Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

Pavel Tesárek
24. 9. 2019
Inspirace
Žádné komentáře
Lehký keramický beton Liapor Mix lze využít pro výplň klenbových, keramických a prefabrikovaných stropů nebo také pro vytvoření lehké betonové podlahy. Ta nezatíží podkladní konstrukci a navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti. Vyzkoušeli jsme její realizaci na zkušebním modelu.

Příprava směsi

Aplikaci lze provádět na všechny pevné podklady. Nejčastěji se jedná o tuhé klenbové, prefabrikované či keramické stropy.  Připravit směs lehkého betonu LIAPOR MIX lze v míchačce nebo ručním míchadlem ve větší nádobě. Pro realizaci je potřeba následující nářadí: zednická lžíce, vodováha, hladítko, metr a stahovací lať.  Podkladní směs LIAPOR MIX se dodává v pytlích s červeným pruhem. Směs o zrnitosti 4 až 8 mm nasypeme do nádoby, přidáme 4 až 5 litrů vody a promícháme.

Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

Dilatační pásy a rozvody

Obvodové dilatační pásy se při aplikaci vyrovnávací vrstvy betonu obvykle nepoužívají. Pokud však konstrukce klade vyšší nároky na akustiku, lze po obvodu dilataci aplikovat stejně jako na našem tréninkového modelu.  Všechny rozvody vedené v podlaze by měly být směrově i výškově fixovány a opatřeny chráničkami. Před aplikací lehkého betonu je vhodné podklad navlhčit.

Postup realizace podlahy z lehkého betonu

Na stavbě zahájíme přípravu stahovacích pruhů v nejvyšším místě hrubé podlahy či stropu. Pruhy rovnáváme do vodováhy a současně kontrolujeme, aby vrstva lehkého betonu LIAPOR MIX byla vysoká minimálně 5 cm. Maximální výškou vrstvy omezeni nejsme.

Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

Jakmile máme stahovací pruhy dokončeny, můžeme nasypat připravenou směs do prostoru mezi pruhy a stahovací latí beton urovnat. Finální urovnání podkladního betonu se provádí hladítkem.

Finální betonová vrstva

Směs potěrového lehkého betonu pro finální podlahovou vrstvu s označením LIAPOR MIX FINAL je balena v pytlích s modrým pruhem. Potěrový beton lze aplikovat do podkladní vrstvy prakticky okamžitě, pokud je k podlaze přístup. V opačném případě můžeme s ukládáním začít ihned poté, co je podkladní vrstva LIAPOR MIXu pochozí, tedy přibližně po 24 hodinách v závislosti na podmínkách stavby a použité množství záměsové vody.  Postup aplikace betonu LIAPOR MIX FINAL je totožný jako u podkladní vrstvy LIAPOR MIX.

Realizace podlahy z lehkého betonu Liapor Mix

Lehčí o dvě třetiny

Na jeden metr čtvereční lehkého betonu LIAPOR MIX při tloušťce 5 cm spotřebujete přibližně dva 30 litrové pytle směsi. Do připravené směsi stačí přidat vodu a promíchat. Snadno tak připravíte keramický Liaporbeton, který je lehčí zhruba o dvě třetiny v porovnání s běžnými betony.

Galerie

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4