Role obecního úřadu při stavebním povolení

Veha
19. 8. 2018
Dotaz
9 komentářů

Dobrý den,

projekt budeme mít brzy hotový. Víme, že pak ho musíme dát k posouzení na hygienu, hasiče, policii. Nevíte na jaký další orgán se má projekt dávat? A jakou roli v tomto hraje obec? Také musí schválit projekt nebo vůbec náš projekt dostat ke schvalování nemusí?

Děkuji

Lukáš Beran

Lukáš Beran 22. 8. 2018 7:57:06

Pokud je to v nějakém ochranném pásmu, tak bude opravdu nutné se spojit přímo s RWE a nechat je, ať se vyjádří. Vyjádření by v takovém případě mělo být rychlé a jednoduché ve smyslu, že tomu nic nebrání a nemají žádné připomínky, ale bude to potřeba. Takže vzít kompletní projekt (důležitá bude situačka) a zajít na RWE.

Na vsak posudek být musí od nějakého hydrogeologa. Je to kvůli tomu, co už zde bylo napsané - vsakovací poměry jsou různé a liší se podle podloží. Některé podloží vsakuje dobře, jiné hůře a jiné třeba vůbec. Proto je potřeba ten posudek, aby oprávněný hydrogeolog tyto vsakovací poměry posoudil a podle toho navrhl adekvátní vsakovací objekt.

Ano, před žádostí o vynětí ze ZPF to musí podepsat stavební úřad.

Petr 21. 8. 2018 21:23:00

Dobrý den Věrko,
reaguji na Vaše dotazy směřující k získání stavebního povolení.

Pokud máte zájem o pomoc, kontaktujte mne na e.mailu pavel-sykora@centrum.cz a pokusím se Vám pomoci.

Přeji hezký večer.

Veha 21. 8. 2018 21:09:44

Děkuji zaodpověď. Jak tak koukám do té zprávy od RWE, tak je vidět podle toho plánku, že přes náš pozemek nic nevede, pouze je tam uvedeno, že se plynové přípojky nachází v blízkosti, takže by podle mě mělo toto vyjádření stačit.
Mám ještě další otázky, snad to nevadí. :-) Chci zeptat na ten hydrogeologický posudek na vsakování deš. vod. Tento posudek je povinný? A dává se ke schválení komu konrétně? Jen SÚ nebo např.i Odboru živ. prostření nebo Kraj.hygienické stanici? Potom také co se týká vynětí ze ZPF - v článku je psáno, že tato žádost musí být podepsaná příslušným SÚ, tzn než tuto žádost odevzdám na Ochranu ŽP (tam se má dát ke schválení, že?), tak ji nejdřív musím tedy odnést na SÚ? A doporučil byste mi nějakou firmu? Předpokládám, že ji máte z Benešovka, což by se nám také hodilo...... A poslední dotaz: ten dokument zabývající se vyhodnocením důsledků umístění stavby na ZPF - ten byste mi poskytl? :-) Vím, že je to Vaše know-how, takže budu chápat, pokud ne, ale přesto se ptám.:-)
moc děkuji
Verka

zero2 21. 8. 2018 20:31:45

Je rozdíl, pokud vám správce sítí automatickým systémem ukáže, že v daném obdélníku nejsou žádné jeho sítě nebo tam nezasahují ochranná pásma. Pak je to pro SÚ doklad o tom, že záměru tam něco stavět nic nebrání.
Pokud ale tam nějaká síť či ochranné pásmo je, toto samozřejmě nestačí a aby se tam něco mohlo provádět, musíte se správcem sítě jednat o vašem záměru a on vám určí podmínky, za kterých v jeho ochranném pásmu můžete něco dělat. Tedy, pak platí ta zmínka o nemožnosti použít vyjádření jako souhlas se záměrem (potvrzení vydává automaticky systém, který ale nemůže nahradit to vlastní posouzení záměru).
Tedy, nejspíše vás čeká návštěva na RWE a tam se zeptat, jak dál postupovat, komu od nich tu dokumentaci dát k posouzení a za jakých podmínek a kdy se vám vyjádří. Určitě pro ně bude rozdíl, pokud v tom pásmu budete chtít dělat drátěný plot nebo pokud v pásmu chcete stavět základy pro dům.

Veha 21. 8. 2018 20:09:58

Dobrý večer Lukáši, mám dotaz? Co se týká vyjádření od ČEZu, RWE a CETInu, myslíte, že nám bude stačit jen vyjádření k existenci sítí nebo musíme všem posílat projekt a vyžádat si nějaký souhlas? My přípojky k pozemku už máme zavedeny, kaplička tam je, takže by mohlostačit to vyjádření nebo ne?......
Co se týká totiž například RWEéčka, tak jsem se vysloveně na SÚ ptala, co konrétně potřebují, jaké vyjádření a tak, a bylo mi řečeno toto: "RWE Vám vydá souhlas s činností v ochranném pásmu plynovodu (stačí vyjádření k existenci sítí v okolí stavby – RD, přípojek, oplocení). Tak si nejsem jistá, co je teda pravda, protže ted mi to vyjádření k esixtencí sítí přišlo a je tam poznámka: "Toto stanovisko NELZE použít pro jednání s orgány státní správy ve věcech územního plánování a stavebního řádu , pro územní řízení, řízení o územním souhlasu, veřejnoprávní smlouvy pro umístění stavby, zjednodušené územní
řízení, ohlášení, stavební řízení, společné územní a stavební řízení, veřejnoprávní smlouvu o provedení stavby nebo pro oznámení stavebního záměru s certifikátem autorizovaného inspektora.
Takže ted už tuplem nevím, co mám tedy dokládat.
děkuji
Verka

Veha 21. 8. 2018 19:32:10

Děkuji, mrknu na to pořádně to pročtu!

Verka

Lukáš Beran

Lukáš Beran 21. 8. 2018 10:00:33

Důležité již bylo napsáno, ale můžete se kouknout na naše články https://stavba.selfici.com/2015/12/vyrizeni-stavebniho-povoleni/ a https://stavba.selfici.com/2015/06/projektova-dokumentace/, kde jsme to detailně popisovali pro náš dům.

Veha 20. 8. 2018 20:23:51

Děkuji za odpoved!
Vera

zero2 19. 8. 2018 15:58:42

S tím, kam to dávat na posouzení, vám poradí projektant, protože musel připravit podklady pro to posouzení, pak i stavební úřad a liší se to případ od případu, podle toho, co chcete stavět a jaké to má dopady na okolí, např. pokud chcete tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, pak to bude znamenat zvukovou zátěž pro okolí a tak se k tomu musí vyjádřit hygiena a podobně.
Obec je většinou vaším sousedem, pokud sousedíte s nějakou místní komunikací, která je ve vlastnictví obce a majitelé sousedních pozemků se k stavbě vyjadřují.
Souhlas je nutný na územní řízení, tj. na druh, rozměry a další vlastnosti stavby, tj. zajímá je více vnější vzhled a rozměry než stavební detaily, které se řeší v stavebním řízení.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4