Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
22. 11. 2015
5 komentářů
Příspěvek stavebníka
V projektové dokumentaci máme pod obvodovým zdivem zakreslenou 5 cm vrstvu desek pěnového skla. Šířka desky pěnoskla se kupuje přímo na šířku zdiva. V našem případě byly použity desky v šířce 30 cm.

Desky, které jsme použili, mají obchodní označení Foamglas Perinsul a kupovali jsme je ve stavebninách DEK. Desky byly na objednávku a je nutné použít konkrétně desky s označením Perinsul. Prodává se více desek z pěnového skla. Pod obvodové zdi jsou ovšem podle informací, které mám, určeny pouze desky Perinsul. Před pokládkou jsme z postavených laviček natáhli zednickou šňůru, abychom mohli při ukládání desek držet rovinu. V míchačce jsme rozmíchali zakládací maltu Porotherm AM, kterou jsme dále používali pro zakládání první vrstvy zdiva. Praxe nám ukázala, že je vhodnější zvolit řidší konzistenci malty, která zajistí, že desku pěnového skla půjde snadněji do malty urovnat (zamáčknout) a hlavně pod deskou vznikne souvislá maltová plocha. Podle instrukcí dodavatele je velmi důležité, aby deska měla pod sebou i nad sebou jednolitou maltovou vrstvu. Desky pěnoskla mají vynikající pevnost v tlaku, ale nesnesou bodové (lokální) zatížení. Pokud by deska ležela na dvou buchtách malty, je to špatně. Při řezání desek jsme použili obyčejnou pilku na dřevo. Řezání s ní bylo velmi snadné. Vytvořili jsme si tak pohodlně místo kolem prostupu vody či elektroinstalace, i míst vyústění kanalizačního potrubí. Zakládací malta pod deskami z pěnového skla byla díky pěknému počasí druhý den dokonale zatvrdlá a bylo možné pokračovat v zakládání první vrstvy zdiva. Důležité je, pokládat první vrstvu zdiva na desky z pěnoskla do minimálně 10 mm vrstvy malty. 

TIP: V předchozím videu jsme se věnovali penetrování a pokládce hydroizolace na desku. V příštím videu se podíváme, jak jsme dopravili cihly na stavbu.   

OTÁZKA

Uvažovali jste o použití desek z pěnového skla na své stavbě? Příspěvky pište prosím do komentářů.

Reklama

Náklady

Název položky Cena
Pěnové sklo a zakládací malta
36 136 Kč
Celkem 36 136 Kč

Galerie

Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi
Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi
Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi
Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi
a 21 dalších

Přílohy

Technický list Foamglas perinsul
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 18. 1. 2017 14:04:06

  Dobrý den, Martine,

  zjišťoval jsem informace ve stavebninách DEK o kterých píšete a dozvěděl se, že nejrychlejší metodou je využít dílce např. šířky 300 mm a otočit jej o 90° a tím získat šířku 450 mm. V případě, že vyhovuje konstrukčně v daném detailu, lze ji takto použít. Zkracování o 1 cm se nedoporučuje.

  Druhou možností je obrátit se na výrobce, neboť prý Foamglas o šířce 440 je na poptání u dodavatele. Zajistit jej tedy lze v rozměrech přímo na cihly 440 aniž by zákazník musel řezat.

  Je nutno počítat s delší dobou dodání jelikož i u dodavatele se jedná o zboží na objednávku.

  Jak to bude v případě výroby na objednávku s cenou nemám nejmenší představu. Zkuste poptat a uvidíte.

  Ať se Vám daří
  Pavel

  Martin 5. 1. 2017 17:44:17

  Dobrý den,
  Koukal jsem na stránky Dek i Foamglas, ale nenašel jsem rozměr, který by odpovídal např. cihle o šířce 44, znamená to že pro tuto tloušťku nelze použít pěnové sklo aniž bych ho musel řezat na malé kousky nebo hodněkrát spojovat?
  děkuji

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 25. 1. 2016 19:16:23

  Dobrý den, Michale,

  nemyslím si, že by bylo možné použít jednu nebo druhou variantu samostatně. V projektu Svépomocí ŽIVĚ ve kterém jste měl možnost vidět použití pěnového skla postupujeme přesně dle vytvořené projektové dokumentace. Ta byla počítána a připravována s ohledem na budoucí energetickou nenáročnost domu a v případě základů je navržena kombinace obou zateplení.

  Michal 21. 1. 2016 20:17:50

  Dobrý den,

  Když zateplim základ a xps přetáhnu přes první šár cihel, má pěnové sklo nějaký učinek nebo se tam nemusí dávat. A naopak když dám pěnové sklo je možno nezateplovat základ ?

  Děkuji

  lorenc 22. 11. 2015 11:03:50

  "Desky pěnoskla mají vynikající pevnost v tlaku"
  to je vtip že ? dival jste se do technického listu ?
  ani zadarmo bych si to pod dum nedal. velice malý přínos za to riziko. dá se najít kvantum článků jak to lidem praská pod barákem.

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama