Hrubá stavba - Druhé patro

14. 10. 2019
Inspirace
Žádné komentáře

Minulý článek jsem končíl tím, že se kvůli mé indispozici stavba musela na chvíli zastavit. 

Je konec května a já jsem zase dobrej. Od této chvíle zdím s bederním pásem a lehčím tempem. Na řadu přichází podkladní betonová mazanina tl. 10 cm pod budoucí panely. Výšku mazaniny jsem zvolil s ohledem na budoucí čistou podlahu. Mazaninu jsem zvenčí šaloval extruďákem o výšce 10 cm a zevnitř prkny, chycenými drátem k závitovkám uvnitř cihel - super vynález. Do prostoru jsem nařezal kari sítě, vypodložil je (pro rejpaly - na fotce to ještě není vidět) a nechal si z betonárky dovézt 1,8 m3 betonu o konzistenci "medvědí lejno". Sehnal jsem si 20l plechové kýble a ve 4 lidech jsme si to moc užili. 2 chodili plnit kýble a nosili je pod lešení a já s taťkou na lešení, provazem to tahali nahoru a vyklepávali na cihly. Byla to fajn zábava na celé odpoledne a už to nikdy absolvovat nechci. Podklad pod panely je na světě.  Mazaninu jsem pokropil a čekalo se na dodání panelů od Goldbeku. Jednání s touto firmou super, poslali mi výkres panelů na odsouhlasení (dodělali ještě otvor pro komín) a dali do výroby, o nic víc jsem se nestaral. Trochu jsem zaváhal a technika na zaměření panelů pozval až v době, kdy už byly překlady. Říkal, že jim stačí, když jsou vyzděné 3 řady. Hm, tak možná příště. Výroba panelů 6 týdnů. V mezičase jsem tedy začal zdít příčky, abych se nenudil. Do toho se 2 kamarádi ženili, takže 2x rozlučka a 2x svatba = 4 víkendy na stavbě ani noha :D Je den panelování. Technik přijel dřív než já a už si rozměřoval na mazanině jednotlivé panely, následně dojely panely a pak 30t jeřáb od Hanyše. Nechápu lidi, kteří se tahají s Miako vložkami a pak to složitě betonují. Jeřáb se rozpatkoval v 8:30 a v 11 byl pryč. Panely byly nahoře, první vlezení do baráku bylo divné, člověk se bojí, aby to na něj nespadlo. Opticky se ten prostor konečně zvětšil a z výhledu směrem nahoru zmizelo nebe. Konečně stín, nikdy jsem z něj neměl takovou radost. Panely jsem ošaloval zvenčí OSB deskami 12 mm, do mazaniny na chemickou kotvu navrtal oblíbené závitovky a k nim pomocí drátu OSB desky přitáhnul, geniální. Před OSB desky jsem dal 10 cm tlustý extruďák jako zateplení. Dovnitř udělal koše z roxorů 12 mm a třmínky z 8mm tyčí. Třmínky jsem si sám ohýbal na vyrobeném přípravku. Ohýbání třmínků a vázání košů bylo nekonečné. S pomocí kamarádů jsme hotové 6metrové koše vytahali nahoru, hurá. Vše jsem svázal drátovačkou a vylívalo se betonem B25 s pomocí pumpy. Kýble už tahat nehodlám. Tenhle věnec kolem panelů jsem poctivě zaléval, protože léto bylo v plném proudu se vším všudy. 

Druhé patro

Na založení první řady v druhém patře jsem si v DEKu půjčil zakládací sadu a s taťkou jsme ji tentokrát založili sami. Vše šlo dobře, akorát to tahání materiálu nahoru po žebříku mi teď zpětně opravdu nechybí. Pak jsem si nechal dovézt další cihly a rukou je dal přímo nahoru za již založenou první řadu. V druhém patře jsem vyzdil 5 řad a pak udělal dva polověnce do tvaru C. Šalování z již použitých OSB desek 12 mm, tentokrát z obou stran a stažené proti sobě drátem, jak jinak. Dírky na drát jsou vyvrtané v potřebné výšce a OSB desky tuto výšku krásně drží. Nahoře jsme to chytli latěmi, aby se to nevyvalilo. Dovnitř klasicky 10cm extruďák a opět spousta železa. Tentokrát jsem si kvůli časové tísni a i mojí lenosti nechal třmínky naohýbat. Stačilo mi, než jsem si opět svázal jednotlivé roxory a třmínky v 6m koše. Pod koše jsem ještě dal na cihly tu nejobyčenější lepenku, aby netekl beton z pumpy dovnitř cihel. V den betonování polověnců jsem byl na stavbě sám. Brigádníci v Chorvatsku, které jsem si musel odříct, a taťka v práci. Pumpa dorazila, nakydalo se to dovnitř a teď jsem měl asi tak hodinu na to to zhutnit a zarovnat, protože venku bylo asi 138 stupňů a beton tuhnul před očima. Trochu chybělo, takže to, co pumpa nechala dole na plachtě, jsem pěkně nosil nahoru v kýblech tak, jak to mám rád. :-D No, moc jsem to nestihnul a polověnce nebyly dokonale rovné, ale vůbec ničemu to ve výsledku nevadí. Zvládl jsem to, ruce jsem si pověsil na volant a jel jsem regenerovat.

Galerie

Jirka Autor příspěvku
15. 10. 2019 16:46
Je pravda, že tady hraje velkou roli šířka cihly, jak píšete. Já mám cihly 44, takže jsem se mohl roztahovat :D Nicméně lze to i u 38ky cihly, místo věncovky uděláte šalování OSB deskami a ušetříte šířku věncovky. Za šalunk dáte 8cm polystyren, z druhé strany je 10cm uložen panel a stále zbývá královských 20cm prostoru na věnec.
Nemyslel jsem to jako výsměch lidem, kteří dělají miako strop, ale spíš jsem si vzpomněl na poznámku kolegy, který u skládání panelů asistoval. Sám má čerstvě postavený dům a když viděl, že panely byly za necelé 3 hoďky hotové, tak pronesl: "že já jsem se na ten miako strop nevy*ral".
Kondrej
15. 10. 2019 13:56
(Clanek) dobra prace.

Poznamka k miako stropu - vemte si treba ze mate vatove cihly 38 cm. Na ne date onen panel, dejme tomu 10cm ulozeni, pak zvenjsku vencovku 8cm, nejake to zatepleni vence 8-10cm, to mate uz 28 cm a kam date venec, ktery je dejme tomu 18cm plus nejake to minimalni kryti 2,5cm z kazde strany? S panely venec neprovazete tak dobre jako u miako stropu, kam se diky provazani s nosniky snaze vejde...