Inženýrské sítě ve správě soukr.osob

Veha
19. 3. 2018
Dotaz
1 komentář

Dobrý den, prosím o radu. Kupujeme pozemek a budeme stavět RD. Nyní jsme se dozvěděli, že inž. sítě (vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení a komunikace) nejsou ve

vlastnictví ani správě obce, ale soukromých majitelů. Co to pro nás znamená? A jak vlastně majitele těchto sítí zjistit?

děkuju za rady!

Věrka

zero2 19. 3. 2018 18:34:55

Toto znamená podle mého názoru dost problémů.
Nejhorší je komunikace. Pokud je toto, pak musíte si zajistit přístup k pozemku. To se dá udělat dvěma způsoby - podílem na komunikaci a/nebo věcným břemenem (resp. chůze a cesty, tj. aby tam šlo projít a projet vozidlem, jsou to dvě břemena). Lepší je podíl, i když znamená podílet se na nákladech.
Pak tu je osvětlení - to může znamenat, že se budete muset podílet na nákladech a budete stále v područí.
Kanalizace a vododovod - většinou jde jen o přípojky, tj. ne o vlastní vodu a odvádění splašků. Tam po vás budou chtít připojovací poplatky. Ty asi nebudou jen tak. Problém bych viděl v tom, že i kdybyste se rozhodli vybudovat svoji přípojku, asi budete muset křižovat tu komunikaci či jiné soukromé pozemky a tak po vás budou chtít peníze za věcné břemeno inženýrských sítí. Můžete samozřejmě si postavit vlastní studnu/vrt, s ČOV to bude horší, protože budete muset dokázat, že ekonomicky je výhodnější než se připojit (připojit ke kanalizaci je povinnost, pokud je to ekonomicky odůvodnitelné).
Vlastníka zjistíte z katastru (u těch novějších by tam měly být věcná břemena vlastníků připojky) či na stavebním úřadě (někdo to musel postavit a tak úřad musel posvětit územní rozhodnutí) nebo od sousedů.
Problém je v tom, že tyhle věci musíte mít k stavebnímu povolení/ohlášce a tak moc na výběr nemáte - leda žádat snížení ceny (jeden čas se uvažovalo, že pozemek bez napojení na sítě ztrácí na hodnotě nejméně 250 Kč/m2).
Podle mého názoru je bez důkladného zajištění vašich práv břemeny koupě takovéhoto pozemku trochu riziko.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4