Tep. čerpadlo vs. Plyn. kotel, Rekuperace

Autor: zvirek (79 příspěvků)
Kategorie: Financování
28. 1. 2014
4 komentáře
Dotaz

Na přelomu jara/léta se chystáme ke stavbě domku ( cestou výběru firem a materiálu, úplnou svépomocí určitě ne, na to nejsou zkušenosti ani čas. )

Domek bude dvoupodlažní, cca 13*10*6 m, objem asi 580 m3, cihla 30, nebo 38 + izolace do celkové šířky cca 50 cm. Střecha sedlová s izolací cca 20-25 cm, okna zřejmě trojsklo. Takže tepelné ztráty by měly být celkem malé. Topení chci určitě podlahové, podlahy z vinylu.

Jsem ve fázi obcházení projektantů a nyní mě trápí zásadní věc stavby a to je topení.

Včera jsem diskutoval s kamarádem, který má TČ vzduch/voda, cca 3 roky provozu.

Původně jsem uvažoval o kondenzačním kotli ( podlahové topení + ohřev TUV ). Cena proti tepel. čerpadlu byla mnohem nižší. Jenže po diskuzi s kamarádem už to tak jasně nevychází. Mám malý pozemek ( 570 m2 ), takže mohu uvažovat prakticky pouze o TČ vzduch/voda.

Jestli budu počítat cenu TČ s prací a vším okolo na cca 350-450 tisíc a kotel vč. akumulačních nádob, přípojky plynu a vším okolo na cca 150 tisíc, tak pokud kotlem protopím 50tisíc/rok a čerpadlem 30, tak se čerpadlo zaplatí za 8-12 let, poté už bude levnější než kotel. Životnost kotle i čerpadla bude odhaduji tak 20-25 let, že? A potom pořídit nové čerpadlo, či kotel, tam je úspora opět na straně kotle, ale u TČ budu mít zase nižší tarif elektřiny ( té spotřebuji v domácnosti dost, běží často televize, počítače,projektor ...) . Navíc na TČ bývala dotace, je to takto stále ?

Rekuperace - původně jsem s ní počítal, bál jsem se vlhnutí dobře izolovaného domu, navíc všude čtu ohlasy, jak je příjemné mít čistý vzduch v celém domě neustále, nejen po vyvětrání.

Nejsem si jist, jak se ale snáší s TČ, kamarád mi říkal, že u něj by rekuperace naopak snižovala výkon čerpadla, tím, že do domu přivádí chladnější vzduch, a že problém s vlhnutím domu po 3 letech bydlení rozhodně nemají, stačí normálně 1x den vyvětrat. ( dům má prakticky stejných parametrů, jak to plánuji já )

Tak se omlouvám, že jsem se rozepsal, ale myslím, že topení/větrání je zásadní a také asi bohužel nejdražší položkou stavby a fakt nevím, co vybrat.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 13. 2. 2014 18:49:09

Aby se to udělalo precizně a opravdu zodpovědně, na to Vám kalkulačka nestačí. To je práce klidně na dva dni, pokud zahrnujete všechny podstatné i méně významné faktory, berete v potaz prostor, který smíte technologií zastavět, kvality různých konstrukcí v domě, které mají vliv pro výpočet a různé alternativní systémy a jejich vztah k hlavnímu zdroji tepla... Hodně velký vliv má i rozvaha nad chtěnými provozními náklady. Na stejný dům, pro stejný provoz, ve stejném prostředí se bude poměrně významně lišit, co bych Vám zodpovědně doporučil, podle toho, kolik jste ochoten investovat teď a kolik průběžně, jak moc chcete regulaci automatickou nebo chcete-li si systémy ovládat a "spravovat" sám, jestli jste hračička nebo upřednostňujete komfort za každou cenu.

zvirek 13. 2. 2014 18:03:04

Tak jsem to pročítal zpředu i pozpátku :-) , diskutoval s několiak rpodejco kotlů/t.čerpadel/solárů, ale jasno co pořídit pořád nemám :-)

Vzhledem k tomu, že se již pomalu začínají rýsovat energetické parametry domu, byl bych vděčný, jestli víte o nějaké kalkulačce podobné tomu výpočtu v článku, protože sám to spočítat nedokáži, jen hrubě odhadnout podle příkladu v článku.

Jen zásadní věcí je životnost zařízení, pokud bych uvažoval shodně u kotle a TČ 20 let, pak pořízení kotle je otázka 30-50 tis., ale kolik mám počítat u čerpadla ? To nikde neuvádí, co do toho zahrnout. Jen vnitřní jednotka, nebo vnější, nebo oboje, nebo se tím myslí komplet celé, tam mi to není zcela jasné ?

zvirek 28. 1. 2014 19:41:41

Děkuji za odpověď. Ano, zapomněl jsem doplnit, že v obývacím pokoji budou krbová kamínka, ale s tím výměníkem nevím, jelikož topit budu spíš při slavnostních příležitostech "pro atmosféru", nechci mít z obýváku kotelnu a na zahradě sklad dřeva. Okna budou orientována maximem plochy k jihu, takže tam určitě nějaké tepelné zisky budou, v létě venkovní žaluzie + markýza.
Soláry jsme probírali v předchozím dotazu. BTW. jak je to se soláry v letních vedrech ? aby se nepřehřívaly ? Jdu se podívat na ten odkaz, ještě jednou díky.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 28. 1. 2014 18:56:27

S takhle kvalitními tepelnými parametry bych se obával, že se Vám investice do tepelného čerpadla ani do rekuperace nevyplatí. Trochu vařím z vody, protože nepíšete všechny podstatné informace a přesná čísla, ale domnívám se, že rekuperace by byla plně odůvodněná až v situaci, kdy budete velmi blízko pasivitě nebo zcela v pasivním standardu. Tepelné čerpadlo bude naopak vhodné pro výrazně větší a hůře zateplené domy.

Ve vašem případě je na místě zpracovat si graf nákladů pořizovacích a průběžných s ohledem na servisní náklady a životnost strojů. Pomůže Vám tento odkaz: http://atelier-dek.cz/docs/atelier_dek_cz/publikace/DEKTIME/dektime-2012-03.pdf a konkrétně článek na straně 16 až 23, snažte se vytvořit něco podobného grafu na straně 22. Docela dobře se v takových případech uplatňují kombinace alespoň dvou různých méně nákladných zdrojů s akumulací do teplé vody, například 1.) teplovodní výměník od krbu, 2.) solární kolektory, 3.) elektrokotel, případně napojený na zdroj energie z fotovoltaiky, nebo obyčejný plyn 4.) je důležité dobře volit, který zdroj bude dominantní a který/é doplňkový/é.

Mnoho tepla dokáže domu přidělit i pasivní zisk dobře orientovanými okny, které jsou pro letní období vhodně zastíněny, ale v zimě propouští maximum světla a tepla. Pak je vhodná zase možnost akumulace takto vzniklého tepla do masivního zdiva nebo betonové podlahy.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama