Lití anhydritové podlahy

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
26. 10. 2017
Inspirace
Žádné komentáře
Po dokončení izolace podlah a provedení rozvodů podlahového vytápění bylo na řadě lití podlah anhydritovou litou směsí. Několik dní před samotným litím proběhlo na stavbě zaměření realizační firmou a pak již nic nebránilo v příjezdu mixů.

Různá podlahová krytina v domě

V jednotlivých místnostech je již při pokládce tepelné izolace nutné znát budoucí finální podlahovou krytinu. V našem případě bude ve většině místností v 1.NP použita dlažba u které počítáme s tloušťkou 1,5 centimetru včetně flexibilního lepidla. Zbylé místnosti budou kryty vinylovou plovoucí podlahou tloušťky 5 mm.

Lití anhydritové podlahy

Místnosti s různým typem finální podlahové krytiny je nutné v prostoru dveří oddělili dilatačním profilem, který nám později umožní vylít odlišně vysokou vrstvu anhydritové lité směsi Anhylevel. Prostor pod a kolem dilatačního profilu je nutné dokonale utěsnit nízkoexpanzní pěnou a také ukotvit k podlahové tepelné izolaci. V místnostech se stejnou výškou finální podlahové krytiny není nutné instalovat dilatační profily. To platí pro místnosti do velikosti 600 m2 nebo pokud je strana obdélníku menší než poměr 1:3.

Lití anhydritové podlahy

Místa se zvýšenou zátěží

V domě se vyskytuje několik míst, například technická místnost s akumulační nádrží nebo prostor, ve kterém bude usazena krbová vložka, která ponesou vyšší zatížení než ostatní podlahové plochy. Jak bychom měli v těchto místech při lití postupovat?  "V případě krbové vložky, musíte myslet také na samotnou únosnost izolační vrstvy, tedy polystyrenu. Ten se může zaměnit za extrudovaný polystyren, který má větší únosnost. Také můžeme toto místo dovystužit, většinou kari sítí nebo někdy i králičím pletivem,“ vysvětluje Petr Hoke.

Rozlivová zkouška a lití podlah

Před příjezdem prvního mixu instalovali technici před domem čerpací stroj, kterým bude směs dopravována do domu a postupně napojili hadice do 2.NP, ve kterém budeme s litím začínat. Před litím jsme provedli rozlivovou zkoušku a směs anhydritu přímo na stavbě upravili na potřebnou konzistenci. Po zahájení lití se jeden z techniků soustředil na samotné lití směsi a druhý podle připraveného vágrysu prováděl měření výšky pomocí digitálního nivelačního přístroje.

Lití anhydritové podlahy

Jakmile byla podlaha v jednotlivých místnostech vylita, přišlo na řadu použití natřásací latě, se kterou se Anhylevel v jednom kroku zhutní, odvzdušní a urovná do roviny.

Utěsnění domu chrání před průvanem

Před litím, bylo nutné v domě zavřít a zakrýt všechny okna a další otvory, například komín. Z jakého důvodu se toto opatření provádí? „Všechny otvory by měly být utěsněny, aby nedocházelo k průvanu nebo komínovému efektu. Z důvodu nerovnoměrného vysychání. Po dobu 24-48 hodin by měl anhydrit takto svévolně vysychat. Po této době je ideální několikrát vyvětrat jednotlivé místnosti. Pouštět podlahové topení se příliš nedoporučuje. Materiál musí svévolně, a především rovnoměrně vysychat, jinak může dojít ke zkroucení,“ vysvětlil Petr Hoke.

Broušení po pěti týdnech

Po vylití a následném vytvrdnutí anhydritové směsi Anhylevel přichází na řadu broušení. Termín broušení závisí na vysychání anhydritového potěru. Obvyklá doba broušení po vylití je 4 až 5 týdnů v závislosti na zbytkové vlhkosti.

Lití anhydritové podlahy

Po 5 týdnech od vylití provedla realizační firma kontrolu podlah, odstranění dilatačních oddělovacích profilů i obvodových pásků a všechny podlahy přebrousila.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4