Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše

Jana Kouřilová
Jana Kouřilová
30. 5. 2019
Inspirace
Žádné komentáře
Udělat správně balkon není zrovna jednoduché ani levné. Ovšem díky systému bez použití dlažby je vše výrazně snazší. Můžete se do toho pustit sami. Jak na to jsme si povídali s panem Tomášem Brožkem, technikem ze společnosti Mapei.
  1. Stávající panelové domy s lodžiemi a balkony. Problémem bývají protispády, což může mít za následek vlhkost stěn a následné riziko vzniku plísní.
  2. Rodinné domy s balkonem či terasou, kde je potřeba prodloužit životnost bez nutnosti bourat.
  3. Novostavby bytových domů, s moderními prvky a materiály konstrukce balkonů, lodžií, kde obvykle není použití dlažby architektonicky vhodné.

Použití systému je finančně výhodnější, protože to zvládnete svépomocí. Materiál vás vyjde cenově zhruba stejně. Ale položit správně dlažbu je náročné a obkladačů je málo. Tohle zvládnete sami.

  1. Alfa a omega všeho je zjistit, jak jsme na tom se spády,“ říká pan Brožek. „Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.”
  2. Dále se aplikuje vyrovnávací opravná malta. Tím se zrealizuje, případně lokálně vyspraví, spád.
  3. Jestliže máme hladký povrch, například panel, obtížně brousitelný, použijeme jednosložkovou penetraci s křemičitým plnivem. Vytvoříme tím mechanickou kotvu, pro zvýšení přídržnosti opravné malty. Pokud povrch tvoří soudržný a hrubý beton, lze vyrovnávací maltu nanášet přímo na podklad.
  4. Následně osadíme těsnicí pásy, tzv. bandáže, v místech styku balkonu a stěny, kde jsou ostatní koutové spoje, detaily napojení na výplně otvorů a klempířské prvky.
  5. U varianty s keramickou dlažbou bychom nyní prováděli hydroizolaci a následně lepili a spárovali. „U našeho systému na bandáž i na zpenetrovanou plochu aplikujeme hydroizolační emulzi ve dvou vrstvách. Tím nám vznikne hydroizolační a zároveň protiskluzový povrch terasy/balkonu,“ vysvětluje rozdíl v postupu pan Brožek.
Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.
Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše
Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše
Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše

Balkon (předsazená konstrukce), svislá stěna je zateplená, ale nejsme si jisti, zda bylo provedeno napojení hydroizolace pod zateplením. Budu bandáž lepit na finální silikonovou omítku na zateplení a spojovat s panelem? „Systém umožňuje napojení na zateplovací systém přes samolepicí bandáž. Vytvoříme si sokl. Povrch upravíme do roviny a ohraničíme ho zakrývací páskou cca 10-15 cm. Opatrně přebrousíme omítku, přilepíme bandáž a zažehlíme do podkladu. Následně naneseme pružnou membránou asi 1 cm přes horní hranu soklu.“

Jak postupovat u čela balkonu? Máme 2 možnosti:

  1. Systémový prvek (panel) je proveden tak, že nevyžaduje osazení klempířského prvku, tzn. sražené hrany a odkapový nos na spodním líci. Provedeme penetraci a následně aplikujeme hydroizolační membránu. Materiál díky své konzistenci můžeme nanášet i na svislé plochy. 
  2. Musíme osadit odkapový klempířský prvek. Při realizaci spádové vrstvy necháme cca 6-7 cm volných na osazení klempířského prvku. Ten koupíme běžně ve stavebninách. Vytvoříme osazení asi 3 mm po obvodu a vlepíme ho přímo na konstrukci do jedno- nebo dvousložkového PU tmele, celoplošně na konstrukci. Tmel přesypeme křemičitým pískem a přelepíme bandáží. Na závěr přetřeme pružnou emulzí do roviny.

Jak ukotvit zábradlí?

„Ideální je kotvit zábradlí do konstrukce balkonu zepředu nebo zespodu, tkz. “C” detail. Pokud je shora, oblepíme prostup bandáží a tu pak přetřeme. Bandáž vždy musí být přetřená izolační emulzí.”

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4