izolace podlahy u podlahového topení

Autor: zvirek (79 příspěvků)
9. 2. 2014
14 komentářů
Dotaz

Je rozdíl v izolaci u teplovodního podlah. topení a ve stavbě bez něho ? Předpokládám, že u podl. topení by izolace měla být silnější, aby se netopilo zbytečně do základ. desky. Jaká je dnes doporučená tloušťka izolace pokud je dům stavěn aby vyhovoval nízkoenergetickému standardu ?

Předem děkuji za odpodvědi.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 26. 2. 2014 19:35:01

Polystyreny máte zde: http://www.dcd-ideal.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=140&Itemid=161, foukanou celulózu Vám pro Vaši konstrukci stropu nedoporučuji, volte nějakou rohož z oranžového sloupce zde: http://www.isover.cz/katalog.

U materiálu nenajdete tepelný odpor, ale pouze součinitel tepelné vodivosti (lambda), z něhož si vypočtete odpor (R) a z něho obrácenou hodnotou požadovaný součinitel prostupu tepla (U). Viz metodika v odkazech níže.

Ještě poznamenám, že ono to není jen o tom skládat materiál tak, jak mi to hodí kalkulačka. Bývá to dost důmyslná věc, kterou není dobré podceňovat. Když už nechcete navštívit zkušeného projektanta, aby Vám dům na míru připravil, ponořte se do studia těchto odkazů a postupně si přibírejte další:

http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/prostup-tepla
http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/soucinitel-tepelne-vodivosti
http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/tepelny-odpor-r
http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/odpor-pri-prestupu-tepla
http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/soucinitel-prostupu-tepla
http://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/korekce-soucinitele-prostupu-tepla
http://www.stavebnipolystyren.cz/cs/article/rady
http://www.tzb-info.cz/1223-tzb-2002-soucinitel-prostupu-tepla-vypis-z-revidovane-csn-73-0540-2-2002

Petr Krátký 26. 2. 2014 18:38:37

Tyto hodnoty jsou zhruba kolik cm polystyrenu? U stropu foukané izolace? Ja kdyz si najdu technicky list materialu, tak vzdy najdu spise hodnotu deklarovaný tepelný odpor.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 26. 2. 2014 14:28:52

Tak bych pak doporučoval přesně to, co jsem psal výše, Un stěn i podlahy tak mezi 0,20 až 0,15 a strop radši 0,12 až 0,10, zaobírá obrovský podíl z koláče ztrát. Součinitel prostupu oknem Uw požadujte okolo 0,8 a prosím neplést Uw, Uf a Ug, to je velmi důležité.

Ohledně těch oken, včera jsem se mořil s posuzováním šesti nabídek sestavy oken, která vycházela podle těch nabídek mezi 800 tisíc a 1,1 milionu, a řeknu Vám, mám pocit, že si z nás někteří výrobci, například Vekra, dělají dobrý den. I na tak obrovskou zakázku totální neochota a o výpočtu součinitele Uw pro celé okno (nikoli jen to Ug pro sklo) nikdy neslyšeli. A když už je žádáte o doplnění, pošlou Vám 4 roky starý výpočet pro nějaké typizované okno 1,2m x 1,5m, i když klient žádá výplň otvoru 5m x 2,5m. To jen tak na okraj, čemu musíme všichni vzdorovat, já mám alespoň tu výhodu, že se z toho vidím o něco víc díky tomu, že oborem permanentně žiju :-)

Petr Krátký 26. 2. 2014 12:36:34

No chcu najít variantu ekonomicky rozumnou. Topení na tuha paliva zamitam. Propozice domu na to nejsou idealni a neni cas ani chut si zajistovat drevo. Drahe znackove tepelene cerpadlo si myslim, ze se nemuze vratit. To bych musel zateplovat jen minimalne a doufat v dlouhou zivotnost, coz v dnesni dobe kdy se skoro vse dela tak, aby vydrzelo zaruku je nesmysl. Proto premyslim ze pujdu cestou levneho tepelneho cerpadla vzduch voda NordLine, kde se tepelny faktor pohybuje lehce na hodnotou 2. Tim padem bych topil o polovinu levneji nez s elektrokotlem a porizovaci naklady jsou podle me prijatelne.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 25. 2. 2014 20:22:34

Málo dat.

Jak chcete rozdělit své náklady na existenci domu? Chcete do něj nasypat víc při stavbě a pak míň topit, nebo se spokojíte s minimem, budete věřit, že vše utáhne čerpadlo a že nestoupnou ceny elektřiny k závratným výšinám?

Je dobré v první řadě předestřít, že rozdíl mezi stejným barákem izolovaným jen tak tak a izolovaným dokonale může být i půl milionu. Stejně tak můžete půlmilion utratit za dokonalý systém výroby tepla, nebo do něj vložit jen pár desítek tisíc. Pro technologa je to jen pár proměnných, ale klientům se okolo toho točí celý svět, takže je dobré udělat si v tom naprostý a dokonalý pořádek.

