Ohřev vody v kuchyni

Autor: zvirek (79 příspěvků)
16. 2. 2014
7 komentářů
Dotaz

V budoucím RD budu mít kuchyni bohužel poměrně daleko od tech. místnosti, kde bude zásobník TUV ( ohřev plyn, nebo tep. čerpadlo - to ještě nemám rozhodnuté ), stejně tak koupelnu v patře. Koupelna v přízemí bude hned vedle tech. místnosti. Zatímco do koupelen plánuji vést vodu pomocí oběhového čerpadla , které napojím na spínací hodiny, tak aby teplá voda byla okamžitě dostupná cca 2 hod ráno a 2 hod večer v čase, kdy se nejčastěji sprchujeme, aby se voda zbytečně oběhem nechladila, tak v kuchyni je potřeba pouštět teplou vodu během celého dne, a jen v malých dávkách. Proto jsem přemýšlel do kuchyně dotáhnout jen přívod studené vody a v lince mít schovaný průtokový ohřívač, nebo malý bojler ( cca 10 litrů ). Je moje úvaha správná ve smyslu, že se to vyplatí ? A je lepší průtokový ohřívač ( ohřeje vodu jen když potřebuji ), nebo bojler ( aby zbytečně neudržoval vodu teplou, když ji třeba celý den nepustíme ) ?

Peťa a Peťa 17. 4. 2020 18:09:42

dobrý den, řešil jste nakonec ohřev vody v kuchyni prutokovym ohřívačem? Jak jste s řešením spokojen?

Jaromír Bednář 13. 8. 2014 11:07:18

Já bych to tak jednoznačně neviděl. Jednak, průtokáč má obrovský příkon, byť po krátkou dobu. Možná bude potřeba silnější jistič a za ten se něco platí. A druhá věc je ta, že ohřev bojleru, ať solárem, TČ nebo termodynamickým solárnímj systémem je podstatně levnější - skoro zadarmo, kdežto průtokáč si vždy vezme 100%. Naopak si myslím, že myčka a pračka by měla být také napojena na takto levně ohřátou vodu.
A cirkulace také neznamená, že musí běžet pořád. Může být řízená a zapínat jen když se odběr vody očekává, například při vstupu do koupelny nebo pohybovým čidlem u baterie v kuchyni.

Petr Tichý 17. 2. 2014 13:47:14

Budu to mít také tak. Kuchyň vzdálená od zádobníku TUV.
Mám namyšlen malý průtokový elektrický ohřívač pod dřezem.
Ohřev TUV přes kotel na dřevo a AKU nádrž.
Zapojení do kuchyně teplá i studená voda.

Průtokový ohřívač zahřeje malé množství vody. V případě, že zde bude
třeba napustit velké množství (nebo malé a často), bude už ve vedení
teplá voda z hlavního zásobníku, ohřívač se tepelnou pojistkou vyplne.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 17. 2. 2014 10:20:07

V půlcoulové trubce jsou asi tak 2dl vody na metr trubky, takže na 15ti metrech je to skoro 3 litry. Zkuste si pustit tam, kde jste, vodu, a čekejte, než jí odteče těch 6 půllitrů, je to doba, že? Rozhodně tam dejte průtokáč, bojler se na ty objemy nevyplatí.

zvirek 17. 2. 2014 9:55:26

Díky, asi tedy pojedu variantou průt- ohřívač, ty rozvody z tech. místnosti do kuchyně budou mít určitě aspoň 15 metrů, jak jsem to počítal ( ledaže by se vedly pod podlahou, tam by to bylo trochu míň, nevím ještě jak to projektant navrhne, ale úvahu o průt. ohřívači navrhl on.

Takže do té kuch. linky je lepší dát ten průt. ohřívač, než malinký bojler, ano ?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 17. 2. 2014 9:51:38

Varianta s průtokovým ohřívačem je pro kuchyň vcelku vhodná, mám to taky tak. Jednak potřebujete dneska teplou vodu minimálně (myčka používá studenou, na vaření se používá studená, maximálně si ji předehřejete v rychlovarné konvici) a tak by opravdu permanentní odtáčení chladnoucí vody z potrubí bylo jen k vzteku.

Pokud uvažujete s napojením teplé vody z bojleru ve vzdálenějších místech, stejně Vám nepomůže sebelepší izolace, protože rozdíl teplot je obrovský a tím je obrovská i ztráta přes jinak kvalitní izolanty. Takže Vám ten litr a půl, kolik v té trubce bude čekat na spotřebu, vychladne téměř vždycky. Není to až tak o ztrátě energie nebo plýtvání vody, ale nepříjemné to je. V dražších akcích se navrhují cirkulační okruhy, které mají zajistit neustálý oběh teplé vody trubkami, aby nevychládala, což Vy plánujete pro koupelnu, ale pro kuchyň to opravdu asi nemá význam.

Jakub Suk 17. 2. 2014 8:47:36

Podle zkušenosti z mého domu je to zbytečné. Bojler mám v technické místnosti a do kuchyně je to minimálně 8 metrů, trubky tažené po zdi obalené tubexem.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama