Realizace suché podlahy s podsypem LIAPOR

Pavel Tesárek
7. 10. 2019
Inspirace
Žádné komentáře
Suchá plovoucí podlaha na podsypu z lehkého keramického kameniva Liaporu se používá nejčastěji při rekonstrukcích a všude tam, kde je třeba vytvořit novou podlahu na nerovném podkladu. Jak při realizaci podlahy postupovat, vám ukážeme na zkušebním modelu.

Příprava před pokládkou

U dřevěných stropů uložíme pod budoucí podlahu celoplošně netkanou separační geotextilii. U stropů betonových či keramických lze podsyp LIAPOR nasypat přímo na na očištěný, soudržný podklad.

Realizace suché podlahy s podsypem LIAPOR

Současně je u plovoucích podlah nutné po jejich obvodu umístit na stěny dilataci. Lze ji provést například pomocí dilatačních pásů z minerální vaty, a to na výšku celé skladby podlahy.

Výška vyrovnávacího podsypu

Do podlah používáme jako vyrovnávací podsyp lehké keramické kamenivo Liapor keramzit frakce 1 až 4 mm. Doporučená výška vrstvy je od 20 do 100 mm. V případě vyšších vrstev výrobce doporučuje násyp v polovině výšky celoplošně proložit podlahovými deskami o tloušťce cca 10 mm.

Rychlá realizace 

Po celé šířce místnosti si na délku stahovací latě připravíme pásy z podsypu, které urovnáme do vodováhy a současně upravíme na požadovanou výšku vrstvy.

Realizace suché podlahy s podsypem LIAPOR

Na srovnané pruhy podsypu položíme dřevěné či jiné rovné latě, zkontrolujeme rovinnost a pomocí stahovací latě urovnáme podsyp do roviny.

Menší zátěž pro konstrukci

Lehké keramické kamenivo Liapor je čistě přírodní keramický materiál, který při vyrovnávání podlah oceníte nejen pro rychlost realizace. Zásyp představuje také podstatně menší zátěž pro konstrukci než beton, což je výhodou především při rekonstrukci starších budov.

Realizace suché podlahy s podsypem LIAPOR

Nakonec Liapor dosypeme do prohlubní vzniklých po odstranění latí, zhutníme ho hladítkem a můžeme začít s pokládkou podlahových desek. Při pokládce, spojování a tmelení podlahových dílců se vždy řídíme pokyny výrobce.

Galerie

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4