Budete tepelné čerpadlo dimenzovat na 100% tep. ztráty, nebo třeba jen na 80% a cíleně k němu připojíte další zdroj? Budete elektřinu pro jeho provoz odebírat ze sítě, nebo hodíte na střechu vlastní fotovoltaiku? Jak budete akumulovat nadbytečné teplo, jak budete využívat zisky ze slunečního záření? Otázek na toto téma je tolik, že dobrý propočet například pro nulový nebo pasivní dům stojí třeba i 20 tisíc. Se snižující se cenou, kterou zaplatíte auditorovi nebo jinému projektantovi klesá hloubka propracování, takže "slint", připojovaný coby "průkaz energetické náročnosti budovy" ke stavebnímu povolení z manýry zákonodárců je lepší nazývat spíše odborným odhadem potenciálu stavby, ale k opravdové optimalizaci nákladů Vás to stěží navede.

Abych Vám ale stejně nějakou radu uštědřil, zvažte, jestli je pro Vás tepelné čerpadlo smysluplnou investicí a pak, pokud věříte, že Vám dodá relativně velké množství energie za relativně malé provozní náklady, izolujte méně (třeba 10cm izolantu na všechny plochy a 30cm na strop). Pokud se bojíte, že tahanice o Ukrajinu nás dovedou až k energetické "studené válce" s Ruskem, je nabíledni, že ceny energií budou v Evropě prudce růst a ani to tepelné čerpadlo Vás od vysokých měsíčních záloh elektrárnám nezachrání. Pak je dobré masivně zateplit, diverzifikovat zdroje tepla (třeba nějaké střešní panely, nějaký kotlík na dřevo nebo jeho deriváty a co největší zásobník). Vyjde to třeba levněji, než tepelné čerpado a bude to třeba líp fungovat. Bungalovu bych doporučil Un stěn i podlahy tak mezi 0,20 až 0,15 a strop radši 0,12 až 0,10, zaobírá obrovský podíl z koláče ztrát. Okna Uw okolo 0,8 (neplést Uw, Uf a Ug). A ze všeho nejvýznamnější je povinnost vychytat všechny myslitelné i nemyslitelné tepelné mosty, které vznikly chybou projektanta nebo nepřesností stavitelů. To, co je pro špatně zateplenou stavbu jen trochu slabší místečko, bývá pro komfort bydlení v dobře zatepleném domě fatální.

Petr Krátký 25. 2. 2014 19:33:50

Jaké byste teda doporucil tloustky izolace pro bungalov 150 ctverecnich metru, aby to melo ekonomicky smysl. Jako vytapeni zvazuji tepelne cerpadlo NOrdLine. Dekuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 23. 2. 2014 19:59:27

Toho Orsilu bych tam dal opravdu výrazně víc, nechci znevažovat dřevěné krokve, ale je to velký tepelný post vzhledem k ploše, kterou v celém plášti zaujímají. Deset centimetrů podkrokevní izolace to pak nevytrhne. Zásadou dobrého zateplení je maximální plocha nečleněná tepelnými mosty, čili pod krokvemi (hodně ubírá vnitřnímu prostoru) nebo nad krokvemi (dražší a technologicky komplikovanější).

Ne každý projektant se věnuje oborům, které obyčejnou stavařinu přesahují, a je taky pravda, že před pouhými pěti sedmi lety byla společenská poptávka po energetickém přemýšlení hodně nízká, takže nikoho nic nenutilo se tomu věnovat. A to je ČR (spolu s Německem) ještě špičkou ve světě, co se těchto odpovědnějších přístupů v architektuře týče, Francie nebo Amerika, o Rusku nemluvě, jsou na tom s úvahami o kvalitě zateplování v běžné výstavbě ještě mnohem hůře.

Petra 23. 2. 2014 19:48:40

Stavět budeme z Heluz Plus 40 broušené + (+/-) 15 cm polystyrenu (v projektu máme tedy Porotherm 44 EKO+), ve střeše máme 16 + 10 cm (Orsil L). Ta izolace ve střeše, by taky asi chtěla drobátko navýšit?..
Bohužel volba projektanta proběhla již více jak před rokem, kdy jsme neměli nejmenší tušení o těchto a různých jiných detailech, a o kterých bychom asi ani nějak moc nepřemýšleli, kdybych neobjevila tento web. V podstatě jsme tyto věci, při tvorbě projektu, vůbec neřešili... Jinak jsme ale byli s panem projektantem vcelku spokojeni:-)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 23. 2. 2014 16:35:06

Každý dům se chová jinak i díky prostředí, v němž je postaven a také díky pasivním ziskům a naopak ztrátám z velkých skleněných ploch. Nicméně...

vezmu nějaký jeden klasický dům s obytným podkrovím, který mám v živé paměti, v mírné vrchovině asi 400m n.m., v zástavbě mezi ostatními domy. Stěny mají 20cm polystyrenu, šikmé střechy 42cm vaty a v podlaze je 14 cm šedého polystyrenu, čili ekvivalent 16 nebo 17 bílého. Nad tím samozřejmě systémová deska. Základové pasy jsou zatepleny 10cm XPS zvenčí i zevnitř.

