Obestavba krbové vložky

Autor: Jurajda & Zuzajda (7 příspěvků)
3. 3. 2019
9 komentářů
Obestavba krbové vložky
Příspěvek stavebníka
Když dům, tak jedině s krbem. Oheň je oheň, a když vypnou elektřinu, tak to ho ocení 2x :)

Protože ztráty domu v -15st. máme spočítány kolem 3,5kW, začal jsem hledat krbová kamna či vložku s výkonem kolem 3kW, abych to nemusel dusit a mohli jsme si vůbec zatopit a neupéct se. A našel jsem 1 či 2ks, vybral jsem BEF pasiv6 , jmenovitý výkon 3,8kW, bezroštová, BloweDoortest atestovaná (a opravdu prošla na výbornou).  Přívod vzduchu je spodem, umístil jsem do podlahy izolovanou flexitrubku a vyvedl na fasádu u země. Ale i s takovým výkonem, když jsme v zimě na chvíli roztopili, bylo i na chodbě pěkných 27st, což je trochu moc.   Začal jsem plánovat obestavbu, a  anšto nemám moc dobrou představivost, obestavbu jsem postavil nanečisto z kartónu a chvilku jsme na to koukali, některé rozměry upravili a dal jsem se do objednávky materiálu. Materiál jsem zvolil Grenaisol a Grenatherm desky, a nakonec se i po roce, co jsem plánoval a hledal, kde nakoupit, objevil eshop(topsi.cz), kde jsem našel vše potřebné, desky lepidlo, perlinku, omítku a doprava zdarma. Vlastní stavba po přečtení pár návodů a videí celkem v pohodě. Ač je u desek Grena psáno, že opracování je "bezprašné", piliny jsou těžké a padají k zemi, tak i tak to práší  a jestli se do toho pustíte v již zařízeném obýváku, žena vám moc nepoděkuje.  Zpracovávat a řezat desky opravdu můžete běžnými nástroji na dřevo, ale již zapomeňte, že ty nástroje použijete bez následného nabroušení na dřevo. Ač je to opravdu měkké, tj i tupá stará pila stačí, novou super ostrou to okamžitě otupí, takže použijte buď nějakou starou, nebo zakupte to nejlevnější, co má zuby. Většinou lidé koncipují obestavby jako teplovzdušné, tj dole sací mřížky a nahoře to funí horký vzduch ven, případně to napojí na teplovzdušné rozvody.  Ale nízkoenergetických domech ale není teplý vzduch moc žádaný a druhá věc je přepalování prachu a dalšího, co se do obestavby dostane, vám jde do místnosti a do plic. Múj sen je stále Hypokaustový sálavý systém, ale na to musíte mít dům, takže to až příště. Tak jsem se rozhodl obestavbu udělat jako sálavou, proto ty desky Grenatherm (tj. neizolují ale teplo vedou) Grenaisol desky jsem použil jen směrem ke stropu a vpravo, kde je nábytek. A v hodní časti viz foto je dutina, zatím ještě nevím na co, jestli na sušení či pečení, dovím se, až poprvé zatopíme, dodělal jsem teď koncem dubna a to už nám skoro měsíc topí jen sluníčko a akorát větráme. Akumulaci jsem zajistil šamotkami, cca 150 ks, kterými jsem obestavbu na sucho obložil, tj. mám tam cca 600kg hmoty. S tím jsem samozřejmě počítal už v projektu, a  v místě krbu a komína mám základovou desku vyztuženou více železem, a v místě krbu jsem nedával podlahový polystyren, ale extrudovaný. Před krbem a kus i po stranách jsem udělal v podlaze výřez a bude dlažba či něco jiného, nehořlavého. Ještě chybí perlinka, omítnout či olepit kameny a vpředu lavička, pod kterou schováme dřevo, popracuji a přidám fotky.

Galerie

Obestavba krbové vložky
Obestavba krbové vložky
Obestavba krbové vložky
Obestavba krbové vložky
a 15 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jurajda & Zuzajda
Jurajda & Zuzajda (7 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  JakubM 6. 5. 2019 10:56:51

  Tomáši dobrý den, děkuji za inspiraci.

