Vnitřní omítky patří mezi hlavní pilíře zdravého bydlení

Zdravé bydlení je pojem, který se týká každého z nás. V interiérech trávíme většinu našeho času. Materiály a typy stavebních konstrukcí významně ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí, které na nás působí. Jejich správný výběr může ovlivnit nejen to, jak se budeme doma cítit, ale také naše zdraví.
Inspirace
30. 4. 2019

O tom, co přispívá ke zdravému bydlení, jsem hovořil s Tomášem Koreckým ze společnosti Baumit. Společnost Baumit totiž již několik let zkoumá vliv stavebních materiálů na kvalitu vnitřního prostředí v rámci výzkumného projektu Viva Park. Zde porovnává 12 domů různých stavebních konstrukcí. Naměřené hodnoty se následně analyzují nezávislými institucemi jako je Institut pro stavební biologii a ekologii, Univerzita aplikovaných věd Burgenland, Rakouská agentura pro zdraví a výživu a Lékařská univerzita Vídeň. „Na základě výsledků, které máme k dispozici, lze jmenovat tři pilíře, které nejvíce ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí. Je to zateplení domu, jeho konstrukce a vnitřní omítkové systémy,“ vysvětluje Tomáš Korecký.

Nová vápenná omítka Baumit Klima je díky svému složení a mikroporézní struktuře schopna pojmout velké množství vzdušné vlhkosti a následně ji při nízké relativní vlhkosti vzduchu rovnoměrně uvolňovat do interiéru. Slouží tak jako účinná regulace vlhkosti v interiéru. Díky svému vysokému pH také vytváří nehostinné prostředí, jež působí proti vzniku plísní.

  • O kolik je omítka na vápenné bázi v regulaci vlhkosti lepší než klasická vápenocementová?
  • Pro jaké materiály jsou omítky určeny?
  • Jakými způsoby mohu omítku aplikovat?
  • Liší se příprava podkladu u Klima omítek od běžné jádrové či sádrové omítky?
  • S jakou tloušťkou bych měl u klima omítek počítat?
  • Najdou se na stavbě místa, kam se Klima omítka hodí nebo naopak nehodí?
  • Jaká je cena Klima omítek?
Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Komentáře