Vinylová podlaha v koupelně? Žádný problém!

Vinylová podlaha v koupelně? Žádný problém!
Jana Kouřilová
Jana Kouřilová
23. 2. 2019
Inspirace
1 komentář
Došlápnout na studenou podlahu po teplé koupeli není úplně to pravé ořechové. Pokud zvolíte do své koupelny podlahu z vinylu, budou nohy jako v bavlnce. Zda zvolit pokládku lepenou či plovoucí jsme zjišťovali u odborníka.

Vinylová podlaha má bezesporu mnoho dobrých vlastností. Je teplá i příjemná na došlap a díky velkému množství dekorů snadno sladíte celý interiér. Voděodolnost vinylu je samozřejmostí. Při rekonstrukci je výhodou, že můžete dílce položit na stávající podklad. Pokud není podklad dokonale rovný, musíte jej vyrovnat vhodnou samonivelační stěrkou.

Jaký způsob pokládky vinylu zvolit do koupelny?

Obvykle se vinylová podlaha lepí nebo pokládá plovoucím způsobem, takzvaně na klik. Zda vinylovou podlahu položit nebo nalepit jsme se zeptali pana Daniela Lakoše, produktového manažera ze společnosti Mapei.

Povrch podlahy a všechny ostřikové plochy doporučujeme ošetřit finálním nátěrem Mapecoat 4 LVT, který dotěsní všechny spáry a vytvoří lehce abrazivní povrch, aby nemohlo dojít k uklouznutí. Pro dotmelení styku podlahy a stěny (všechny kouty) je nutné aplikovat silikon Mapesil AC.

Jakou roli hraje rovinnost podkladu? 

Rovinatost je jeden z nejdůležitějších aspektů pokládky vinylových dílců. Ať už vinyl lepíte na podlahu nebo na zeď, musí být podklad rovný a hladký.“ řekl Daniel Lakoš. V případě podlahy dokonalou rovinatost docílíte přebroušením a samonivelační stěrkou vhodnou do prostředí koupelny, jako je například Planitex HR. Pokud není podklad rovný a hladký na stěnách, lze rovinnosti docílit broušením nebo tmelením vhodným materiálem dle typu podkladu. Jestliže se místy objeví drobné malé nerovnosti, a chcete se dlouhému broušení vyhnout nebo jej nelze použít, lze použít extrémně jemný vyrovnávací materiál Planiprep 4 LVT, kterým je možné vyhladit odchylky v rozmezí 0-2mm (lokálně 0 - 4mm).

Instalace vinylu v koupelně

Při instalaci musí být splněny všechny bezpečnostní podmínky kladené na podlahy v koupelnách. Prvním krokem je skvěle vyrovnaný podklad a následná celoplošná hydroizolace podlahy a všechny ostřikové plochy, jako je sprchový kout nebo prostor za vanou. Pro dokonalé izolování je doporučeno použití bandážovacích rohů Mapeband SA a cementové hydroizolační stěrky Monolastic, která lze po vytvrzení lehce zabrousit. Vinylové dílce se na podlahu a stěnu následně lepí voděodolným jednosložkovým lepidlem Ultrabond ECO MS 4 LVT/wall.

Imitace spáry

Dnešní technologie umožňují plnohodnotně imitovat i spáry ve vinylových dílcích LVT jako v běžně užívané v keramice nebo přírodním kameni. Pro spárování si lze vybrat spárovací hmotu jak na bázi akrylu Flexcolor 4 LVT nebo epoxidu Kerapoxy 4 LVT. U obou variant v 6 barvách. Při použití této technologie nerozeznáte na první pohled rozdíl mezi keramikou a vinylovým dílcem.

Povrch podlahy a všechny ostřikové plochy doporučujeme ošetřit finálním nátěrem Mapecoat 4 LVT, který dotěsní všechny spáry a vytvoří lehce abrazivní povrch, aby nemohlo dojít k uklouznutí. Pro dotmelení styku podlahy a stěny (všechny kouty) je nutné aplikovat silikon Mapesil AC.

Galerie

Miira 13. 3. 2020 7:58:05

Jak píšete, ten mapei si kamarád nemůže vynachválit. Ještě bych ale potřeboval vybrat podlahu. Nevíte kde vybírat? Díky

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4