 40 cm (výztuž musí být svisle i vodorovně).
Hodně záleží co vlastně stavíte. Já třeba dvoupatrový dům.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama