Cirkulace TUV

BeasT
16. 1. 2016
Dotaz
6 komentářů

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně použití cirkulačního čerpadla pro TUV. Projektant nám ho dal do projektu viz příloha, ačkoli když se nás na to ptal, tak jsme se domlouvali, že ho dávat nebudeme. Je mi jasné, že je to kvůli dlouhé vzdálenosti dřezu od bojleru, ale je skutečně nutné používat cirkulační čerpadlo? Příjde mi, že je to celkem dost nákladná investice (čerpadlo od 4 500 Kč + trubky pro smyčku a další práce vodáka). Navíc představa, že se mi tam bude točit voda dokola a ochlazovat se, při tom si něco vezme ještě čerpadlo (ačkoli je to asi minimum) i když jí nebudu využívat, mi nepříjde ekonomický. Navíc, pokud má člověk myčku, tak teplou vodu ve dřezu využívá jen na nějaký krátký a malý opláchnutí. To už mi příjde ekonomičtější odtočit trochu vody, když u nás stojí kubík 20 Kč. Ovšem tohle není zase moc komfortní a časem by nás to určitě štvalo. Jako nejlepší řešení mi připadá použít průtokový ohřívač pod dřezem nebo nějaký ohřívač na 5–10 l. Tarif EE budeme mít D45d.

Prosím tedy o radu, jestli cirkulaci dávat nebo ne a jak byste řešili okamžitý přísun TUV ke dřezu, děkuji.

zvirek 15. 1. 2020 11:00:52

oběhová čerpadla úsporná sice jsou, ale bojler musí ohřívat nonstop, resp. u mě tepelné čerpadlo, což znamená ho zbytečně honit. Já jsem spokojený s nastavením spínacích hodin, postupně jsem si s rodinou upravili časy, aby to všem vyhovovalo a teplá voda je k dispozici vždy když je třeba.

pando 15. 1. 2020 10:32:58

Dobrý den,

také jsem řešil jestli instalovat nebo ne jako vy. Každopádně jsem byl rád, že jsem tam dal trubky navíc do 2x koupelna a kuchyně. Zjistil jsem, že natahování teplé vody trvá fakt dlouho. Obzvlášť ve sprše to bylo nepříjemné. No musel jsem zavolat topenáře, jestli by mi mohl zapojit nějakou cirkulaci. Přijel k nám s nějakou jednotkou Afriso v polystyrenové izolaci a pověsil to a stěnu. Instalace trvala krátce, říkal, že se o to vůbec nemusím starat. Nastavily jsme si časový program cirkulace, ale říkal, že i to je skoro zbytečné, jelikož dnešní čerpadla jsou extrémně úsporná. Já to ale chtěl. Musím říct, že ten komfort je návykový. Když přijede dcera s rodinou na týden, tak říká, že když se vrátí domů a vypouští tu studenou vodu tak je jí líto jak se plýtvá s vodou.

Zajímalo by mě kolik vody se takto vyplýtvá jen v ČR.

Pando

Pavel

Pavel 16. 1. 2016 19:42:15

Tech par trubek bych natahal urcite, ale neni treba to zapojovat.
Az to zapojite, tak cerpadlo bud na spinaci hodiny, jak ma napsane zvirek, pripadne mit jeste v mitech odberu tlacitko 1/0, kterym zapnete cerpadlo rucne mimo dobu spinacich hodin.. V kuchyni to moc vyznam nema, pac tam potrebujete teplou hned, v koupelne uz je ale vyznam vyssi. Nez vlezete do prchy ti to zmacnekte a do 30 sekund mate teplou vodu. Berte na vedomi, ze tom obehem se zadne teplo neztraci, ale co vychladne zustane vestenach, vlastne si takto "topite".
No a pak je moznost mit jenom jednotrubkovy rozvod a treba v kuvhyni pod linkou maly prutokac, ktery ty 3 litry vody bude mit k dispozici. Do prutokace napojite normalni teplou vodu, on jenom ohreje tu trochu, co je v trubkach studena.
No a poznamka nakonec. Tu teplou v kuchyni beztak vyuzijete. Az bude decko, tak cekat s vymitim lahvicek a misek az na mycku je dost nepredstavitelne.

zvirek 16. 1. 2016 13:29:38

Tak já to natahané mám, ale nikoliv kvůli kuchyním ale spíše kvůli koupelnám, byť ty nejsou od bojleru nejdál, cca 5 metrů, ale kuchyně je dál cca, 10. Čerpadlo určitě neběhá pořád, dáte si ho na spínací hodiny, kde si většina lidí nastavuje ráno a večer časy sprchování a koupání, případně teplou do kuchyně na nedělní vaření:-) Myslím že ten komfort za to stojí a čekat byť třeba jen 30 sekund na odtečení studené vody mi přijde nehodno 21. století.

BeasT 16. 1. 2016 10:45:32

Děkuji za odpověď.
Jelikož se v kuchyni motám spíš více já než přítelkyně :-), tak vím, že ta spotřeba je opravdu jen na nějaký oplach jednoho nebo dvou kusů nádobí, pokud ho rychle potřebuji. Určitě nepočítám s tím, že se bude mýt ve dřezu nádobí z nedělního oběda apod. Jinak se jedná o novostavbu. Dispozice jsme si navrhovali sami s lehkými úpravami od projektanta a tohoto nedostatku jsem si byl tak nějak vědom. Ovšem rozložení místností pro nás bylo takto ideální. Ohřívat TUV budem elektrickým bojlerem, ale teď jsem začal laborovat s myšlenkou kompaktu bojleru s tepelným čerpadlem. Nevím ale ještě, jestli to bude vůbec momentálně proveditelné, protože technická místnost není největší.

Jiří Kubíček 16. 1. 2016 9:53:56

Zdravím, ono záleží na tom, čím tu TUV ohříváte, jak často ji v kuchyni potřebujete (vám se možná zdá, že skoro vůbec, ale zeptejte se na to manželky) a jaká je cena vodného a stočného. Jestli u ás stojí voda pouze 20,-Kč (u nás třeba 90,-Kč kubík) a teplou vodu v kuchyni potřebujete minimálně, pak je nesmysl TUV točit a stále dohřívat, určitě se vám více vyplatí ji odpustit. Nikdy ale nevíte, co bude v budoucnu, proto doporučuji natáhnout o jednu trubku více a mí vše připravené na doplnění a zapojení oběhového čerpadla. Těch pár metrů jedné trubky navíc je za pár kaček. Jestli jste ale rozhodnut, že TUV budete celý život ohřívat jen elektřinou, pak můžete dát do kuchyně průtokáč a trubku na TUV tam vůbec netahat. Každopádně nevím, zda se jedná o novostavbu, ale jestli ano, tak měla být naprojektována tak, aby veškerý odběr TUV nebyl daleko od bojleru.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4