Dřevěná podlaha v podkroví

Dřevěná podlaha v podkroví
Michal
11. 12. 2019
Inspirace
4 komentáře
Zdravím všechny stavebníky. Rekonstruujeme pohlahu v podkroví, kde jsme byli nuceni jí celou rozebrat.

Jedná se o rozměr 9 x 5,5 m. Zatím tam mám položené KVH SI hranoly 80 x 160 x 5500 jsou od sebe cca 75 cm. Na ně bych chtěl dát dřevotřískové desky (co mám) 4 cm tlusté.  A otázka zní: Bude stačit, když trámy na krají cca 15 cm z obou stran zabetonuju do zdi a následně to sešroubuju s deskami, nebo bude lepší ještě trámy nějakým stylem zpevnit?  Na obrázku znázorněno prozatimní provedení. Trámy zatím jen přichyceny vinglem a desky jen položeny. Děkuji za názory a rady.

Galerie

Michal 3. 1. 2020 7:19:11

Dekuji Vam Vsem za rady.

Tom 11. 12. 2019 11:07:11

A co to udělat bez trámků pomoci Liaporu(na sucho) výborné tepelné vlastnosti. https://youtu.be/_rWVg4PvgLE
Pak jen pokládat desky...

Petas3 11. 12. 2019 7:30:39

I když jsem úplný amatér, tak Vás asi zklamu. Na rozpon 5,5 metru (na dřevo bez dalších podpor je to hrozně moc) bude potřeba něco lepšího, viz třeba kalkulátor: https://www.drevostavitel.cz/nastroj/stropni-tramy, který pro daný rozpon a normové zatížení a vzdálenost nosníků doporučuje trámy 100/240 nebo 120/220.

Jinak se divím i tomu SI, to jsou pokud se nepletu pohledové interiérové kvality.

Pro srovnání postel jsem si dělal z hranolů 120x60, rozpon 2 metry a je to tak akorát. Jakmile se dostanete na rozpon větší než 4 metry jde nosnost hodně rychle dolů.

Red 11. 12. 2019 7:24:18

Dobrý den,
trámy určitě nezabetonovávejte. Trám má být uložen v "kapse" ve zdivu podložený destičkou z tvrdého dřeva, jeho konce a destička by měla být ošetřena příslušnými prostředky a kolem trámu by měla být mezera alespoň 2cm na každou stranu, v případě starého domu i větší mezera.

Ale podle obrázku Vámi přiloženého to vypadá že máte rozpon 5,5m bez dodatečné podpory, nebo další nosné příčky. Pokud to tak je a pokud je osová vzdálenost mezi trámy 750mm, tak ten průřez trámu je nedostačující. Dle tabulek pro normální zatížení stropu by odpovídal průřez minimálně 160x200, při zvýšené zátěži dokonce 170x240.

Já mám na 3m rozpon, dle statického výpočtu a výpočtu požární odolnosti průřez 100x200.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4