Řešení izolace kolem oken

Autor: petrx (76 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
29. 1. 2013
7 komentářů
Dotaz

Můžete prosím někdo poradit jak řešit tepelnou izolaci kolem oken ? Zdivo bude Porothem profi 36,5 a zvenku chci dát aspoň 200mm EPS. Takže aby okna nebyla příliš utopená ve fasádě, chci je umístit na vnější okraj zdiva, tj. nemůžu použít takové ty speciální cihly, u kterých se předpokládá, že rám okna bude uprostřed, takže se ta prostřední třetina vyklepne a vloží se do ní izolace. Já bych naopak potřeboval, aby ta cihla měla vykousnutou jednu hranu do které se vloží izolace pod dolní hranou rámu okna a totéž pro cihly na ostění okna, ale žádné takové cihly se nevyrábějí. Snad je to zřejmé z přiloženého obrázku.

Prostě v zásadě potřebuju, aby otvor pro okno byl zvenku po celém obvodu např. o 5cm větší než v interiéru. Dole bych to zevnitř mohl dozdít jednou řadou nějakých nízkých cihel (naznačeno červeným obdélníkem). Nahoře bych mohl přímo na místě vylít překlad s tím vykousnutím jak je vidět na obrázku. Bylo by to pracnější, ale taky levnější než to lepit z překladů Porotherm. Ale co po stranách, taky doplácat cihlami ? Nebo bych se naopak měl snažit ten zub do 36,5 cihel vyříznout. Jak se tohle řeší ? Díky, snad jsem to moc nezamotal.

Přílohy

okno_1.png
mach

mach 20. 9. 2013 8:07:43

S turbošrouby jsou problémy, řekl bych, že větší než s kotvami.
1) Při větších mezerách mezi rámem a zdivem (u rekonstrukcí) nemají dostatečnou pevnost a když na nezapěněné okno ukotvené šrouby zatlačíte rukou, tak se trochu pohne - či-li není dostatečně pevné proti účinkům větru a "bouchání" při zavírání. Argument, že "pěna to podrží" je na zabití, protože pěna není nosný prvek.
2) V moderním cihlovém zdivu je tolik otvorů a vlastní střep cihly je natolik křehký, že je problém uchytit šroub tak, aby držel dostatečně pevně. A nepevně uchycený šroub je ke škodě věci. Ještě jsem neviděl, že by se použily chemické kotvy, které jako jedny z mála takový problém řeší.
3) Vyvrtáváme otvor do dutiny rámu. Jak je zajištěm proti prostupu par a kondenzátu, jejichž odvod má výrobce v kci okna řešen?

Pavel a Jana

Pavel a Jana 1. 2. 2013 11:53:10

Kotva jde většinou přes celou šířku rámu až pod omítku v interiéru, kde se může objevit plíseň(samozřejmě, pokud se překryje polystyrenem, tak tepelný most nevzniká tolik). Okno o normálních rozměrech není potřeba, aby dilatovalo, pokud ano vkládají se dilatační profily. Provrtání komory v které je výztuha ničemu nevadí, díra se překryje hlavičkou turbošroubu a plastovou krytkou(první venkovní komora je také navrtávaná). Montážní firma sice ušetří kotvu (cca 3 koruny) ale zase musí navrtávat rám, což je složitější než přišroubovat vrutem kotvu. Turbošroub kotví rám ke zdi v jeho ose, kotva mimo osu (rám se může tlakem pěny vyboulit.

Každá firma má svůj způsob kotvení, moje používá tubošrouby a není s nimi absolutně žádný problém.

petrx 31. 1. 2013 11:41:02

Taky si myslím, že ten tepelný most od kotev nemůže být významný. Ta kotva v rámu okna přece končí hluboko v oblasti, která je z venku rámu překryta fasádním EPS. Navíc mezi koncem kotvy a vnitřkem okna je ještě nějaká aspoň jedna vzduchová nebo jinak izolační komora, kterou tím šroubem ovšem zničím. Ten šroub určitě taky dělá nějaký tepelný most ale řekl bych, že je to srovnatelné s kotvou a v obou případech zanedbatelné.

Martin 31. 1. 2013 10:10:51Ano je to lepší, ale jen pro montážní firmy a prodejce, protože si sníží cenu o kotvy...

Můžete mi kvalifikovaně sdělit, jak velká ztráta tímto tepelným mostem vznikne?

Pokud si zničím okna, že si do rámu nechám udělat díry, připravím se o možnost dilatace okna, jaké další výhody získám použitím vašeho způsobu montáže?

Pavel a Jana

Pavel a Jana 31. 1. 2013 7:28:40

Kotvení oken pomocí pásků vysoce nedoporučuji....používá se opravdu ve výjimečných případech. Vzniká jimi tepelný most okolo rámu okna. Kotvení pomocí turbošroubů je daleko lepší...ostatně ani nedoporučuji věřit článkům "okénko o oknech" je to jen pěkná reklama na okna nejnižší kvality zo Slovenska a propagace pouze "vlastních" výrobků. Já sám okna prodávám a montuji, tak vím o čem mluvím. Jinak také se chystám okna kotvit jako Vy - na kraj cihly (heluz 25+polystyren 20cm), cihly z venku odříznu 3cm do hloubky a venkovní překlad posadím výše (na něj přijde věnec, ten to srovná).

petrx 30. 1. 2013 7:48:09

To by asi taky šlo, ale já bych raději okno kotvil přes páskové kotvy než pomocí turbošroubů skrz rám okna a skrz XPS. Takže proto bych radši na té interiérové straně měl cihlu než zase XPS. Myslím, že pevnostně by to takto bylo lepší a navíc na XPS asi nedám přímo omítku, takže zase se patlat s lepidlem, perlinkou atd. Na několika místech už jsem četl, že když je rám okna zvenku dostatečně přetažen EPS, tak dávat XPS kolem rámu už je skoro zbytečné.

Martin 29. 1. 2013 19:53:08

a proč ten otvor neudělat všude o 5cm větší a pak na celou tloušťku zdi oblepit XPS?

Porotherm 36,5 jsem taky dával + 15 cm EPS a okna mi vyšly cca do poloviny celkové tloušťky zdi do místa výkusu v koncových cihlách.

Nechával jsem si propočítat izolaci a nebyl příliš rozdíl mezi 10 a 15 cm EPS, tudíž mezi 15 a 20 taky extra rozdíl nebude...

Jinak jsem měl dost smůlu na cihly 36,5, byla to hodně špatná várka, 1/3 prasklých, asi 5 palet jsem v pohodě vyreklamoval, ale kvalita byla opravdu mizerná...

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama