Chceme studnu - jaké průzkumy a od koho povolení?

Veha
13. 7. 2018
Dotaz
4 komentáře

Dobrý den,

budeme stavět dům a chceme si nechat udělat studnu. Vodu z ní budeme využívat pouze k zalévání zahrady. Chci se zeptat, co všechno k povolení studny potřebujeme. Dočetla jsem se, že si budeme muset nechat udělat hydrogeologický posudek a/nebo hydrogeologický průzkum. Nějak jsem nedokázala zjistit, jaký je zde rozdíl a jestli potřebujeme oba. Také jsem se dočetla že je potřeba projekt studny.............. A také si nejsem jistá, kdo toto pak schvaluje. Hygiena? Nebo stačí pak tento projekt a posudek/průzkum poslat na SÚ spolu s žádostí o povolení stavby?

Poradíte někdo prosím?

děkuji

V.

sumyy

sumyy 15. 7. 2018 1:46:08

Mockrát děkuji za odpověď .

zero2 15. 7. 2018 1:04:51

Jak jsem psal - je tu územní řízení a vodoprávní řízení - tj. umístění stavby a nakládání s vodami, obojí provádí odbor životního prostředí, ne stavební úřad.
K provádění vrtu při obvyklejším postupu jako průzkumného vrtu ještě ohlášení zahájení provádění průzkumných vrtů na obecním úřadě, tohle bude vědět firma, co to bude dělat.
Doporučoval bych zajít na odbor životního prostředí a zeptat se tam, co přesně budou potřebovat - pro uzemní řízení to bude rozhodně poloha vrtu - z té se dá určit, zda-li v okolí nejsou další studny či jestli je dostatečně vzdálená od znečišťujících věcí (silnice, ...).
Zrovna takové řízení absolvujeme a chyběla nám tam právě správná poloha (ideální jsou katastrální souřadnice, popř. vzdálenosti od hranic pozemku), situační nákres širších vztahů v měřítku 1:100000 až 1:50000 a vyjádření správců inženýrských sítí.

sumyy

sumyy 14. 7. 2018 22:39:55

Dobrý den ,
chtěl bych se zeptat jaké jsou ještě třeba vyřídit povolení na úřadě .
Děkuji za odpověď Samec .

zero2 13. 7. 2018 15:16:40

Začal bych tím, jestli chcete studnu (tj. do malé hloubky, ale širokou) nebo vrt (do větší hloubky, ale úzký). To záleží na tom, v jaké hloubce leží pramen.
Zkusil bych oslovit nějakou firmu, co v okolí dělá studny/vrty, ti by mohli poradit - mají znalosti, proutkaře a také ví o schopných projektantech.
Hydrogeologický průzkum je zkoumání poměrů přímo na místě, tj. na pozemku napíchnou sondy a měří, kde by byla voda, pak kouknou do geologických map, kouknou kde v okolí jsou další studny, jak daleko jsou místa, která hrozí znečištěním vody, nechají si říci, kolik vody budete potřebovat a navrhnou řešení - vrt či studna.
Posudek se pak potřebuje k tomu, aby se stanovily podmínky k čerpání vody, tj. stanoví maximální objem vody, co lze vyčerpat, např. u našeho vrtu hloubky 30m je to 0,6l/s.
Samotné povolení se skládá z územního řízení, tj. jestli můžete studnu vybudovat a pak se souhlasu s čerpáním vody z něho. Obvykle se spojuje a dělá to odbor životního prostředí.
Obvyklý postup při stavbě vrtu je ten, že se najde místo k vrtání, pak se pošle na obecní úřad oznámení o zahájení průzkumných prací a za 14 dní se vrtá do hloubky max 30m. Pokud se najde voda a je vhodná, pak se následně vrt legalizuje, tj. udělá se projekt, posudky a jde se na odbor životního prostředí. Vrt stojí řádově 1000 Kč/m, projekt asi 10 000 Kč, vybavení vrtu řádově 10 - 20 000 Kč, úpravy kolem vrtu 5 000 Kč.
Viz např. http://www.studny.info/ .

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4