Hrubá stavba ze škvárobetonu - dokončit?

Libor30
20. 9. 2015
Dotaz
13 komentářů

Zdravím všechny stavitele. Mám možnost dostavět částečně svépomoci hrubou stavbu rodinného domu. Bohužel byl stavěn z nechvalně známých škvárobetonových tvárnic svépomocí. Stavba je suchá (pod první řadou tvárnic je izolace IPA ), obvod základové desky je natřen asfaltem ale to bych ještě asi řešil dodatečnou hydroizolací a zateplením, střecha vypadá také dobře. Vše ostatní bych musel dokončit (zateplení, elektroinstalace, okna, vnitřní omítky, rozvod vody atd.). Potřeboval bych však poradit jestli je rozumné stavbu dokončit (upřímně se mi jí moc bourat nechce). A dále:

1) Jakou izolaci na fasádu. Škvárobeton bude mít mizerné izolační vlastnosti a tak bych to rád dohnal touto cestou. Vata, polystyrén, chytrá izolace?

2) Jakou sílu izolace?

3) Jak lze řešit přesah střechy v případě, že zvolím třeba izolací o síle 20 a více cm ?

Lze přesah plechové střechy nastavit?

4) Znáte případně dobrého architekta, který by dokázal pomoci a navrhnout dostavbu?

( Jsem z Říčan u Prahy)

Vím, že hrubá stavba není z dobrého materiálu a že dnes je na trhu mnoho kvalitních cihel a tvárnic ale i tak bych chtěl dosáhnout rozumné energ. nenáročnosti dobře provedeným zateplením + počítám s rekuperací vzduchu a vytápěním VZT, protože čerstvý vzduch je pro mě důležitý..

Přílohy

01pohledzulice.jpg

02pohledzezahrady.jpg

DSCN0585.jpg

DSCN0586.jpg

Libor30 22. 9. 2015 19:20:06

Cenově je to výhodné a ještě by majitel snad i o něco cenu snížil.. Už ted je to téměř za cenu pozemku, který je v dobré lokalitě. Ve zdech trhliny nejsou a v základech také ne.

Dokonce jak už to i někdo psal. Konečný vzhled by byl zajímavý a moderní (funkcionalistický). Jednak díky cube tvaru (kostka), kterou jsem chtěl a i dispozičně mi vše sedí a v prvním patře dokonce ještě nejsou příčky.Je to jeden krásný otevřený prostor který si můžu rozdělit dle libosti.

Začnu tedy s měřením radonu.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka 22. 9. 2015 19:01:36

Zdravím.

Radon určitě změřit.

Pokud je půdorys RD vyhovující, tak proti použitým materiálům nemám vůbec nic. Pokud nepraskají základy a ve zdech nejsou trhliny, tak není důvod k bourání.

Osobně bych uvnitř zvolil jádrovou omítku + armovací síťka + "bílá točená mnichovská fásáda". Cenově to vychází o něco dražší než štuk, ale je to méně pracné a o poznání pevnější.

Z venku EPS, mno tak minimálně 12 cm, lépe 16 cm.

Střecha je už pořešená.

Pokud je to cenově výhodné, dobrý projekt + dobrá lokalita a vyjde ten radon, tak bych se toho nebál.

Jirka

Jirka 22. 9. 2015 13:36:49

Osobne bych to zboural, ale to pocitam nechcete. Kazdopadne takto svepomoci co dum dal se postavilo xxx domu, a stoji dodnes, max se zateplili. V tomhle dome vidim dokonce i moznost ze bude vypadat moderne kdyz si clovek pohraje s okny a dispozici uvnitr v ramci nenosnych pricek coz vypada ze pujde..

Zacal bych urcite zmerenim radonu a videlo by se

Pavel

Pavel 21. 9. 2015 11:56:15

Dychani stavby a neprodysnost je super marketingovy trik. Jestli je funkcni hydroizolace, neni treba prodysnost resit. Je to jen tahanjnpenez. Ale muzete si dat na zed co chcete. Jinak te chytte izolace staci opravdu jen polovina oproti vate/EPS, ale je vice nez 2x drazsi.

Libor30 21. 9. 2015 10:49:29

Děkuji za cenné rady. Co se týče typu izolace. Nebylo by lepší použít vatu třeba Isover NF 333 200-300mm? U polystyrenu se bojím neprodyšnosti.. Nebo na výstavě For Arch jsem viděl tzv. chytrou izolaci, která se snadno aplikuje a má prý větší životnost než vata a je prodyšná.. Dokonce prý stačí i poloviční tl. proti vatě ale to se mi moc nechce věřit. Jsem laik proto se ptám :)

Honza 21. 9. 2015 6:26:57

S tím polystyrenem bez kotvení jen na lepidlo bych byl opatrný. Ne každý polystyren to ustojí - navíc u tloušťky 20 cm a stejně tak by se nemělo používat běžné lepidlo.

Pavel

Pavel 21. 9. 2015 6:18:12

Zdravim. Podle me to nebourat a dodelat.
1)Ne ze by radon nebyl riziko, zalezi na mnozstvi, ale s vetranim by to nemusela byt takova tragedie. Nechte si radon zmerit a hura do toho.
3) Izolace odhadem kolem 20 cm, klidne klasicky EPS. Do 2 pater se EPS bezne jenom lepi, bez pomocnych kotev. Kotvama se vyztuzuje jenom v narozich. Jestli je vodorovna hydroizolace Ok, tak to bude v pohode.
Strecha prodlouzit lze, kdyz tak se vlozi tramy pod stavajici krov a natahne se to.
6) Zalezi na typu tvarnic, ale rozvody udelat pujdou. Drive se taky delaly a pokud vim, staticke vypocty se od dob skvarovych tvarnic nezmenily. Vetsina se nataha beztak v zemi a jde jenom o svisle drazky. Kdyz bude nejhur, tak SDK predstena nebo v inkriminovanych mistech dozdit predstenu treba z Ytongu - takto se dodelavaji predsteny treba u zdeni z VPC, pac tam opravdu nic nezasekate. Ale toto lze minimalizovat rozvrzenim rozvodu.

Libor30 20. 9. 2015 21:32:31

Děkuji za dobré informace. Něco jsem si nastudoval ohledně škvárobetonu.

1) Radon by se dal změřit. Vyskytoval se podle nějaké studie z ČVÚT do nějaké doby než se na to přišlo a také měření prokázalo velké rozdíly mezi dodavateli těchto tvárnic.

2) Na fotce jsou dva typy tvárnic ale škvárovka převažuje..Jestli jsou duté ted nevím. Až se dostanu v Říjnu na stavbu tak zjistím a zkusím i udělat nějaký test tvárnice a vyvrtat do ní nějaký otvor abych viděl jestli materiál drží.

3) Údajně má škvárovka má akumulační schopnost ale izolační nic moc i když podle studie je na tom lépe než panelové byty které se dnes hojně zateplují. Tak jako tak počítám opravdu s kvalitním zateplením tak jako třeba u pasivních domů..

4) Akustika je dobrá to jsem si vyzkoušel nedaleko jezdí vlak. Hlavně Tepelná izolace funguje ve většině případech výborně i jako akustický materiál. Akustika už je můj obor :)...

5) Nejvíce se bojím statiky i když vše vypadá dobře.Pak správné volby zateplení
aby stavba nevlhla a neplesnivěla (byt je ted suchá..). Dále jak jste psal aby v tvárnicích vše dobře drželo a nedrolila se byt dnes existují různé chemické kotvy nebo chytrá izolace, která jako polyreutanová pěna se přilepí na zed :)

6) Kvůli rozvodům i kdyby byla tvárnice plná přemýšlím, že bych stěny obložil
sádrokartonem a potom bych si je mohl udělat jak budu potřebovat.

S tou střechou to je dobrá zpráva. Zkusím ještě tedy zjistit další informace a rád bych se na Vás pak obrátil. Případně projekt od domu mám.. Kontakt na mě je libor.boukal@email.cz

Honza 20. 9. 2015 19:30:31

To su tak starý? :))))
OK... Já na fotkách vidím dva typy tvárnic. Nicméně úskalí vidím v několika bodech
- jestliže nebyla použita odleželá škvára pro výrobu, tak lze předpokládat zvýšený obsah radonu. Jeho škodlivost nebo mediální škodlivost není zcela v mých znalostech. Každopádně radon se dnes rovná průšvih
- tepelně nic moc, takže je nutno řešit externí zateplení a jestliže jsou duté, budete mít problém s kotvením tohoto zateplení. Tloušťka stěny byla kolem 4 cm, cože je málo i na rozvody
- akustika - neznám přesné hodnoty, ale není tam mnoho pevné hmoty a po zateplení se hodnoty ještě zhorší
- tloušťku zateplení jsem schopen vám napočítat, když budu přesně znát skladbu tvárnice
- staticky pro vaše potřeby nevidím problém
- přesah střechy není problém, provede se prodloužení atiky OSB deskou a následně natavením hydroizolace.

Architekt nejsem, ale projektant ano. Kdybych mohl pomoci jsem Vám k dispozici.

Libor30 20. 9. 2015 19:21:41

Dobrý den. To už bohužel netuším není to moje doba a hlavně jsem elektro konstruktér a stavební materiály nejsou můj obor :) Tyhle jsou snad z nedaleké cihelny....

Honza 20. 9. 2015 19:13:55

Dobrý den,
škvárobetonové tvárnice jsme si kdysi i sami vyráběli :) zajímavá vzpomínka.
Máte na mysli tvárnice se dnem, které se obrací dnem nahoru a zdí se na maltu?

Libor30 20. 9. 2015 19:06:53

Ach jo. Dík za nic neříkající odpověd. Vzhledem k tomu, že se z toho stavělo cca 40let do revoluce tak vidím, že jste toho moc ještě asi neviděl :D Hlavně nevím proč odpovídáte když nevíte ani co to je :D

Když odpoví někdo kdo tomu rozumí budu velmi rád. Děkuji :)

zvirek 20. 9. 2015 18:20:30

Ty jo, škvárobeton, to jsem ani nevěděl, že něco takového existuje, už podle názvu to zní nevábně :-)
Ale když vidím jak si lidé staví domy z flašek od piva, z rákosu, nebo ze slámy .... Jen aby to nedopadlo jako v pohádce o 3 prasátkách :-)

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4