  Zvolil jste vložku BEF passive 6. Na jejich webu se mi nedaří najít info, zda se dá použít sálavá obestavba i BEZ konvenkčních průduchů pro chlazení vložky. U některých vložek (např Romotop HEAT) toto není povoleno. Řešil jste toto nějak?
  Pokud chápu správně, vy máte obestavěno úplně bez konvekčních otvorů?

  Rád bych také BEF a obezdívku volil podobně jako vy úplně bez průduchu.

  Díky. Jakub

  Jurajda & Zuzajda

  Jurajda & Zuzajda 25. 3. 2019 20:14:09

  Tak konečně přišla zima(a už i odešla) a byl čas zatopit a zjistit, jestli představa bude rovna realitě.
  No a veliká spokojenost, krbová vložka s obestavbou funguje, jak jsem si představoval. I při plném výkonu a 2-3 hod topení, jde z kamen "ostré" teplo jen dvířky, ale to nijak místnost nepřetopí a obestavba začne tak po 20 min příjemně sálat, max. teplota povrchu tak 60 st Příjemně teplá je cca tak ještě 10 hdin od vyhasnutí.
  Co jsem si také přál a povedlo se je to, že nikam neodchézí vzduch z obestavby, tj zapomeňte na takový ten "přepálený" vzduch co se line od rozžhaveného povrchu kamen.

  Jedno veliké ale nepodstatné mínus krbové vložky je její prašnost, když otevřete dvířka a chcete přiložit. To je daň za ten rozměr(malá hloubka) a malý výkon, který jsem potřeboval.

  NINAJS 7. 3. 2019 12:29:49

  dobry den
  tady https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jaky-zvolit-material-pri-obestavbe-krbu/ je jeste neco k materialu obestavby

  Jurajda & Zuzajda

  Jurajda & Zuzajda 22. 6. 2018 10:10:05

  to:Luděk
  Ahoj.
  Hmoždinky jsem nepoužil, nalepil jsem ty vodící svlaky na zeď tím Grenapaste lepidlem, a pak jsem tak po 20 -30 cm navrtal skrz díry 8mm, nařezal z 8mm roxoru tyčky 10cm a zatloukl do zdi. Větší kladivo či palička, ten roxor je trochu větší, ale do cihly to jde a drží jak chem. kotva.
  Je to vidět na fotkách.

  Luděk 22. 6. 2018 8:51:16

  Ahoj, jak jsi prosím připevňoval Grenaisol na zeď ? Předpokládám, že hmoždinkami, použil jsi nějaké speciální teplu odolné ? Mám obavy, že standardní hmoždinku by mohlo teplo vedené vrutem poškodit/roztavit ? Děkuji.

  Jurajda & Zuzajda

  Jurajda & Zuzajda 9. 5. 2018 7:33:49

  to:kajus
  No jestli si pamatuju správně, vyříznul jsem kus té mžířky a ubrousil kousek krabičky. Ale jde proříznout i ten plech a zasunout hlouběji. Mají na tom pouzdru předchystané výřezy v plechu na vypínač

  kajus

  kajus 8. 5. 2018 20:07:43

  Mam stavebni otvor dle jejich webu, pouzdro pujde az po podlaze, s tim pocitam. Zajima me ta krabice jak se tam vmestnala, ja tam budu davat 2 vypinace :-) krabicku bylo treba snizovat ?

  Jurajda & Zuzajda

  Jurajda & Zuzajda 7. 5. 2018 19:11:24

  to: kajus
  Dobrý den. Ja mám zeď cihlu 150mm, a pouzdro bylo od JAP 125, mají to psané takto: NORMA Standard 100 mm = dokončená příčka 125 mm atd.
  Mají to vše popsané na stránkách v dokumentaci. Pokud zdíte z Ytongu, doporučuji udělat stavební otvor jak doporučují a pouzdro zasadit, až budete mít odlitou podlahu, mě se tam pak celou dobu motalo a navíc jsem ho pak ještě posouval dolu, anšto jsem trochu potřeboval ubrat na podlaze :(

  kajus

  kajus 7. 5. 2018 6:40:35

  Dobrý den Tomáši, chtěl jsem se zeptat na fotku č.4 je na ní vidět dveřní pouzdro a na něm dvě krabičky na elektriku :-) mě čeká to samé. Chci se zeptat jaká je šířka pouzdra a šířka příčky ? Detajlnější foto ? Na cihly ale asi víc naházíte omítky jak já na Ytong, že ? Díky. Marek

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama