Voda ze studny jen na WC, nebo do celého domu ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
30. 7. 2015
7 komentářů
Dotaz

V kopané studni, kterou jsem chtěl půvdoně jen na zalévání, mi dozor doporučuje využít průchodu do technické místnosti a za hlavní uzávěr připravit ventil, kterým by se dala voda hnát do celého domu, kromě baterie kuchyně, která by měla odbočku ještě před tímto ventilem kvůli pitné vodě.

Nechci žádnou složitou domácí vodárnu, ve studni plánuji ponorné čerapdlo: EASYPUMP E-DEEP 1200, dále by v technické místnosti prý stačil ventil k redukci tlaku.

Docela se mi ta myšlenka vody pro celý dům líbí, jen nevím, jestli malé odběry v koupelnách atd. neodrovnají rychle to čerpadlo a jestli třeba není lepší nápad rozvést to jen na WC ?

Ještě se zeptám, zda není problém s připojením odvápňovacího zařízení např. BlueSoft S 75 EKO - bylo by pro ten společný rozvod ( holt kromě té baterie kuchyně, ale aspoň bude ve vodě k pití dost vápníku :_)

kuba 18. 9. 2015 10:38:06

Přesně tak jsme to řešili i u nás.

zvirek 14. 9. 2015 12:21:37

Nakonec jsem dal 2 rozvody jen ty WC, přeci jen tam je ta spotřeba vody největší a zavápňování nehrozí. Samozřejmě auto na zahradě umyji také studniční.

Roman

Roman 13. 9. 2015 19:13:21

Budu řešit něco podobného. Aktuálně nemám možnost se připojit k řádu (teprve se bude dodělávat), takže bude celý dům zásobovaný vodou ze studny. V každém případě budu dělat 2 samostatné okruhy, u kterých bude možné na začátku zvolit nezávisle zdroj vody z řádu nebo ze studny.
1. okruh bude na záchody, pračku a zalévání/mytí auta.
2. okuh bude na pitnou vodu (kuchyně, koupelny)

Do pračky bych se vody ze studny nebál i když tam máte větší výskyt bakterií. Většina pracích prostředků tyto bakterie spolehlivě zabije. Navíc bakterie ve studni jsou téměř ve všech případech. Dá se to řešit automatizovaně, že se na vstup dá průtokoměr s automatických dávkovačem chlóru, nebo se cca 1 za měsíc dva naleje do studny savo.

zvirek 1. 8. 2015 5:18:51

No, to nebude o pár ale o dost tisíc dražší, ani nevím, jestli by to šlo technicky - 2 koupelny, 2 samostatné záchody, patrový dům ... A ke všemu tahat dvoje rozvody ? Navíc máme tvrdou městkou vodu a studniční asi taky bude tvrdá, alespoň sousedi mají, takže pořizuji aquasoftener ( 20 tis ), takže ten bych asi musel taky 2x - to už by se nevrátilo nikdy.

Kdybych to chtěl ke všem vývodům vody, kromě kuchyně, tak mi přijde mnohem elegantnější mít hned za hlavním vstupem městské vody odbočku pro kuchyň a potom hned ventil na přepínání městksá/studna a odtud už ke všem jen jedny rozvody.

Proč ale uvažuji zda všechno, či pouze záchody ze studny má jiný důvod :
Záchody chci dát určitě - 4 členná rodina odhaduji tak 50 litrů/den jen na splachování, u ostatních zařízení a kohoutků se ale bojím, že při malém, ale častém odběru vody ( pračka, myčka - zapíná několikrát za cyklus, umytí rukou po WC atd. ), by to rychle odrovnalo ponorné čerpadlo ve studni, a přeci jen dávat 8 tisíc za čerpadlo třeba každé 3 roky, to je pak návratnost taky v čudu.

Lukáš a Hanka 1. 8. 2015 2:11:19

Ahoj ja bych doporucil uz kdyz se to bude delat,udelat to poradne,tzn. udelat 2 rozvody studna,verejna voda, rozvest do koupelen,k mycce,pracce... udelat pripravu na filtr pokud bude voda spatna a nezapomenout na rozvody ven pres nezamrzny ventil(zaliti zahrady,umyti auta atd.) a taky pokud nebude tepelný čerpadlo zamyslet se na zpetnym obehu teplé vody,sice to vsechno vejde draz o nekolik tisic,ale navratnost v budoucnu bude.

Jirka

Jirka 31. 7. 2015 6:47:23

Ja teda nemam studnu, ale jimku na destovku, ale to nic nemeni. Kazdopadne vodu z jimky mam natazenou na oba zachody v dome, k nicemu dalsimu, u jimku bude sachta kde bude "Darling", nechci ho v dome, pac dela hluk, sice maly, ale hluk, a do domu pujde uz jen natlakovana trubka, vedeni vody k toaletam mam oddelene od studene vody ostatni, takze jen na zacacku bude prepinaci ventil jestli pojedu toalety z radu, nebo z nadrze. Pravda je ze to tedy neni automatika, ale beru to tak ze stejne podzim zima jaro bude nadrz plna takze parada, a pres leto kdyz bude sucho, max prepnu na vodu z radu.

Petr a Yveta

Petr a Yveta 31. 7. 2015 5:43:34

Začínáme teď dělat rozvody a řešíme to samé. Respetive řešili jsme. Máme kopanou studnu 7,5 m, vody tak 6,5-7 m. Určitě ji budeme používat na záchody. S tím jsme ji i dělali. V rámci úspor jsem chtěl zavést i k pračce, ale s tím moc nesouhlasila manželka. Nechali jsme tedy udělat rozbor. Chemicky je voda naprosto v pořádku, ani není nějak moc tvrdá. Bohužel ale obsahuje nějaké bakterie z fekálií (okolo vesnice jsou pole, sousedi mají slepice atd). Takže i pračka nakonec padla. Že bychom se tím i sprchovali, případně koupali, to ani náhodou. Budeme mít nějakou domácí vodárnu v garáži a k oběma záchodům raději dvojité vedení, kdyby náhodou...
Ve vašem případě bych také první udělal rozbor vody, až poté bych se rozhodl kam všude studniční vodu zavedu.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama