Strop - Miako vs. spiroll vs.

Autor: Ice Ice (3 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
29. 8. 2013
5 komentářů
Dotaz

Jaký strop byste mi doporučili a proč?

Jakou formu izolace doporučujete?

Jsme ve fázi výběru stropu a hledáme to nejvhodnější z variant níže. Jde o bungalow 14x14 m v polovině nosná stěna. Kvůli požáruvzdornosti a možnosti využití půdy se zatím přikláníme k pevnému stropu. Celý dům plánujeme s nízkou energetickou náročností, proto budeme chtít strop pořádně zateplit. Stavba svépomocí.

- Miako: vyšší cena, nutnost čekání na vytuhnutí betonu

- spiroll přepjaté betonové panely: nejnižší cena, hrozící popraskání spár mezi panely a prověšení

- monolitický strop - nejhorší tepelně izolační vlastnosti, dlouhá doba tvrdnutí

- stropní panely od HELUZ - nebezpečí popraskání, vysoká cena

- ...

Jaký strop byste mi doporučili a proč?

Jakou formu izolace doporučujete?

mach

mach 18. 9. 2013 15:23:52

Sice takto od stolu to jsou "knížecí rady" a měl by poradit především odborník, ale soudím, že pro Vás by ŽB strop nebyl vhodný i s ohledem na to, že chcete nějak využívat podkroví a nevíte jak. S ohledem na rozpon (je světlost těch polí 7 m, nebo cca 6,5 m?) bych zvážil i Hurdisky, problémy s nimi jsou vyjasněné a I profil by MOŽNÁ vyšel i Ič. 16, kdyby se použil spojitý nosník (svařovaný, svár v pozici kloubu optim gerberova nosníku). Tepelně izolační charakteristiky všech těchto stropů jsou špatné z pohledu dnes doporučovaných parametrů zateplení, takže tuto otázku bych považoval za mélo podstatnou.

pwerny

pwerny 13. 9. 2013 22:15:32

...já mám v domě Spirolly a jsem spokojený...Vy píšete, že chcete bungalov...přízemní dům, v tom případě bych nedával ani Spiroll ani Miako...je to zbytečné... kvalitně zateplete a podlaha stačí z fošen...zbytečně si prodražíte stavbu...

Léňa a Zdenda

Léňa a Zdenda 12. 9. 2013 5:06:18

Abych přidal za sebe zkušenost, protože nechci radit zda vybrat panel, či miako, to si musí rozmyslet každý sám... S manželkou jsme zvolili miako, přestože je možnost levné pokládky jeřábem.
1.Začnu tím, že je potřeba se ve stavebninách domluvit, aby složili nosníky rukou rovnou nahoru, kde se ve dvou lidech dají roznosit za cca 2-3hodiny(strop máme 100m2) čímž ušetříte kus námahy na zvedání a i peněz za jeřáb.
2.Následuje stojkování - optimálně ve třech lidech a dá se to zvládnout taky celkem rychle.
3.Rovnání vložek, tady je potřeba opět využít mechanizaci, aspoň já to tak udělal, kdy nám nakladač zvedl celou paletu vložek nad strop (doporučil bych baletu pro jistotu přes igelit ještě obtočit smršťovací folií, ty naše palety byly ve výšce okolo 3m dost živý), odkud se odebíralo rovnou z palety, a chce to aspoň 3-4 lidi, my to dělali ve 2 a to je málo, dost se člověk naohýbá...
4. Nutnost dobednit některá místa, kam nevyšly vložky, případně zákoutí atd... a narovnat armaturu
5. Dobetonávka - objednat mix s čerpadlem, a to už je třešnička na dortu :-)

Výhoda panelu, člověk se asi tolik nenadře, firma to položí, vyrovná a hotovo, akorát se dobetonují spáry a je to hned únosný, ikdyž zase je potřeba udělat vyrovnávací betonky zejména na příčky, čím se člověk taky zdrží...
Dle mého názoru a názoru zedníka keramika-miako se líp omítá a je to monolit.
A ještě jeden poznatek, nerovnosti opravdu nosníky mají, ale rozhodně jsme je při pokládce neřešili, nikdy to nebylo víc 0,5cm.

LukasJ 11. 9. 2013 15:33:11

Nedovolím si doporučit, pouze napíšu pár konkrétních zkušeností s Miakem.
1. je to hodně pracné a zdlouhavé. Dávat nosníky nahoru jeřábem jde pomalu. Polovinu stropu jsem dělal jeřábem, druhou v partě osmi lidí a ručně nám to šlo tak o polovinu rychleji, než jeřábem.
2. ač jsem s cihlami od Porothermu spokojený, nosníky byly dost nepravidelné(jsou na nich cihelné segmenty 25cm dlouhé a různě jim "odstávaly" rohy), což mě nutilo k tomu nechávat mezi nisníky pár milimetrů větší rozestup, než by bylo v ideálním případě nutné, nebo nepravidelnosti zbrousit (opět pracnost navíc). Na druhou stranu - výškově sedí vložky s nosníky perfektně.
3. cca 20% stropních vložek bylo také dost křivých (asi jiná šarže, nebo cihelna), což jsem následně řešil zamazáváním vzniklých děr (opět pracnost navíc).
Celkově jsem ale s Miakem spokojený.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 1. 9. 2013 19:38:56

Doporučuji Vám z celého svého srdce obracet se na profesionály z řad inženýrů a nikoli na amatéry, kteří Vám maximálně doporučí to, s čím byli spokojeni, nebo odradí od toho, co se jim nepovedlo, a to ještě za podmínek, že mají dobrou vůli. Nutno poznamenat, že i jejich sebelépe míněná rada je pak aplikovatelná většinou jen na stavbu podobnou té jejich. Dům 14x14 může mít tolik specifik a rizik, že házet od klávesnice rady by mělo být mnohdy až trestné :) a že jsem poznal hodně špatnými radami zkažených staveb...

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...Copyright © 2009 - 2022 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů