Chlazení TČ podlahovým topením, či fancoily ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
23. 7. 2015
5 komentářů
Dotaz

V RD jsem před rozvody, takže jsem plánoval přípravu na klimatizaci, ale nakonec nechci dům ověšovat hnusnými krabicemi, chladit budu předpokládám jen cca 20 dní v roce v létě a multisplit klimatizace mě vyjde pro 4 pokoje v podkroví skoro jako cena tepelného čerpadla, které také mám a má umět i chladit - buď jen do podlahovky ( mám po celém domě ), nebo se dají instalovat fancoily ( ale 1 stojí cca 20 tis. Kč ).

Máte někdo reálnou zkušenost s chlazením pouze do podlahovky ? Je reálné takto něco uchladit ? Dům zděný 30 cm porotherm + 20 cm EPS, 40 cm vaty v podkroví, podlaha anhydrit + lepený vinyl. Rosný bod by měl hlídat senzor připojený k tep. čerpadlu, aby nedošlo ke kondenzaci vody na podlaze.

Tom 5. 10. 2020 19:48:48

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli jste zvolil nakonec chlazeni podlahovkou tepelnym cerpadlem? Jake z tim mate zkusenosti? A pouzivate aktivni nebo pasivni chlazeni? Diky za odpoved

zvirek 30. 7. 2015 9:29:00

No jo, předokenní žaluzie mám v přízemí- a tam takové vedro nebude, ale v podkroví jsou jen střešní okna, sice k nim budu samozřejmě dávat ty markýzy, ale když budou vedra několik dní, tak se podkroví prostě zadusí, střecha je tmavě hnědá, vata 40 cm tam to teplo spíš ještě podrží ...
Asi přeci jen udělám ty rozvody na klimu do 4 podkrovních pokojů - sice to přijde na cca 20 tisíc, ale nebudu muset sekat do hotového domu. Potom počkám do léta na pořádná vedra, zkusím chladit podlahovkou a uvidím.
Abych těch krabic měl co nejmíň, svedu rozvody do jednoho místa, kam ev. přidám multisplit zevní jednotku ( 40 tis pro 4 vnitřní ) a vnitřní jednotky dám jen do těch pokojů, kde to jinak neuchladím.
Fancoily mi dost rozmlouval chlápek přímo od firmy k TČ, vyjde to prý minimálně stejně draho jako klima, navíc to nemá takový výkon a hlavně nesnižuje to vzdušnou vlhkost, která je k pocitu chladu potřeba co nejnižší.
Nic lepšího než klima mě tedy asi nenapadne .....
Jen nevím, kam dát tu hnusnou krabici zevní jednotky - dům je obdélník se sedlovou střechou, na štítové zdi ( kde je TČ ) být nemůže, bylo by to moc daleko do 2 vzdálenějších pokojů, takže pokud chci jen 1 zevní jednotku, bude to muset být někde uprostřed. Na střechu ?

Pavel

Pavel 24. 7. 2015 7:07:59

Si uvedomte, ze pri chlazeni se podlahovka chova stejne jako pri topeni. Cili nabeh chlazeni cekejte alespon den. Pocitove to bude podobne jako chodit po dome s se studenou dlazbou. Takze nejspis v papuckach.
jinak neco to uchladi, kolik, to je otazka. A predokeni zaluzie pomohou celkem dost

zvirek 23. 7. 2015 19:06:31

předokenní žaluzie mám v přízemí, ale v podkroví jsou střešní okna, sice k nim dám předokenní markýzu, ale i tak se bojím přehřívání při dlouhodobých vedrech.
Když nyní neudělám přípravu na klimu, tak do hotových zdí už sekat nechci. Oproti tomu chlazení podlahou žáánou přípravu nepotřebuje - ale nemám s ním zkušenost , zda opravdu funguje ( narozdíl od klimy )

Pavel

Pavel 23. 7. 2015 18:31:17

Podlaha bude mit min 18 stupnu. Pri nizsi teplote uz budete na rosnem bode. Bude ale pocitove velmi studena. Nez fancoily a chlazeni radeji predokeni zaluzie, pripadne pricky z VPC, aby byla dostatecna akumulace.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama