Posouzení k likvidaci srážkových vod

Veha
20. 8. 2018
Dotaz
1 komentář

Dobrý večer,

prosím napíše mi zde někdo, kdy potřebuji posouzení k likvidaci srážkových vod? Kde ho seženu? A kdy ho vlastně potřebuji?

děkuji

Věra

zero2 20. 8. 2018 23:02:03

Podle zákona se musí srážková voda, tj. dešťová a sněhová, zpracovat na daném pozemku, neboli, není automaticky dovoleno ji směřovat ven z pozemku - tj. nemůžete nasměřovat konec trubky okapu mimo váš pozemek, pokud si nedomluvíte věcné břemeno onoho pozemku na zpracování vašich srážek..
Jsou obce, které mají srážkovou kanalizaci, tj. kanalizaci, co odvádí vodu ze silnic a podobě a která obvykle není vyústěna v čistírně odpadních vod. Pak můžete požádat o připojení k této kanalizaci. Obvykle vám nepovolí připojit okap (tj. zpracování srážkové vody) na splaškovou kanalizaci (tj. té, co vyúsťuje do čistírny odpadních vod). Za vypouštění srážkové vody do kanalizace se platí dle půdorysu střechy a podle průměru srážek na m2 ve vaší oblasti.
Neboli, srážkovou vodu, musíte nějak vsáknout či zpracovat na zbývající části pozemku. K tomu se udělá projekt vsakování - tj. nejprve se musí posoudit, zda-li je půda vůbec schopná vsakování, neboli, pokud je podložím skála, vsakování asi žádné nebude a budete to muset řešit jinak. Proto např. je ve stavebním zákoně podmínka, že nemůžete zastavět více než 50% pozemku, resp. musí zůstat více než 50% plochy schopné vsakování, pokud není územním plánem povoleno méně.
Dalším způsobem jsou retenční nádrže a využití jímané vody na zalévání či jinak (splachování a podobně). Tento druhý způsob je nyní preferován, viz dotace Dešťovka.
A poslední možností je zelená střecha, tj. vegetační povrch na střeše, tam logicky je ve větší míře srážková voda využita.
Neboli, srážkovou vodu a její likvidaci řeší projektant, ten navrhuje řešení - pokud mu řeknete, že nechcete retenční nádrže, tak on musí zkusit jiné řešení, tj. třeba zajistit hydrogeologický průzkum, aby se potvrdilo, že vsakování je možné.
Viz např. https://www.pocitamesvodou.cz/otazky-a-odpovedi/13-podle-jakeho-zakona-je-povinnost-hospodareni-s-destovou-vodou-definovana-pro-stavebniky/ .

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4