Pro bungalov doporučuji dobře zaizolovat zejména strop (střechu) a podlahu, to jsou nejvýznamnější plochy, kde málo peněz navíc znamená velký přínos. Smysl samozřejmě mají i okna, ale to jsou rozdíly vyvažované poměrně velkými cenami navíc.

Petr Krátký 23. 2. 2014 14:07:02

Ja se chystam stavet bungalov. obvodova zed 25cm Keratherm a 20cm EPS. Projektant mi navrh do stropu ( zavesny SDK na prihradovych vaznicich) 20 cm vaty a 10 cm EPS do podlahy. Coz se mi stalo dost malo na dnesni standarty a tak jsem to nechal predelat dle ruznych rad na strop 40 cm vaty nebo foukane izolace a 15 cm EPS do podlahy a 10 cm XPS na sokl i pod zem. V podlaze bude podlahove vytapeni. Co si myslite? je to tak nejak akorat, nebo byste nekde pribral ci ubral? Dekuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 20. 2. 2014 21:11:30

Na první pohled by se dalo říci, že to nevybočuje ze standardů dnešní doby. Deset centimetrů izolantu je na spodní hranici smysluplnosti, ale je to výrazně lepší, než pět a ne o tolik horší, než patnáct :-)

Ono jde o to, aby byl dům tak nějak rovnovážně vyřešený. Podle mne je trochu zbytečné 5cm mezi dvěma podlažími téhož bytu, nevím, co byste tam chtěli odizolovávat od čeho, tam by stačilo okolo 2cm, které se běžně používají jako systémová deska pro rozvody topení. Naopak bych přidal do podlahy oddělující nevytápěný sklep či zeminu a vytápěné přízemí. Tam je těch 10cm jen tak tak, spíš je to i málo, ale fakt záleží na celkovém propočtu. Jestli máte ve střeše třeba jen 20cm a na fasádě 5cm, tak je ta podlaha zaizolovaná více než luxusně.

Jinak chci doporučit Vám i dalším čtenářům, že schopnější projektanti by měli být schopni kvalitně zpracovat cosi jako energeticko ekonomické posouzení efektivity zateplení a instalace různých hi-tech systémů. Jsou to pravda nároky, které na nás klade až poslední doba cca od začátku tohoto století, ale aspoň je vidět, kdo svou profesi bere odpovědně a kdo se jen veze na neznalosti klientů a jejich malém povědomí o svých skutečných potřebách.

Petra 20. 2. 2014 19:36:24

Dobrý den,
a v případě, že je dům ze 3/4 podsklepen? 300 mm ZB + 100 mm polystyrenu, zahrnuto jedna strana celá otevřená (garážová vrata + dveře). V projektu máme 100 mm + 50 mm anhydryt, v patře 50 + 50 mm.

Děkuji. Petra

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 9. 2. 2014 17:07:14

1. Podlahové topení vyžaduje plovoucí desku podlahy, tedy dilataci od pevných konstrukcí nejen zespodu, ale i z boku. Což ale tak jako tak jistě uděláte.

2. Tepelná izolace podlahy by měla být pokud možno volena tak, aby nebyla ani poddimenzovaná, ani zbytečně předimenzovaná oproti ostatním konstrukcím, bylo by to drahé. Je hezké znát parametry ostatních konstrukcí a je také dobré si uvědomit, že podlahu už jen tak více nezaizolujete, kdežto stěny i střechu ano.

3. Neuděláte zřejmě chybu s 12 až 15cm izolace, čím víc, tím lépe, ale je nutné mít v mysli riziko větší stlačitelnosti polystyrenu při vyšší vrstvě, takže volte lepší pevnost v tlaku při stlačení, třeba EPS150Z a více, případně máte ještě sortiment řady S.

4. Slovo zřejmě píšu s vědomím, že Váš dům něčím nevybočuje z běžné produkce. Pokud náhodou třeba rekonstruujete prvorepublikový domek zhruba o metr vyvýšený nad okolní terén, se soklem, který dobře zaizolujete a ochráníte před vlhkostí, pod podlahou se vám ukrývá klidně 60m3 suché a teplo velmi dobře akumulující hlíny. Odizolování vás zbaví nutnosti tento objem vyhřívat, ale ztrácíte třeba i obrovskou akumulační schopnost, která je k nezaplacení. Takhle to mám třeba já a jsem za to řešení docela vděčný.

Tom a Míša

Tom a Míša 20. 4. 2011 16:48:36

Solda: Ahoj, s traktorbagrem byla ta potíž, že má otoč jen o 180st. a nemuze se zakotvit bokem ze svahu. Kdyby to chtěl nabírat čelní radlicí, neotočil by se tam. Původně jsme chteli 12t bagr s otocí, ale ten by uz nevyjel, leda ho na silnici zvednout jeřábem :)

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama